Devizahitel: Akár 820 milliárddal többet kell fizenünk, ha rosszul választottunk bankot
Egy svájci frankban eladósodott hitelesnek ugyanakkora törlesztőrészlet forintra átszámolása esetétén, jelentős mértékű összegeket kellene visszafizetnie a bankoknak-, amely függ a hitelfelvétel idejétől és egyéni megállapodástól is.
Az OTP deviza alapú jelzálogkölcsönöknél a hitelt és annak járulékait minden naptári hónap negyedik napján esedékes részletekben kell az adósnak megfizetnie, de a forintra átszámítást az esedékesség napját megelőző utolsó munkanap utolsó árfolyamán végzik- tudta meg a Napi.hu. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hivatalos árfolyamai alapján így aki svájci frank (CHF) alapú hitele után a múlt hónapban még 90 ezer forintot törlesztett, most 104 ezer forintos teher sújtja. Ha mindenki az OTP-nél érvényes ütemezés szerint törlesztene, akkor a júniusi (tényleges) állomány alapján a devizaadósoknak egy hónap alatt összesen majdnem 820 milliárd forintos tehernövekedéssel kellett volna szembesülnie.
A Raiffeisennél – ahol folyósítás időpontjától függően változik a fordulónap – azt gondolják, hogy a mostani árfolyammozgás alapján nem lehet biztosan tudni, hogy egy másik elszámolási napra való módosítás nem okoz-e még nagyobb terhet az ügyfélnek.
A törvényi lehetőségek figyelembe vételével korlátozottak a lehetőségek – nyomatékosították az MKB-nál. Mint kifejtették: a szerda reggelihez hasonló mértékű, napon belüli árfolyam-volatilitásra eddig nem volt példa, ráadásul egy inverz árfolyam-kilengés esetén, amikor a CHF árfolyama rövid időre lényegesen a nyugalmi szint alá kerülne, az ügyfelek ragaszkodnának az aktuálisan a legkedvezőbb napi árfolyamhoz. Amennyiben egy múltbeli időszak átlagárfolyamával lehetne számolni a hitelek törlesztését, akkor – árfolyam-korrekció idején (vélhetően több alkalommal) – épp növekedne az ügyfelek terhe. Mindezek mellett az MKB szakértői szerint valóban érdemes átgondolni a rövid időszakra kiugró árfolyamértékek akár egyedi kezelésének lehetőségét.
Az MKB egyébként a kölcsön felvételekor az adóssal egyeztetve határozza meg a törlesztési fordulónapot. Ezt az ügyfelek – mondták el – jellemzően a fizetés számlára érkezését követő néhány napra időzítik. Munkahely-változtatáskor előfordul, hogy ha valaki később jut a fizetéséhez, későbbre tolja a fizetést.
Az UniCreditnél körülbelül két éve választhatja maga meg minden jelzáloghitellel rendelkező ügyfél elseje és 15-e között, melyik legyen a törlesztő napja. (A régebbi lakáshiteleknél mindig a hó utolsó banki munkanapja a törlesztési nap.)
Az AXA-nál minden kölcsön esetében a folyósítással azonos naptári napon esedékesek az egyes törlesztőrészletek. Ettől szerződésmódosítással el lehet térni, viszont ebben az esetben – hangsúlyozta Gyenes Gergely, jelzáloghitel területi vezető – a kölcsön hátralévő futamidejére már az új esedékességi nap lesz a mérvadó.