Letették a pécsi biógázüzem alapkövét
Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere az alapkő ünnepélyes letétele előtt elmondta, összesen 2,1 milliárd forintból, 925 millió forintos uniós támogatással épülhet meg a baranyai megyeszékhely határában a pécsi vízszolgáltató, a Tettye Forrásház Zrt. szennyvíztelepén a biogázüzem.
A létesítmény 2014 nyarára készülhet el, ezt követően indulhat el a próbaüzem. A beruházás célja, hogy helyben hasznosítsák a pécsi telepen keletkező, évente 17 ezer tonnányi víztelenített szennyvíziszap egy részét. Emellett a környék szennyvíztelepeiről is fogadna szennyvíziszapot a létesítmény.
A fejlesztést a pécsi vízszolgáltató, a Tettye Forrásház Zrt. tulajdonában lévő BIOMŰ-Baranya Kft. valósítja meg. A 12 ezer négyzetméteren épülő, zárt rendszerű létesítményben magas metántartalmú biogázt állítanak majd elő. Ennek elégetésével termelnek villamos energiát, s csökkentik a telepen megmaradó szennyvíziszap mennyiségét 30 százalékkal. A tervek szerint a biogázüzem maximális kapacitás mellett évente 3,15 köbméternyi biogázt termel majd, amelyből a gázmotorokkal közel 5 millió kWh zöldáramot állítanak elő. A megtermelt villamos energiát száz százalékban városi felhasználásra bocsátják.
Páva Zsolt azt mondta, a beruházással a város a legkorszerűbb technológiával lesz képes a szerves hulladék ártalmatlanítására, lebontására. Hozzátette: külön öröm, hogy a bomlási folyamat végén megtermelt gázzal villamos energiát tudnak előállítani.
Laki Zoltán, a BIOMŰ-Baranya Kft. ügyvezetője azt mondta, a biogázüzem teljesen zárt rendszerben kezdi meg működését 2014 második felében, azaz a környezetbe sem további káros anyagok, sem szagok nem jutnak ki. Hozzátette: a mechanikai és biológiai tisztításon átesett szennyvíz után maradó szennyvíziszapot, azaz biomasszát az üzemben víztelenítik, majd biogázt nyernek ki belőle. A gáz elégetésével termelnek villamos energiát.
Csizi Péter, Pécs fideszes alpolgármestere korábban elmondta, hogy az üzem, további fejlesztések után, a jövőben akár a helyi autóbuszok meghajtására is használható biogázt is termelhet. A tervek szerint a jövőre megépülő biogázüzemre fordított egymilliárdos önerő tíz-tizenöt év alatt térülhet meg, miközben a Tettye Forrásház Zrt.-nek az iszap elszállításából eredő költségei jelentősen csökkennek.