A gazdasági visszaesés a világ legdrágább bevásárlóutcáit sem kíméli

– A New York-i Fifth Avenue továbbra is a világ legdrágább kiskereskedelmi lokációja
– Európa legdrágább utcája a Párizsban lévő Champs-Élysées sugárút
– Ázsia és a Csendes óceáni területek legdrágább kiskereskedelmi helyszíne a Hong Kong-i Causeway Bay

A gazdasági válság a világ legelőkelőbb bevásárló utcáinak több, mint a felére hatással volt, derül ki a Cushman & Wakefield legfrissebb elemzéséből, mely 274 prominens kiskereskedelmi lokáció vizsgálata alapján 54 százalékos visszaesést mutat az elsődleges bérleti díjakban.

A nemzetközi ingatlantanácsadó éves Világ Bevásárlóutcái (MSATW) tanulmánya 24 éve nem tapasztalt bérleti díj visszaesésről számol be globálisan. A tavalyi évhez képest csupán a vizsgált helyszínek 18 százalékánál volt tapasztalható az elsődleges bérleti díjak növekedése.

A Világ Bevásárlóutcái kutatás a kiskereskedelmi piac erősségét valamint 60 ország prominens bevásárlóutcáinak népszerűségét méri globálisan. A kiskereskedők terjeszkedésének elmaradása miatt a világ tíz legdrágább bevásárlóutcájának többségében az elsődleges bérleti díjak csökkentek vagy változatlanok maradtak.

A New York-i Fifth Avenue továbbra is a világ legdrágább bevásárlóutcája maradt, ahol a kiskereskedők négyzetméterenként 18 százalékkal kevesebb, 13,027 euró éves bérleti díjat fizetnek, mint 2008- ban.

A Fifth Avenue nyolc éve a világ legdrágább utcája megelőzve a Hong Kongban lévő Causeway Bay és a párizsi Champs-Élysées –t, melyek a szintén előkelő második és harmadik helyet foglalják el.

Az idei évben a legnagyobb növekedést a németországi Münchenben található Kaufingerstrasse mutatta a bérleti díjak 7,1 százalékos emelkedésével melynek hatására bekerült a világ 10 legdrágább bevásárlóutcája közé.

A legnagyobb visszaesés az írországi Dublinban található Grafton Street-en volt tapasztalható a, mely a bérleti díjak 22,5 százalékos csökkenése miatt az ötödikről a nyolcadik helyre esett vissza az előző évben tapasztalt kiugró eredménye után, melynek során először került be a tíz legdrágább utca közé.

Globálisan a legnagyobb bérleti díj növekedés Sao Pauloban, Brazíliában volt tapasztalható, ahol az Alameda Lorena bérleti díjai 111 százalékkal és az Iguatemi Shopping bérleti díjai 79,3 százalékkal növekedtek. Ázsiában a vietnámi Ho Chi Minh City központja mutatta a legnagyobb, 50 százalékos növekedést, míg Európában a franciaországi Bordeauxban lévő Rue St Catherine bérleti díj növekedése volt a legmagasabb, 17,6 százalék.

Globálisan a legnagyobb bérleti díj csökkenés Mumbayban a Colaba Causeway bevásárlóutcában történt, ahol 63,5 százalékos visszaesést mértek. Amerikában a Rio de Janeiroban található Sao Conrado Fashion Mall bérleti díjai csökkentek 53,4 százalékkal, míg Európában a bukaresti Calea Victoriei bérleti díj mutatói csökkentek 48,1 százalékkal.

John Strachan, a Cushman & Wakefield globális kiskereskedelmi üzletág vezetője elmondta: “Az elmúlt 12 hónap a vásárlóerő csökkenésével és a és a kiskereskedelmi értékesítés visszaesésével az üzletág történetének legnehezebb időszaka volt. Korábban úgy tűnt, a világ kereskedelmi piacai elég ellenállók, de mostanában a visszaesés hatásai jobban érzékelhetők. A jó hír azonban, hogy a nehezén már majdnem túl vagyunk. A főbb piacokon már érzékelhető a fellendülés, például Németországban is, ahol most már hivatalosan is véget ért a válság. Biztosan lesznek olyan piacok, melyekre még az elkövetkező években is hatással lesz a gazdasági visszaesés, de úgy gondoljuk, hogy többségük visszatér a pozitív tartományba.”

