Interjú Radványi Gáborral a Futureal főépítészével

A REevolutio Consulting hírleveleiben igyekszünk a saját céghíreinken kívül érdekes, a településfejlesztési szakmához kapcsolódó interjúkat, cikkeket is megjelentetni. Radványi Gábort a Futureal főépítészét a Corvin Sétány projektről kérdeztük.

Mely projektjeire, kezdeményezéseire legbüszkébb a Futureal?

A Corvin Sétány projektünk mindig is kiemelkedő volt a fejlesztéseink között, a büszkeségre pedig igazán alapot adhat, hogy most kaptuk meg Londonban a „Best Mixed Use Development 2010” díjat a European Property Awards-on. Az is egyedülálló Közép-kelet Európában, hogy egy fejlesztő egy hónapon belül két bevásárlóközpontot is megnyit, a Futureal pedig a Corvin Bevásárlóközpont mellett nemsokára Romániában, Nagybányán egy regionális kereskedelmi központot, a Gold Plázát is átadjuk.

A Corvin Sétány fejlesztése hogyan illeszkedik a főváros egészének fejlesztéseihez? Milyen változásokat jelent a „budapesti belváros” összképében?

Budapestnek nincs átfogó fejlesztése, illetve fejlesztési programja, amihez illeszkedni lehetne. Heterogén nagyvárosként városrészei külön életet élnek, amelyek bár kapcsolódnak egymáshoz, fejlődésük függetlenül hullámzik. A fővárosban megvalósult fejlesztések érdemi részét a magántőke valósította meg a piaci kereslet által vezérelt alapon a lokációhoz illeszkedő funkcionális tartalommal. Ezen az alapon felosztva, voltak triviális fejlesztési területek, mint például a Duna part vagy a metró által feltárt Váci út. A Józsefváros legelmaradottabb területének fejlesztéséhez jó fantáziára és nagy bátorságra volt szükség. Ahogy a város eltűrte azt a szociális szakadékot, amely ezt a területet övezte, lehúzva a környező területeket, úgy a környezetéből minden szempontból kiemelkedő Corvin Sétány fejlesztés pozitív hatását az egész kerület megérzi. Szerintem a belváros a Corvin Sétánnyal színesedik, egy olyan újabb városrésszel gazdagodik, ahol modern belvárosi környezetben minden, ami a városi élethez szükséges könnyen elérhető.

Mikor nyílik és milyen jellegű szolgáltatásokat kínál majd a Corvin Sétány üzletközpontja?

A nyitás október végén lesz, amely nem csupán a bevásárlóközpont üzleteinek, hanem a Corvin sétány 400 méteres szakaszának megnyitását is jelenti teljesen megújult köz- és magánterületeken. A Corvin Bevásárlóközpont épületének kialakítása, valamint az általa kínált egyedülálló szolgáltatások mind-mind a vevőorientált filozófiát fémjelzik. A USE, azaz a Unique Shopping Experience névre keresztelt, egyedülálló bevásárlói élményprogram bevezetésével a Corvin Bevásárlóközpont valóban a maximumot kívánja nyújtani. A szolgáltatásokat az itt élők, az ide dolgozni járók és az itt kikapcsolódást találók igényeihez hangoltuk. A nagyterületű élelmiszerbolt mellett megtalálhatóak lesznek a ruházati, sport, elektronikai és szolgáltatási funkciók. A különböző éttermek és kávézók a sétány teraszos szakaszán elhelyezkedő vendéglátóhelyekkel változatos kínálatot nyújtanak.

Miben tér el ez a létesítmény a hagyományos értelemben vett plázáktól?

Itt a különböző kereskedelmi, vendéglátó és szolgáltató funkciók a városi szövetbe lettek beillesztve, nem pedig egy dobozépületbe. A Corvin Mozitól a sétányra kerülő éttermek teraszáig, a Corvin Bevásárlóközpont üzleteitől a Futó utcai új fitneszközpontig és uszodáig, a megújult Corvin köztől a grund játszótérig ez mind az új Józsefváros. Mindez pedig egy élettel teli városrészben kap helyet, ahol a szomszédságot a megújuló régi épületek mellett a Cordia új lakóépületei és a Corvin Irodák jelentik.

Az üzemeltetés kinek a hatáskörébe tartozik és miként működik?

