Belsőépítészet és villanyszámla

Egyre nagyobb az igény a mindennapi luxusra – ami életmódváltást is jelent. A lakásokhoz, legyen szó önálló házról, vagy lakópark eleméről, egyre gyakrabban tartozik egy kis spa, pezsgőfürdővel, szaunával, néhány gépet befogadó mini konditeremmel, és sokan vesznek igényes házimozi-rendszert is (olyat, amelynek zsinórjai a falban haladnak, és nem a földön kígyóznak, ami apróság, de mégis nagyon fontos) – állítja egy belsőépítész lapunknak adott interjújában.

Az ingatlanpiacnak mindenképpen jó hír, hogy sok vevő ma már foglalkozik azzal is, hogy ne csupán aranyat érő téglarakás legyen a tulajdonában, hanem olyan ház, amelynek belső tere a mai trendnek megfelelően kényelmes, elegáns és ergonomikus.

Mindezt egyelőre csak szűk réteg teheti meg. Pénz kevés van, a magyar átlagpolgár örül annak is, ha négy falat vehet, nemhogy belsőépítészeti műremeket vagy intelligens házat. Hogy mennyire így van ez, azt jól bizonyítják a legfrissebb elemzések is: informatikai kutatások szerint 2010-re Nyugat-Európában többé-kevésbé minden huszadik háztartás automatizált lesz.

Magyarországon azonban ezek az új lehetőségek lassabban fognak elterjedni. Az okok között ott szerepel az alacsony internet-ellátottság és a nagy volumenű fizetőképes kereslet hiánya. Az intelligens rendszerek elterjedésében ugyanakkor segíthetnek a most épülő lakóparkok, amelyekben az egy főre jutó rendszerkiépítési költségek minimalizálhatók, sőt – az okos házakban – a villany- és gázszámla is alacsonyabb lehet. A megspórolt összegekért pedig akár belsőépítészek szaktudását is igénybe vehetik azok, akiknek nemcsak a négy fal fontos.