Az ingatlanadót a kisebb lakások vevőivel fizettették volna meg a lakóparkok

Lélegzetvételnyi időhöz jutnak azok az ingatlanfejlesztők, akiknek eladatlan lakásaik után is meg kellett volna fizetniük az ingatlanadót. Ezeket a költségeket egyébként többnyire a vevőikre kellett volna hárítaniuk. Így a kisebb lakást vásárlók fizethették volna meg ennek árát. – nyilatkozta Szili Balázs, a tízmilliárd Ft beruházással épülő Forest Hill lakóprojekt igazgatója.

A szakembere szerint: tavaly decemberben azokat a 30 millió feletti lakásokat , amelyek az APEH kalkulátora szerint határesetként értékeltek a fejlesztők, azokat leárazták. Most viszont elképzelhető, hogy ezek ára ismét kicsivel 30 millió fölé kúszik majd. Ugyanakkor a szakértő megjegyezte azt is, hogy nagy áremelkedések nem várhatók, hiszen közel 8000 eladatlan, már elkészült lakást kínálnak a fejlesztők. De tavalyi év második felében kevesebb, mint 800 új lakást  tudtak eladni. Ha a tendencia tovább folytatódik, akkor elméletileg akár 8-10 évig is szenvedhetnek, eladatlan készleteikkel az ingatlanpiaci beruházók.

Más országokban komoly bevételi forrást jelent az önkormányzatoknak az ingatlanadó. Éppen ezért nem zárható ki, hogy valamilyen formában a jövőben ismét előveszik az ötletet a döntéshozók. Mint mondta, Lengyelországban minden lakóingatlan után egységesen kell fizetni adót, Csehországban és Szlovákiában, értékkategóriánként kell fizetni. (Többet kell fizetni  a városban, a megyei  és falusi környezetben kevesebbet.) Hollandiában nemcsak a tulajdonosnak, de a lakást  bérlőknek is fizetniük kell. Az Egyesült Államokban pedig már a 18. századtól kezdve szednek ilyen típusú adót, amelyekből jelentős bevételük van a helyi önkormányzatoknak- nyilatkozta Danny Bercovich, a tizenkét milliárd Ft beruházással épülő SL-Group-Narancsliget projekt igazgatója.