A telkeket a XVI. kerületben nem hagyják drasztikusan beépíteni

Az infrastruktúra fejlesztését tartja a legfontosabbnak Kovács Péter (Fidesz-KDNP), a XVI. kerület polgármestere, aki az MTI-nek adott interjújában arról is beszélt, hogy szeretnék megőrizni a városrész családi házas jellegét.

A kerületvezető az önkormányzati ciklus félidejében arról beszélt, hogy a 2006 és 2010 közötti időszakban a célként kitűzött 150 út építését túl is lépték, az azt követő négy évre pedig további 50 szakasz leaszfaltozását tervezik. A beruházásra hat év alatt 4,7 milliárd forintot fordítottak, mostanra pedig szinte csak azok az utak vannak hátra, amelyek alatt még hiányzik a szennyvízcsatorna.

Kovács Péter elmondta: az útépítésekkel párhuzamosan egyebek mellett fekvőrendőröket helyeznek ki a mellékutcákban és 30 kilométer/órás maximális sebességű övezetbe vonják őket. A telkeket pedig nem hagyják drasztikusan beépíteni, szeretnék megtartani a családi házas jelleget – tette hozzá.

A polgármester tájékoztatása szerint az utak mentén fákat ültetnek és a csapadékvíz-elvezetést is megoldják. Utóbbi kapcsán elmondta: 2009-ben építették meg a Csömöri úti gyűjtőcsatornát, majd az Árpádföldi főgyűjtőcsatornát és folyamatosan kötik mindkettőre a mellékutcákat, így rövidesen felszámolják azokat a “neuralgikus pontokat”, ahol egy-egy nagy esőnél a kertekbe is befolyik a víz.

Kovács Péter szólt arról is, hogy minden évben felújítanak egy iskolát és egy óvodát, és fontosnak tartják, hogy egy intézményt se zárjanak be. A legnagyobb beruházások között a Jókai Mór Általános Iskola teljes körű felújítását, valamint a Cinkota és Árpádföld határán épített új bölcsőde építését nevezte. A bölcsőde 480 millió forintból valósult meg, abban sószoba és kiscsoportos foglalkoztató is helyet kapott.

Kitért arra is, hogy tavaly ősszel megújult a sashalmi piac, ami “40 éves álma volt a kerületieknek”. Az uniós támogatású beruházás részeként öko- és hagyományos piac jött létre, létrehoztak egy magas kihasználtságú sport- és rendezvénytermet és felújították az önkormányzat épülete előtti parkot. Utóbbi helyszínen műanyag borítású sportpályát, gördeszkapályát és játszóteret alakítottak ki, a 800 méteres rekortán futópálya köré pedig kerületi futócsapat szerveződött. Emellett három új műfüves focipályát is átadtak a kerületben.

A polgármester arról is beszámolt, hogy régen több strand is működött a kerületben, amelyek bezártak, s hiányoztak a lakosságnak. Az erzsébetligeti uszodánál idén adták át az új strandot, ahol hagyományos és élménymedencék is vannak, a látogatottsága pedig a tervezetthez képest háromszoros.

Kovács Péter a kerületi pénzügyekről szólva azt mondta: van egy “baltával faragott költségvetési elképzelése”, miszerint amit működésre kapnak, azt működésre, amit pedig fejlesztésre kapnak, azt fejlesztésre kell fordítani. Közölte hogy, az intézményeknek mindent megadnak, ami a törvény szerint jár és egy kicsit felette, de semmit nem finanszíroznak “elvtelenül”. Úgy vélte, ennek köszönhetően egyensúlyban van és marad is a gazdálkodás.

Elmondta azt is, hogy noha a XVI. elsősorban alvó kerület, próbálnak különböző kedvezményekkel vállalkozásokat vinni a városrészbe. Kiemelte, hogy az Egis két csarnokának megnyitásával 50, az önkormányzat pedig építkezései révén 150 munkahelyet teremtett. A foglalkoztatottság aránya magas – tette hozzá, megjegyezve, hogy a nyári idénymunkákhoz például nem találtak munkanélkülieket, így a szomszédos kerületektől kellett “kölcsönkérni”.

A kerületvezető kiemelte, hogy nagy figyelmet fordítanak az idősekre is, így útnak indították a nyugdíjasok segítő, illetve szállító szolgálatát. Előbbi a ház körüli munkákban segít az érintetteknek, utóbbi pedig elviszi őket például a szakrendelőbe vagy a kistarcsai kórházba.

Kovács Péter a személyes terveit firtató kérdésre azt mondta: a polgármesteri székért indul a következő ciklusban, amikor az országgyűlési képviselői és polgármesteri posztok összeférhetetlenek lesznek egymással.