Mindenkinek a maga trendje

Nem a kiállítások szobáit kell megvalósítanunk otthon, de ezekből ötleteket meríthetünk ahhoz, miként alakítsuk ki a saját környezetünket.

Szép lakásokat akkor is szívesen néz az ember, ha nincs pénze rá. Ötleteket bárki meríthet a saját lakása kialakításához. Ez élőben a legjobb: a BNV Trendszigetén a Lakberendezők Országos Szövetsége mutatta be a divatos lakberendezési irányokat. A bejáratnál aranyszőnyeggel, üvegkapuval fogadták a látogatókat, míg belépve akár egy középkori lovaggal is kezet foghattunk. Az igazán trendi lakás- és háztulajdonosok ezentúl így köszönthetik vendégeiket.

A bejáraton túl négy enteriőrt mutattak be 340 négyzetméteren: reflexiók a fémben (az intelligens lovaggal), textilek és a nagyvonalú tárgyak eleganciája (kandallós enteriőr), dinamikus retró (körkörös 60-70-es évek), valamint fára hangolva (egzotikus egzótafa). A legszembetűnőbb, hogy a hagyományos funkciókat (a fürdőben fürdünk, a hálószobában alszunk) összeillesztették, és az így létrejött szobákat minimál stílusban rendezték be. Amúgy is ez a stílus hódít napjainkban, de hogy ehhez még a nappaliban fürödjek, ráadásul egy középkori lovag előtt, az már sok. Amúgy külön-külön mindegyik enteriőrnek megvan a maga hangulata, talán még élhetők is. Az egyszeri trendlesőnek azonban kár azt hinnie, hogy a tervezők ilyen szobákat ajánlanak mindenkinek.

Juhász Zsófia lakberendező, a “Fára hangolva” enteriőr egyik tervezője szerint az itt bemutatott lakásrészletek csak az alapirányokat jelölik, nem kell, sőt nem is szabad hozzájuk görcsösen ragaszkodni. Nem kell minden lakásba, házba ugyanolyan belsőt tervezni, minden enteriőrnek a benne lakók igényeit kell kielégítenie, s nem a lakberendezőét. Ha valaki az üveget és a fémes elemeket szereti, akkor nem szabad belekényszeríteni egy textilekkel és fabútorokkal berendezett térbe. Mindenki megtalálhatja magának a saját középkori lovagját.

Juhász Zsófia szerint az idei fémes, fás, textiles, bőrös trendek között azért alapvető hasonlóságok vannak: a korábbi sok kicsi rejtett zug, sok pici szoba helyett most inkább a nagy, levegős tereket ajánlják a tervezők. Az “egybe mindent” elv az uralkodó. Ehhez nem kell okvetlen sok száz négyzetméteres lakás, már kicsiben is megvalósítható. A legideálisabb az, ha a lakberendezőt a lakás vagy ház tervezésétől, a falak elhelyezésétől kezdve bevonják a munkába, és nem csak az utolsó pillanatban szólnak neki, hogy ide, ebbe a kész szobába kellene valamit kitalálni. Persze, utóbbi se lehetetlen. Juhász Zsófia saját honlapján is számtalan példát láthatunk erre, de újra csak arra hívja fel a figyelmet, hogy ezek csak minták, az enteriőrnek mindig egyedinek, a lakástulajdonoshoz illőnek kell lennie.