Álomszigetről szavaznak az óbudaiak

A III. kerületben szeptemberben népszavazáson dönthetnek a polgárok az Óbudai-, illetve Hajógyári-szigeten tervezett óriási szórakoztatóipari beruházás sorsáról. A helyi referendum valójában nem a 400 milliárdos projektről, hanem a terület beépítési terveiről szól, de a szavazás jelentősen elnyújthatja az előkészítési munkálatokat.

Az utolsó pillanatban el kellett halasztani az úgynevezett Álomsziget beruházást Óbudán, pontosabban a Hajógyári-szigeten. Az MKB, a Plaza Centers Europe (PCE) és a Bernard Schreierhez köthető Óbuda Holding Kft. 30-30%-os részvételével, továbbá Sammy S. Smucha ügyvezető 10%-os érdekeltségével megvalósítandó projekt a III. kerületi képviselőtestület legutóbbi döntése miatt késhet.
Az óbudai városatyák ugyanis népszavazást rendeltek el arról, hogy megépüljenek-e a szállodák kaszinóval, konferenciaközponttal és más szabadidős létesítményekkel együtt a Hajógyári-szigeten. Márpedig a projektcég már rég megalakult, Álomsziget 2004 Ingatlanfejlesztő Kft. néven, amely 32 hektárral ? tehát nem az egész szigettel ? rendelkezik.
Az óbudai beruházást régóta készítik elő: a PCE 100%-os tulajdonában álló Ercorner Kft. 2003-ban nyerte meg a Hajógyári Sziget Vagyonkezelő Kft. (HSZV) üzletrészének értékesítésére kiírt privatizációs pályázatot. A HSZV 66,79%-os tulajdonát 4,6 milliárd Ft-ért adták el az Erconer Gazdasági Szolgáltató Kft.-nek, amelyben később az MKB 50%-os tulajdonrészt szerzett. A HSZV-t az új tulajdonosok nem sokkal a vásárlás után átalakították és átnevezték Álomsziget 2004 Ingatlanhasznosító Kft.-vé. Ebben a cégben időközben részesedést szerzett az Óbuda Investment Limited, amely ugyanaz a cég lehet, amelyet Óbuda Holdingként emlegetnek Bernard Schreier kapcsán.
Mindezek után előbb az óbudai, majd idén tavasszal, illetve nyár elején a fővárosi önkormányzat is beleegyezett a tervekbe. Most azonban ? talán a közeledő önkormányzati választások miatt ? a III. kerületben a népszavazás kiírása mellett döntöttek. Az óbudaiak egyébként nem a sziget eladásáról vagy tulajdonosáról voksolhatnak majd, hanem arról a beépítési tervről, amelyet az önkormányzati testületek korábban már ? nem is egyszer, hanem előbb a kerületben, aztán a fővárosban is ? jóváhagytak. A helyi ügydöntő népszavazást a sziget szabályozási tervéről a III. kerületi MSZP-frakció kezdeményezte, és szeptember 12-én tartják. Érdekes, hogy ha a referendumon esetleg elutasítják az önkormányzati rendeletet, visszaállhat az eredeti állapot, azaz még nagyobb területek válnak beépíthetővé a szigeten.
Mindez információink szerint jelentősen lelassította a beruházást, bár a fejlesztők természetesen nem mondtak le a 400 milliárd Ft-ért megépíthető szórakoztatóipari centrum megvalósításáról.
A beruházó egyébként az eredeti tervek szerint hét-tíz szállodát, négy apartmanházat, valamint konferenciaközpontot, kaszinót, wellness-központot és sportpályákat építhetne. Mindemellett mintegy 15 milliárd Ft-ért önkormányzati feladatokat is átvállalnának, utakat, hidakat építenének, illetve szélesítenének ki, valamint árvízvédelmi töltéseket is létesítenének. Építenének egy alagutat is a meglévő, Budát (Óbudát) és a szigetet összekapcsoló két híd mellé.
A Hajógyári-szigeten lévő antik római helytartói palota romjait ugyancsak szeretnék megőrizni, múzeumot építenének itt, de kész a befektető arra is, hogy visszaadja a műemléket az államnak, illetve ha annak nincs pénze, akkor cseretelket is elfogadnának ? tudtuk meg a PCE-től. (Korábban felmerült, hogy törvényellenesen szerezte meg a beruházó a műemléket, amelyet elvileg nem lehetne kiadni az állam tulajdonából.)
Az eredeti tervek szerint az engedélyeztetés idén zajlott volna, és az építkezéshez 2007-ben láttak volna hozzá: így 2012-re várták a projekt befejezését. A népszavazás kiírása most mindenesetre lelassítja ezt a folyamatot.
Miközben Óbudán egyre késlekedik az ?Álomsziget? megépítése, gőzerővel zajlik a Plaza Centers másik nagy budapesti beruházása. A cégtől megtudtuk, hogy 2007 őszére tervezik az Aréna Pláza átadását, amely a térség legnagyobb bevásárlóközpontja lesz. Az építkezés most is folyik az egykori Ügetőpályán, a Kerepesi úton. Az egykori ?Lovi? bejáratai még megvannak, de mögöttük a régi építmények egy részét már elbontották. A hatalmas, 12 hektáros területen jelenleg alapozási munkák folynak. (Az építkezésen a legtöbb teherautó a Strabagé, de az ingatlanon más, kisebb vállalkozások is dolgoznak.) Ha elkészül, a bevásárlóközpont nagyjából 180 ezer négyzetméteres lesz. Az ingatlant a Plaza Centers a francia Bouygues csoporttól vásárolta meg, egyes információk szerint 21 millió euróért. A beruházás értéke egyébként összesen 200 millió eurót tesz ki.