Még idén elkezdhetik építeni a szegedi lézerközpontot

Néhány héten belül eredményt hirdethetnek a szegedi lézerközpont kivitelezésére kiírt közbeszerzési eljáráson, és a tervek szerint még idén elindulhat az építkezés. Lehrner Lóránt, az ELI-HU Nonprofit Kft. ügyvezetője szerdán újságíróknak azt mondta: a kivitelezési tenderen öt érdeklődő volt, végül három cégtől két ajánlat érkezett, most ezek értékelése folyik.

A csúcstechnológiát képviselő kutatási berendezések épületrészeinek rendkívül szigorú előírásoknak kell megfelelnie, ezek különleges műszaki megoldásokat igényelnek, és ezért is kellett szeptember végéig meghosszabbítani a kivitelezési ajánlatok benyújtási határidejét. A központ az Európai Unió 44 tudományos nagyberuházásai közül lesz az egyik.

A 61,3 milliárd forintos összköltségű tudományos nagyberuházást két fázisban valósítják meg.

A 37 milliárd forintos költségű első építési ütemet és a technológiai fejlesztések egy részét 2015-re fejezik be, 2016-ban pedig elkezdődhetnek a kutatások. A második ütemben ma még nem létező technológia kialakítása zajlik majd, a központ teljes tudományos kapacitása pedig 2018-ban válik elérhetővé.

Bizonyos lézerberendezések közbeszerzési eljárásait is kiírták már, más eszközök pedig kutatás-fejlesztési együttműködések nyomán kerülnek Szegedre – mondta Lehrner Lóránt.

Tölgyesi Viktória koordinációs igazgató szerint a kutatóközpont körülbelül 400 munkahelyet teremt 2016-ig, ezek jelentős része világszínvonalú kutatói állás. A tudományos vezetők többségét már megtalálták, folyamatosan hirdetnek kutatói, illetve műszaki álláshelyeket.

A kutatóközpont létrehozása hozzájárul a nemzetközi szinten is elismert teljesítményt nyújtó magyar kutatók hazatelepüléséhez. Így például a kutatói főmérnök, Brockhauser Sándor is franciaországi állását cserélte fel a szegedi pozícióra – közölte az igazgató.