Erőteljes fellépés egy ingatag piacon
A magyar gazdaság, azon belül is különösen az ingatlanszektor egy éve megfeszített erővel küzd a talpon maradásért. A hazai és gazdasági válság özönvizében a BBR a Noé bárkája.
A legerősebb ingatlanfejlesztőket tömörítő szövetség új projektátadásokat jelentett be, és töretlenül hisz Budapest külföldi megjelenésének erősítésében, ami továbbra is csak összefogással érhető el – hangzott el a BBR sajtótájékoztatóján szerdán.
Ikvai-Szabó Imre az esemény köszöntőjében a partneri viszonyt hangsúlyozta : “A befektetés-ösztönzés a főváros, az állam és az ingatlanfejlesztők összefogásánál kezdődik” – mondta el Budapest főpolgármester-helyettese. “Ezért kezdeményeztük a főváros fejlesztésében meghatározó szerepet játszó befektetők partnerségét az augusztusban megalakított Város- és Ingatlanfejlesztői Fórummal, és ezért támogatjuk a magánkezdeményezésként indult BBR-együttműködést is. Ebben az együttműködésben pont háromszorosan vagyunk erősebbek, mint, ha egyedül lennénk” – tette hozzá.
“Alapvetően azért kiemelt fontosságú szoros kapcsolatot fenntartani az ingatlanfejlesztőkkel, mert ha egy komoly befektető, például a BP Magyarországra jön, elsőosztályú irodaházat keres. Ha ilyet nem tudunk kínálni, elveszítjük a potenciális befektetőt” – emlékeztetett Kilián Csaba, az ITD Hungary befektetési igazgatója. A magyar befektetésösztönzésért felelős ügynökség az év első fél évében közel 70 milliárd forint értékben jelentett be beruházást Magyarországon. A beruházások által közel hatezer új munkahely jön létre. Olyan cégek döntöttek a magyarországi bővítés mellett, mint a Vodafone, az IBM vagy az Infineon, és olyan új beruházások szavaztak bizalmat Magyarországnak, mint a BP, amely több mint ezer fős beruházást hajt végre.
Dr. Takács Ernő, a Budapest Business Region alelnöke, a Talentis Group elnök-vezérigazgatója a válság egyéves évfordulója kapcsán helyzetképet adott a régióról, az ingatlanpiacról, és beszámolt a klaszter eredményeiről is. Meglátása szerint a gazdasági válság hatásait 2011-ig még biztosan érezni fogja a szektor, és több nagy lépést kell még tenni ahhoz, hogy az országot fenntartható gazdasági növekedési pályára helyezzük.
A BBR ebben a folyamatban úgy vesz részt, mint Noé bárkája a válság özönvizében: a BBR a legerősebb és legnagyobb ingatlanfejlesztőket tömörítő szövetkezet. A siker lehetősége a szövetségben és az összefogásban, valamint a partnerek tőkeerejében rejlik. “Az ingatlanszektor válságban van, de a BBR nincs válságban. Talán akkor sem mondunk nagyot, ha azt állítjuk: a BBR a sikeres projektek szövetsége. Mi a legsötétebb időszakban is terv szerint épülő, átadás előtt álló és átadott projektekről tudunk beszámolni” – jelentette ki a BBR alelnöke.
Herceghalomban 2009. szeptember 30-án átadják a Talentis Program első ütemének fejlesztéseit: a Talentis Business Parkot, az Abacus Business&Wellness Hotelt, a Vitalis Lakóparkot valamint az új szennyvíztisztító telepet. A Talentis program 20 év alatt 12 milliárd euróból 300 egyedi innovációs és technológiai fejlesztési projektet valósít meg. A TóPARK induló szakaszában pedig mintegy százezer négyzetméter fejlesztés kerül átadásra 2010. októberében. A nemzetközi tulajdonosi csoport az első ütem készültsége és közel 50 százalékos bérbeadottsága kapcsán, a közelmúltban 20 millió svájci frank összegű tőkét folyósított a következő ütemek előkészítésére, többek között a TóPARK Shopping Mall, további irodaházak és az EXPO projekt számára.
A BBR látja ugyanakkor a jelenlegi helyzet súlyosságát is. A 2009 első felében átadott bruttó 86.800 négyzetméter irodaingatlan például 54%-a még üresen áll. Az ipari ingatlanok esetében is hasonló a helyzet: a 126 ezer négyzetméternyi átadott területből ma mintegy 70 ezer négyzetméter kihasználatlan. Az ipari és irodai ingatlanok bérleti díjai pedig a következő évben tovább csökkenhetnek. A nagyberuházások többségének komoly gondot okoz a projektfinanszírozás. Ennek jelenleg a leghatékonyabb ellenszere a külföldiek magyarországi befektetéseinek ösztönzése lehet.
