Fókuszban a Várnegyed fejlesztése – talán még időben ahhoz, hogy ne mindent veszítsen?
Meghívást kapott a REevolutio Consulting a Budapesti Műegyetem Építőművészeti doktori iskolája előadássorozatába, ahol a 2010/2011 tematikus évének* akcióterülete a Budai Vár, Szent György tér és környéke, „Illeszkedés és újítás” mottóval.
Az előadássorozat alkalmával a meghívott Varga Ötvös Béla és Kádár Bálint felvezető előadása mellett Jáki Monika hozzászólása hangzott el a vári funkciók meghatározását és a közösségi tervezés jelentőségét célozva.
A Szent György tér és a Dísz tér sorsa hosszú évtizedek óta rendezetlen, mely részben abból fakad, hogy nincs konszenzus még az építész szakmán belül sem például a Dísz téri volt Honvéd-főparancsnokság épület sorsa felől, de a terület sorsának rendezetlensége legalább annyira a hely városban és társadalomban betöltött szerepének tisztázatlanságán is múlik. Nem tudható, hogy a tervpályázatok előkészítésénél milyen fejlesztési koncepciók merültek fel. Míg az utolsó tervezési megbízásokat úgy adták ki, hogy nem tisztázták, a majdani épületnek pontosan milyen funkciót szánnak.
*A 2010/11-es tavaszi félévben a DLA-képzés tematikus alkotómunkája 3 közös konzultációs alkalmon, és 1 ötletpályázat formában lebonyolításra kerülő tervezési projekten keresztül valósul meg. A konzultációkra a megalakult DLA-s hallgatói csoportok készülnek fel konzulenseik vezetésével, azok elsősorban belső, előkészítő jellegű alkalmak. Az ötletpályázatot ugyanezek a csoportok készítik és a DLA-iskola témavezetőiből előre felkért konzulensek vezetik. Az ötletpályázat beadása prezentáció és közös vita keretében történik.
„Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter miniszteri biztosnak nevezte ki Zumbok Ferencet, aki fél éven át felel a budai Várnegyed megújításához szükséges állami feladatok koordinálásáért. A miniszteri biztos feladatát ez év március elsejétől hat hónapon át látja el. A miniszteri biztossal szembeni elvárás, hogy munkájával a budai Várnegyed nemzeti értékeinkhez méltó, összehangolt fejlesztését támogassa.
Az Új Széchenyi Terv nemzeti programjai között nevesíti a Budai Vár és környezetének rendezését. A Várnegyed közeljövőben kidolgozandó hosszú távú fejlesztési terve alapján megkezdődik a Budai Vár felújítása és fejlesztése, valamint a Várkert-bazár épületegyüttes és környezetének rendbetétele.” állt a Heti Válasz hírében.
A hosszútávú fejlesztési koncepcióról bővebben: www.reevolutioconsulting.hu/sajto_hir.php