Ha takarékos a ház, nagyobbat vesznek belőle

Modellprogramot kezd egy magáncég a Raiffeisen Bank partnereként Kőbányán – tudtuk meg egy tegnapi energetikai konferencián. A projekt lényege, hogy a fűtési rendszert a korszerűsítésbe beszálló cég átveszi és működteti, a lakók pedig változatlan díjat fizetnek néhány évig. A beruházás ára a megtakarított energiából térül meg a cégnek.

Az október végén záruló panelpályázati határidő külön aktualitást adott annak a kétnapos DEEM-konferenciának, amelyen az energiahatékonyságról volt szó. A felhasznált energia csökkentése uniós irányelv, de a jelenlegi ütem esetén nem teljesülhet a tervezett mérték, az épületek energiafelhasználása még mindig óriási. A háztartási készülékekkel ellentétben a vásárlók szemében még mindig nem igazi érték a “keveset fogyasztó” ház. A fejlett országokban többnyire egyre nagyobb házakat vásárolnak vagy építenek, melyeket hiába lehet hatékonyabban, vagyis kevesebb energiával működtetni, a nagyobb területhez, a több géphez egyre több energia kell. Vagyis amit megtakarítanak a jó hőszigeteléssel, a korszerű hűtéssel-fűtéssel, azt elpazarolják a jóléttel együtt járó luxussal, területnövekedéssel.

Míg a kereskedelmi ingatlanok bérlői Magyarországon már igénylik a korszerű, olcsón működtethető rendszereket, a lakásvásárlóknak többnyire csak a vételár számít. A lakástulajdonosok a közelgő energiatanúsítványra csak kötelező kiadásként tekintenek, mert kevesen értik, hogy egy olcsóbban üzemelő ingatlan értéke megnő. Persze ehhez az is kell, hogy a leendő vevő hajlandó legyen kifizetni a takarékosság árát. A panellakók viszont igénylik az olcsóbb távhődíjat eredményező felújításokat, amelyek Magyarországon az állami támogatás miatt gyorsan terjednek. A jövő azonban arról szól, hogy a távhőszolgáltatóknak is be kell kapcsolódniuk a rendszerbe. Vagy olyan külső, úgynevezett esco cégeknek, amelyek pénzzel beszállnak a felújításba, majd bizonyos ideig működtetik a rendszert, aminek beruházási költségeit a megtakarításból kapják vissza. Erre lesz hamarosan példa Kőbányán.