Civil kezdeményezés a Szervita térért

Budapest, 2007. január 25. – Meghallgatásra kerültek az Urbanissimus Egyesület szervezte társadalmi párbeszéd célkitűzései a Szervita téri parkolóház rekonstrukciós terveiben. A lakosság és a városi élet képviselőivel folytatott párbeszédek a város-, a tér-, és épületfejlesztés összhangjára fektették a hangsúlyt.

A példaértékű kezdeményezés valós párbeszéddé alakult, hiszen a parkolóházat felújító ORCO Property Group világhírű építésze, a Pritzker Építészeti díjas, Zaha Hadid terveiben visszaköszönnek az elképzelések. A felújítással párhuzamosan valósul meg a Szervita tér értékmegőrző újjászületése és funkcionális korszerűsítése alkalmazkodva a felmerült igényekhez.

A társadalmi elvárások és az ORCO Property Group épület-fejlesztési tervének összehangolása Budapest első világszínvonalú épület- és térrekonstrukcióját hozhatja magával. Az Urbanissimus Egyesület kezdeményezése a fővárosban folyó korszerűsítések és innovatív elképzelések mintájaként szolgálhat a jövőben.

Szervita téri társadalmi párbeszéd
A kezdeményezés célul tűzte ki, hogy minél több érintett véleményét hallgatja meg a Szervita tér megújulása kapcsán.

Elsőként az építészek és várostervezők találkoztak, akik egyetértettek abban, hogy szükség van a civilek bevonására, hogy elősegítsék a belváros rehabilitációját. Megoldást jelenthet a privatizáció, amely megalapozhatja a fejlődés lehetőségét. Jó példa erre a Váci utcában található Szomory Dezső tér, ahol a kerület eladta az összes lakóházat. A résztvevők azon a véleményen voltak, hogy a parkolási érdekek biztosítása nem korlátozhatják a belváros megújulását.

2006. október 30-án a politikusok és döntéshozók mondták el véleményüket, mely szerint a szövetség politikára van szükség, melyben szerepet vállal a főváros, a magántőke szereplői és a lakók. A tér kialakításánál fontos szempontnak ítélték, hogy alkalmas legyen rendezvények, fesztiválok lebonyolítására. A november 14-i beszélgetésen az esztéták arra hívták fel a figyelmet, hogy meg kell őrizni minden olyan épületet, ami történelmileg fontos, és valamilyen értéket képvisel. A tér képével és funkciójával kapcsolatban felmerült, hogy a Ráday utcához, vagy Liszt Ferenc térhez hasonló használati értékű környezetet lehetne teremteni.

2006. november 23-án a véleményformálók köre kiemelte a tér és épület közti értéknövelő kapcsolatot, koncentrálva mindkettő adottságára. Véleményük szerint a belvárosi tereknek oázisként kell működniük a belváros szívében. Úgy kell velük bánni, hogy az ott lakók életére pozitív hatással legyen. Át kell formálni a belvárosról alkotott negatív képet, ami a kommunikáció hiánya miatt alakulhatott ki.
Talán a legfontosabb találkozó a Szervita tér érintett kereskedőivel zajlott november 21-én, akik készek együttműködni a tér felvirágoztatása érdekében, szem előtt tartva a gyalogos forgalom és ezzel párhuzamosan a kereskedelem fellendülését.

A felmerült igények alapján összeállított elemzésben a következő kulcsszempontok fogalmazódtak meg a Szervita tér rehabilitációjára vonatkozóan:

– Az érték-orientálság vezérelvét követve a korábbi korok értékeit megőrző, de a modern igényeknek megfelelő funkcióval kell felruházni az új Szervita teret.

– A „fenntartható városfejlesztési idea” szerint nem a formákat kell megőrizni, hanem a struktúrákat. A járókelők nem a város sziluettjét jegyzik meg, hanem a gyalogos struktúrát.

– Funkcionális identitás, vagyis meg kell keresni a Szervita térnek azt a személyiséget és funkciót, amitől ismertté, közkedveltté válik az emberek számára. A város szívében elhelyezkedő Szervita tér többfunkciós rehabilitációja megerősíti az egész Deák tértől a Váci utcáig terjedő szakaszt és környéket.

– Kereskedelmi forgalom növelése, ami a gyalogos forgalom növelésével is jár. Ehhez a környékbeli parkolási helyzetet is meg kell javítani.

– A parkolás szabályozása is fellendítené a kereskedelmi forgalmat. Ezzel biztosítva lenne a szállítási és gépkocsi-tárolási lehetőség is. A Budapest Szíve program szerint megvalósítandó közel 1.000 parkolóhely mellett szükség lenne, arra, hogy a Szervita téren is legyen parkolási lehetőség. Ennek megvalósítására alkalmat teremt a parkolóház tulajdonosváltása.

– A modernizáció jegyében az új épület földszintjét érdemes lenne megnyitni a közönség előtt, hogy minden irányban kapcsolatot tudjon teremteni a környezetben lévő terekkel (Fehérhajó utca, Petőfi utca, Szervita tér).

A résztvevők egyetértettek abban, hogy felkeresik a felújítandó épületek új tulajdonosait, hogy javaslataikkal befolyásolhassák a tervezőket. A felújításra váró Szervita téri parkolóház az ORCO Property Group tulajdonát képezi. A cégcsoport vezetői mellett, Zaha Hadid, a világ egyik legismertebb, Pritzker Építészeti díjjal elismert építésze is megkapta az elemzést. A tanulmány nyomán a Szervita téri parkolóház koncepció-tervei „testreszabottá” váltak. Figyelembe véve a párbeszéd célkitűzéseit a tér-rehabilitációra is választ adva az értékmegőrzés és funkcionalitás igényeinek kielégítését állította középpontba. Az egyedülálló alkotásairól ismert építésznő, Zaha Hadid örömmel fogadta a tanulmány újító gondolatait. Az építésznő személyében nemcsak a megbízó, Orco Property Group, hanem a Szervita téri társadalmi párbeszédet kezdeményező Urbanissimus Egyesület is együttműködő partnerre talált.