A Corvin Bevásárlóközpont üzemeltetője a francia Klépierre Ségécé csoport, akik Európa szerte több mint 350 kereskedelmi központot üzemeltetnek. A közterületek biztonságát, tisztántartását és üzemeltetését velük és a Józsefvárosi Önkormányzattal karöltve a Futureal biztosítja.

Milyen bérlői mixel rendelkezik majd az új üzletközpont?

Az üzletkínálat illeszkedik a hasonló kereskedelmi létesítményekhez, azonban itt a látogató lesz a középpontban. A kiszolgálás minősége, az itt töltött idő élménye, a városi lét és az utcai kapcsolatok jelentenek óriási különbséget.

Lesznek-e tulajdonnal rendelkező üzletek, vagy szolgáltatási körök az üzletközponton belül?

A Corvin Bevásárlóközpontban található üzletek az üzemeltető tulajdonában lévő bérlemények. A gyalogos utcák, a Corvin köz és a Corvin sétány földszinti üzlethelyiségeinél változatos a tulajdonosi szerkezet.

Hogy érzik, milyen a fogadtatása a Corvin projektnek?

A beszélgetés elején említett nemzetközi sikeren túl fantasztikus látni azt, ahogy a sétány megtelik élettel. Akik először jönnek erre a területre, le vannak nyűgözve, senki sem számít arra, hogy a belvárosban egy ekkora terület tudott ennyire rövid időn belül teljesen megújulni. Az itt élők és ide dolgozni járók visszajelzéseiből a terület biztonsága, frissessége és fantasztikus közlekedése a legvonzóbb tulajdonságai a Corvin Sétánynak.

Milyen az érdeklődés jelenleg a Corvin Sétány lakóingatlanjai iránt? Mikorra várják a lakások eladását?

Több mint 800 lakás elkészült, amelyek a jó lokációnak köszönhetően a válságtól eltekintve vonzzák a vevőket. A projekt folytatásának a tervei készen vannak, az új építkezések az értékesítéshez igazodóan nemsokára megkezdődnek.

A fejlesztési terület lakóingatlanokat érintő parkolóhelybeli korlátozottság hogyan kívánják áthidalni?

Amikor 6 éve megvásároltuk a projektet, a közlekedés volt az egyik olyan terület, amit mélyrehatóan elemeztünk. Szimulációs vizsgálatok alapján változtattuk meg a környék forgalmi helyzetét. A teljes projekt során 5000 új parkolóhely létesül a mélygarázsokban. Ennek közel a fele már elkészült és egyelőre elmondható, hogy a budapesti előírások alapján létesítendő parkolóhelyek meghaladják a piaci igényeket, így a Corvin Sétányon nincs parkolási probléma.

Milyen megújításokat terveznek a Corvin sétány közvetlen környezetének rehabilitációjában? (Üllői út területe, körút, aluljárók)

Nemrég adtuk át a Nagykörút és az Üllői út kereszteződésének akadálymentesítést biztosító gyalogátkelőhelyeket, amelynek teljes kiépítési költségét magántőkéből finanszíroztuk. A kereszteződés alatti aluljáró felújításának az itt jelenlévő hirdetőcégek az akadályai, mi vállaltuk, hogy támogatjuk a kezdeményezést. Megújul a Corvin köz és egy különleges projektkapuval készülünk az októberi nyitásra. Az Üllői út, mint közvetlen környezetünk humanizálása számunkra is fontos, ezért már több közlekedési tanulmányt készíttettünk a közlekedési forgalmi helyzet normalizálására és a járdák megújítására is megvannak a terveink, azonban ez várhatóan csak tavasszal tud megvalósulni.

A terület közvetlen szomszédágában az Üllői úton jelenleg kiürült és leromlásnak indult üzlethelységek és kapualjak, valamint a fejlesztési projekt területén megjelenő magas színvonalú kereskedelem, és szolgáltatás generál-e a jövőben konfliktust? Nem hat-e fékezőleg a vásárlóerőre jelen minőségbeli különbség?

A Nagykörúthoz és az Üllői úthoz kapcsolódó kereskedelmi kínálatot tekintve, a VIII. és a IX. kerületben ez egy hiánypótló beruházás. Ezen a területen a minőségi kereskedelmi kínálat az itt jelenleg „nem működő” üzletek számára nagyobb forgalmat és ezáltal felértékelődést hoz, nem pedig konkurenciát. Így tudja a Corvin Sétány fejlesztés a Józsefvárost és szomszédságát is magával húzva felemelni és Budapest egyik leginkább élhető területévé tenni.