A válság átrajzolta a régiót – Elsőkből utolsók

A válság előtti két évben nemzetközi befektetők és ingatlanfejlesztők sora özönlött Oroszországba. A moszkvai ingatlanpiac ekkor hihetetlen ütemben szárnyalt, de az orosz ingatlanszektorra a kijózanodás mindennél fájdalmasabban csapott le. Moszkvát ma üresen tátongó irodaházak, elárverezett bevásárlóközpontok, csődbe ment ingatlanfejlesztők, zuhanó bérleti díjak jellemzik.

A REsource hasábjain idén már többször írtunk arról, hogy az utóbbi fél évben a közép-európai ingatlanbefektetési piac látványosan differenciálódott. A szűken vett régió legnépszerűbb befektetési célpontja egyértelműen Lengyelország, amelyet a sorban Csehország követ. Magyarország jelenleg a trió legkevésbé népszerű tagja. Ez a befektetői differenciálás mind a befektetési aktivitásban, mind az ingatlanok árazási szintjében megmutatkozik. A prémium tranzakciós hozamok a három városban a 7-8,5%-os sávban szóródnak.

A válság előtt kedvencnek számító Romániát manapság szinte teljesen elkerülik a nyugat-európai befektetők. Az illikvid piacon a bukaresti prémium irodapiaci tranzakciós hozamok 9-9,5% között mozognak, míg a prémium bevásárlóközpontok hozamai elérhetik a 10%-ot is. A román ingatlanpiac legnagyobb portfólióval rendelkező befektetője, az osztrák Immoeast a napokban a “legnehezebb piacának” titulálta Romániát, ahol a közeljövőben komoly problémákkal kell megküzdeniük.

A cikket tovább olvashatja itt.