A londoni irodaterületek iránti igény fellendülést hozhat az évvégén

A nagyobb cégek londoni irodaterületek iránti igénye az elmúlt hónapban majdnem elérte a 92,903 négyzetmétert. Ez további fellendülést hozhat a piacon, mely a legjobb negyedévét zárja Lehman Brothers több mint egy éve történt összeomlása óta.

A Centaur Media, a Shell és a Mace egyaránt jelezték igényüket 5,574 négyzetméter, 20,438 négyzetméter és 9,290 négyzetméter nagyságú, új irodaterületekre a West End alpiacon, valamint az internet óriás Google korábban elnapolt 13,935 négyzetméteres iroda igénye most ismét előtérbe került. A Cityben 32,516 négyzetméternyi új irodaterület iránti merült fel igény, az AON és a Bird & Bird részéről 18,580 és 13,935 négyzetméterre.

Az újonnan felmerült igényeknek köszönhetően a közép- londoni irodaterületek kereslete 868,643 négyzetméterre növekedett, 20%-os emelkedést mutatva a januári mélyponthoz képest, amikor a kereslet 724,643 négyzetméter volt.

Guy Taylor a Cushman & Wakefield West End ügynökségének vezetője elmondta: “Az év elején sokkal több olyan bérlő jelent meg a piacon, aki új irodaterületek iránt érdeklődött, azonban nem sokat tett az ügy érdekében. Ez az időszak nem kedvezett a West End alpiacnak, de ez mára már megváltozott. A bérlők ismét aktiválódnak, valós igényekkel jelentkeznek, hiszen ráébredtek, hogy valószínűleg nem sokáig lesz lehetőségük, hogy fenntartsák az erőegyensúlyt.”

James Young a Cushman & Wakefield City ügynökségének vezetője hozzáfűzte: “A City alpicon néhány jelentős mértékű bérbeadás fellendülést hozott, így a valóban jó, ‘A’ kategóriás területek kínálata csökken. Az elsődleges, most épülő fejlesztések, akkor kerülnek majd piacra, amikor a mérséklődő kínálatnak köszönhetően megnövekszik az új területek iránti bérlői kereslet a piacon. Bár talán még korai a spekulatív fejlesztések újraindulásáról beszélni, a következő 12 hónapban a finanszírozási lehetőségek és a bizalom visszatérésévelújabb fejlesztések kezdődhetnek.”

Szeptember végéig a brit főváros West End, City és Docklands alpiacain az iroda területek foglaltsági szintje 64 százalékkal 172,799 négyzetméterre emelkedett a második negyedévhez képest. Ez az első negyedév mennyiségeinek majdnem dupláját jelenti, ugyanis ekkor mindössze 66,518 négyzetméter irodaterület került bérbeadásra, ami az eddigi mért legalacsonyabb.

A Cityben az 125,419 négyzetméteres foglaltsághoz nagymértékben hozzájárulta Watermark Place (EC4) közelmúltban történt bérbeadása a Nomurának, és így magasabb, mint a tízéves negyedévenkénti átlag, 105,909 négyzetméter. További jelentős bérleti tranzakciókaz Aberdeen Asset Management 6,596 négyzetméteres bérleménye a Bow Bells Houseban (EC4), a Bain Capital 3,437 négyzetméter bérbevett területe a Devonshire House-ban (W1), illetve az EDF Energy által bérelt 3,437 négyzetméter a Cardinal Place-ban a Viktoria Streeten (SW1).

A bérleti díjak szintén az elmúlt időszak legalacsonyabb értékeit mutatják. Az elsődleges területek ára – a piaci összehasonlítás alapján – a Cityben évente 462 font
négyzetméterenként, a West End-en pedig évente 816 fontra csökkent négyzetméterenként. A Cushman & Wakefield 2010 második felében a legmagasabb elérhető bérleti díjak emelkedésére számít, ami ösztönzőleg hat majd a tulajdonosokra és a fejlesztőkre, ezzel egy kis esélyt biztosítva a bérlőknek, hogy az évtized legalacsonyabb bérleti díjain erősíthessék meg piaci pozíciójukat. A biztonság visszatértével a bérlők számíthatnak rá, hogy a jövőben a tulajdonosok kevésbé nagylelkű csomagokat kínálnak majd.

Annak ellenére, hogy a megnövekedett foglaltsági szint és a stabil bérleti díjak a londoni irodapiac válságból való kilábalására utalnak, az irodakínálat ismét 1,858,060
négyzetméternyi területtel bővült Közép-Londonban, így a kihasználatlansági mutató 8%. Ez az eredmény bőven elmarad a 1990-es, valamint a 2003-2005-ös rekord kihasználatlansági mutatókhoz (2004-ben 2,526,962 négyzetméter iroda volt szabadon).