Interaktív Pokolt, taoista Disneylandet építettek milliárdokért
A lebontott város fölötti hegygerinc oldalában 1998-ban kezdték el építeni a kínaiak a világ legnagyobb Jáde császár szobrának tartott betonkolosszust, amit nemcsak grandiózus méretű műalkotásnak szántak, hanem egy 36 emeletes luxusszállodának is
A hotel kétmillió négyzetméteren elnyúló nagyságának ellentmond, hogy a 138 méter magas, és körülbelül 217 méter széles építmény nem egy nagy összefüggő betontömbből áll, hanem több, a földfelszínen egymással fizikailag össze sem érő ingatlanok együtteséből. A kínai taoista istenségek legfelsőbb uralkodóját megmintázó szobor hűen követi a Song-dinasztiában (960-1279) kialakult, ma már klasszikusnak számító Jáde ábrázolásmódot. A közönyös arcú, ám bölcsnek tartott legfelsőbb égi uralkodó-, akit gyakran hívnak Yudinak, Yámának, vagy Jü Huang Sang-tinak is-, egy trónon ülve, lecsukott szemmel szemléli az előtte hömpölygő Jangcét. Sang-ti kizsaluzott császári köntösét „hímzett” sárkányok díszítik, amelyekbe a fengdui önkormányzat egy 50 méteres úszómedencét és egy 100 méter hosszú wellness részleget alakíttatott ki. A „vizesblokként” használt díszes köntösalj fölött látható összekulcsolt karokban és kézfejekben (Sin) 20-20 apartmant helyeztetett el a városvezetés, amelyek egy négyszintes jáde szertartási táblácskában csúcsosodnak ki. Érdekes, vagy inkább értelmetlen elgondolásnak tűnik, hogy a szoborban kialakított közel száz lakosztály egyikének sincs ablaka a külvilág felé. Egyedül a kilencemeletesre megtervezett bajuszos, szakállas császári fejben átadott szobákat látták el úgy „panorámás” kilátással, hogy azok nem az élvezetesebb természeti adottságot nyújtó Jangce-völgyére nézzenek, hanem a szobor mögötti kopár hegycsúcsra.
Mivel a szoborhotel főmérnöke, V. Jiliang nem vette, vagy nem kellett figyelembe vennie a vastag pénztárcájú turisták igényeit-, így az eddig 230 millió jüanba (körülbelül 7 milliárd forint) került szerkezetkész épület 13 éve üresen és befejezetlenül áll a szemközti parton felépített új Fengduval szemben. A luxushotel átadása ellenben az idén augusztus 1-én hatályba lépett Zhong kerületi építési, úgynevezett Cai-törvény idevonatkozó passzusai miatt csak befejeződni látszik: Peking döntése értelmében ugyanis a szobornak elsősorban nem a gazdag turistáknak kell majd kényelmes szálláshelyét biztosítania, hanem a kínai szellemvilágot úgy kell majd megidéznie, hogy a hotel és környezete egy taoista Disneyland lehessen! Az eddig megépült részek ezt az elgondolást elméletileg tökéletesen kiszolgálják. A Szellemek Királyának is tartott Jáde lábfeje és lábszára (a Hold háza) végre valahára így közvetlen összeköttetésbe kerülhet majd a felduzzasztott Jangcéval. Itt három új kikötő kialakítását tervezik, amelyek a márvánnyal befedett szobor lábfejeiben és lábszáraiban kialakított nyolcszintes Pokol labirintusába vezetnek majd-, ahol több kínzással, reinkarnációval, halállal kapcsolatos „élményszobát” alakítanak majd ki a látogatóknak.
Ha kíváncsi, hogy kínozzák a turistákat a kínai Pokolban, kattinson a cikk folytatásához ide