Albérletekkel trükköznek az ingatlanirodák

Kiugrasztottuk a nyulat a bokorból az albérletpiacon: a közvetítők különféle trükkök bevetésével próbálnak bérlőt találni a nem túl előnyös, kiadó ingatlanokra. Benne van a trükközés az ingatlanügynökök kiskátéjában? A visszaélések legjellemzőbb típusa, hogy rengeteg, már hónapokkal ezelőtt kiadott lakást „felejtenek” a rendszerben – írja az Index.

Nincsen könnyű helyzetben, aki albérletet keres – még a mérsékelt árak ellenére sem. Az érdeklődő bérlő vagy maga fut kiadó lakások után, vagy megbíz egy ingatlanirodát. Szerencsésnek mondhatja magát azonban, aki nem futott még felesleges köröket a közvetítőkkel, és kevés vesződséggel rövid időn belül megfelelő lakást talált.

 

A probléma többszintű: a gond egyfelől az, hogy a  közvetítő ügynök a gyors haszonra törekedve sok lakás kiadásában érdekelt, akár alacsonyabb bérleti díjon is, a bérlő egy fair ár-érték arányban, míg a tulajdonos a lehető legmagasabb bérleti díjban. Még egy igen súlyos gond van: a közvetítők gyakran dilettánsok.

 

 

 

Az idei albérletkeresési szezonban is legtöbben budapesti albérletet szeretnének kifogni, de a vidéki egyetemi városokban is felélénkült a kereslet. Az érdeklődők alkupozíciója sokat erősödött: több lett a kiadó lakás, a bérleti díjakat pedig nemcsak a hazai, de a külföldi bérlők is lefelé szorítják.

 

A három-négy évvel ezelőttihez képest 5-15 százalékot estek az árak: Budapesten a legkeresettebb a havi 60 ezer forintos albérlet, de már havi 40 ezer forintért, vidéken pedig havi 20-30 ezer forintért is lehet lakást bérelni. A jobb állapotú lakásokért azért most is nagy a verseny, az sem ritka, hogy a bérlők egymásra licitálva feltornásszák a bérleti díjat, de ilyen lakás persze kevés van. A cikk folytatása az index.hu-n!