A világ legdrágább bevásárlóutcája a New York-i  Fifth Avenue, ahol a kiskereskedők 13,027 eurós éves bérleti díjra számíthatnak négyzetméterenként.

Gene Spiegelman a Cushman & Wakefield New York-i irodájának elnökhelyettese elmondta: “A Fifth Avenue kiemelkedő lehetőséget nyújt a világmárkáknak, hogy üzenetüket a lehető legnagyobb nemzetközi közönség felé kommunikálhassák. A korlátozott kínálat és a változatlan kereslet minimalizálja a Fifth Avenue bérleti díjainak csökkenését. A Fifth Avenue sikere a vonzerejében rejlik, hogy lehetőséget ad a luxus és speciális kiskereskedelmi márkáknak, hogy felvonulhassanak a világ legdrágább kiskereskedelmi folyosóján.”

A világgazdasági válság kiskereskedelemre gyakorolt hatásai ellenére Manhattan és különösképpen a Fifth Avenue a teljes kiskereskedelmi piachoz viszonyítva jól teljesített.

A legjelentősebb fejlődés a Münchenben található Kaufingerstrasse 12. helyről a 9. helyre lépése volt, a 7,1 százalékos bérleti díj növekedésnek köszönhetően.
 
Inga Schwarz, a Cushman & Wakefield németországi irodájának piackutatási vezetője elmondta: ” Mivel Németország Európa egyik legnagyobb és legjelentősebb kiskereskedelmi piaca a kiskereskedők mindig figyelték a nagyobb városait. A gazdasági visszaesés ellenére a vásárlóerő meglepő módon nem változott, sőt a megítélés is javult tavasz óta. Az elsődleges lokációk iránti erős kereslet miatt a bérleti díjak a válság hatására sem változtak, és várhatóan az elkövetkezendő hónapokban sem fognak. A tehetős müncheni vásárlók és a régió folyamatos gazdasági felvirágzása teszi ennyire vonzóvá a német piacot a nemzetközi kiskereskedők számára, valamint ez okozta az elmúlt 12 hónapban történt bérleti díj növekedést is az országban.”

Globálisan a legnagyobb bérleti díj növekedést 111 és 79,3 százalékot Sao Paulo Alameda Lorena és Iguatemi Shopping bevásárlóutcájában mérték.

Milena Morales a Cushman & Wakefield dél-amerikai piackutatási vezetője elmondta:
“A világgazdasági válság ellenére az IBGE mutatók a 2008-as 9,1 százalékos emelkedéshez hasonlóan az idei év első öt hónapjában a Brazil gazdaság 4,4 százalékos növekedését mutatták. Az adócsökkentés segítette a vásárlóerő növekedését és nem jellemző az üzletek megszűnése. Ennek következménye a bérleti díjak növekedése főként Sao Pauloban a Jardinsban az Al. Lorena és a Haddock Lobo utcákon, ahol a Estados Unidos-ról áttelepült üzletek találhatóak. A vásárlók a luxus márkákat és az előkelőbb központokat is keresik, mint például az Iguatemi amik szórakozási lehetőséget is nyújtanak és biztonságosabbak.”

A 274 vizsgált bevásárlóutca közül a budapesti Váci utca a 30.-ról a 34. helyre esett vissza, így is megtartva az előnyét Lengyelországgal és Szlovákiával szemben. Magyarország prominens bevásárlóutcájában évi 1,200 euró bérleti díjat fizetnek a kiskereskedők négyzetméterenként.

Szabó Viktória a Cushman & Wakefield partnere és a budapesti kiskereskedelmi üzletág vezetője hozzáfűzte: “A globális kiskereskedelmi ingatlanpiac kicsit stabilabbnak tűnik és hamarosan várható egy mérsékelt aktivitás. Míg az elsődleges lokációknál kínálati hiány van és a bérlők egyre inkább ezeken a területeken keresnek üzlethelyiséget, a másodlagos helyszíneken a bérleti díjak csökkenésére számíthatunk, mivel a kiskereskedők a prémium lokációkat keresik és megszüntetik kirendeltségeiket a kevésbé kiemelkedő helyeken. A bérlői kereslet várhatóan továbbra is szelektív lesz és a közeljövőben, amíg a gazdaság és a munkaerőpiac nem állhelyre, a bérleti díjak jelentős növekedése nem várható.”