Ennek alapja a személyes kapcsolatokban rejlik. “A válság bebizonyította, hogy személyes kapcsolatokon keresztül lehet a bizalmat visszaszerezni. A mai esemény is ezt demonstrálja, és ezért megyünk ki a vásárokra” – mondta el az alelnök.
Dr. Takács Ernő régiós válságértékelésében rámutatott, hogy súlyos problémát jelent a szektor rövid távú, kampányszerű gondolkodása. “A lufit lehet fújni, de előbb-utóbb ki fog pukkadni. A túlélés nem stratégia, nem elég Budapestnek” – hangsúlyozta a BBR alelnöke. A régiós versenyképesség előfeltétele egy hosszú távú stratégia meghatározása, és végigvitele. A BBR éppen ezért hosszú távon tervez. Budapest transznacionális központként, mint a Duna Fővárosa fogja Közép-Kelet Európában elősegíteni Európa keleti és nyugati felének szervesülését.
Dr. Takács Ernő hangsúlyozta: egyáltalán nem ördögtől való gondolat, hogy a városfejlesztésben az üzleti élet is szerepet vállaljon: “a Lánchíd is üzleti vállalkozás keretében valósult meg. Várost fejleszteni üzleti vállalkozásként nem kapitalista találmány.” – tette hozzá.
Orbán Gergely, a Budapest Business Region klasztermenedzsere emellett a müncheni stand prezentációja kapcsán elmondta: a BBR október elején immár másodszor jelenik meg Európa egyik legrangosabb ingatlanpiaci kiállításán, a müncheni Expo Realon. Az esemény mérföldkő a Budapest-régió üzleti kulcsszereplőit tömörítő szervezet életében: tavaly éppen az Expo Real keretében lépett először a széles nyilvánosság elé, mégpedig olyan hiánypótló kezdeményezésként, amely mindaddig ismeretlen volt Magyarországon.
A 2009-es Expo Real mérföldkőnek számít a BBR klaszter számára atekintetben is, hogy egyetlen év alatt csatlakoztak hozzá a régió legfontosabb ingatlanpiaci szereplői: a tavaly hat taggal induló szervezet ma már huszonnyolc tagot számlál, és míg a 2008-as Expo Realon az ITD Hungary, a Studio Metropolitana és a TriGranit mellett külön standon képviselte Magyarországot, idén már közös standot állít az időközben klasztertaggá vált ITD Hungary-vel és a Studio Metropolitanával, és a kiállításon együttműködik a TriGranittal, amely szintén csatlakozott a szervezethez.
Az idei Expo Real Budapest-standján az ITD Hungary és a Studio Metropolitana mellett a BBR stand kiállítói a DunaCity, a Duna Spirit, a TóPARK, a Talentis Csoport, és a Jádi Németh Ügyvédi Iroda klasztertagok lesznek. A stand kommunikációs fókuszában továbbra is az innováció, valamint a válság hatása áll majd, a sikeres projektek bemutatása és a BBR brand építése mellett.
“A gazdasági válság nyomán bizonytalanná vált fundamentumokra a BBR a marketingkommunikáció erősítésével reagál: ebben a piaci helyzetben, amikor a szubjektív benyomás szerepe felértékelődött, minden eddiginél fontosabb, hogy a régió legjobb lehetőségeivel jelenjen meg a nemzetközi befektetők előtt” – hangsúlyozta Orbán Gergely.
A régió előnyeit a kiállításon egy közel 100 négyzetméteres standon mutatja be a BBR. A látogatóknak egy hat négyzetméteres plazmafalon mutatják majd be a kiállításra készített Get engaged! imidzsfilmet. A kiállításokon szokványosnak számító standkoncepciótól elrugaszkodva az idei Budapest-stand emeletes lesz. A stand megjelenése a magyar találmányok messzire nyúló hagyományára és továbbélésére építve a BBR brand lényegeként az innovációt emeli ki. A világszerte ismert magyar találmányok mellett a BBR rámutat a magyar innováció jelenlegi eredményeire is. A Rubik-gömb mellett kiemelt hazai innovációként jelenik meg a standon a Litracon üvegbeton is, melyet maga a feltaláló, Losonczi Áron ismertet az érdeklődőkkel.