6,1 milliárd eurót fektettek be tavaly Közép-Európában

A Cushman & Wakefield Nemzetközi Ingatlantanácsadó szerint a közép-európai régió befektetési aktivitása stabil növekedésnek indult 2011-ben, elérve az összesen 6.1 milliárd eurós befektetési volument Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Magyarország és Románia központi piacain. Ez a 2010-ben Közép-Európa piacain elért 2.9 milliárd Eurós befektetési mennyiség több mint kétszerese.

Továbbra is Lengyelország tekinthető a régió vezető piacának, azonban Csehországban jelentkezik évről évre a legszignifikánsabb javulás a befektetési volumenek területén, ahol a 2010-ben elért 479 millió Euróról 2.2 milliárd euróra növekedett a befektetések mértéke. Lengyelországnak 2011-ben 2.58 milliárd eurónyi befektetéssel sikerült megőriznie vezető pozícióját. Magyarországon a befektetési volumenek 240 millió euróról 728 euróra emelkedtek, míg Romániában szintén növekedés volt megfigyelhető, a befektetés mértéke a 2010-ben elért 241 millió euróról 320 millió euróra emelkedett, emellett Szlovákiában 263 millió euró volt a befektetési volumen a 2010-ben elért 53 millió euró helyett.
 

Az előrejelzések 2011-re a befektetési tranzakciók volumenének 6 milliárd euró feletti összegét irányozták elő, melyet az első és harmadik negyedévben elért kiemelkedő eredmények alá is támasztottak, azonban az év utolsó negyedévében visszaesés volt tapasztalható az euró zónába visszatérő befektetői bizonytalanság és a banki hitelezés folyamat lelassulása következtében.

 

A befektetők szektorpreferenciája az előző évhez képest nem mutatott jelentős változást 2011-ben. Továbbra is a kiskereskedelmi egységekbe történő befektetések dominálnak, azonban ennek aránya 40 százalékra esett vissza 2011-ben a 2010-ben elért 49 százalékkal szemben. Az irodapiacon történt befektetések aránya változatlanul 37 százalék, az ipai ingatlanok tekintetében ezen arány azonban 8 százalékról 15 százalékra emelkedett 2011-ben. 2011-ben az összbefektetési mennyiség 40 százalékát a portfolió ügyletek tették ki, melyek közül a VGP, a Multi-Development, a PPF, a TriGranit és az Aviva tranzakciói bizonyultak a legjelentősebbeknek.


Annak ellenére, hogy 2011-ben kétségtelenül Lengyelország lett Közép-Európa központi piaca, nem minden befektető e biztonságos piaci környezetet kereste, hanem számos beruházó a minőségre való törekvés és a Csehország piacán megvalósuló reális árképzés következtében a lengyel piactól való elpártolás mellett döntött. Az intézményi és vállalati tranzakciók a befektetések mintegy 32 százalékát tették ki, mely a nyugat-európai régióval összehasonlítva leginkább a közép-európai piacon kínált jobb növekedési potenciálnak köszönhető. A Core plus és opportunista / értéknövelő befektetők egyenként a befektetések 22 százalékáért felelősek. 2011-ben a legtöbb tranzakció a CA Immo, az AEW Europe, az Atrium, az Unibail Rodamco, a Heitman, a Deka, a Union, az Invesco, az ECE, a Meyer Bergman és a Blackstone vállalatoknak volt tulajdonítható.

2011 harmadik negyedévére a legtöbb piacon további hozamcsökkenés mutatkozott, mely hozzájárult az árak stabilizálódásához. Lengyelországban és Csehországban a főbb kiskereskedelmi ingatlanok hozamai megközelítették az ideális 6 százalékot, míg a központi üzleti negyedekben található prémium kategóriás irodaterületek esetében a hozam közel került a 6.25 százalékos értékhez. Az ipari ingatlanok esetében 7.75 százalékos hozamról beszélhetünk.

A befektetési hangulat továbbra is pozitív a lengyel és cseh piacokon, azonban kiemelt figyelem irányul Magyarországra, annak okán, miszerint ez lesz-e az Unió következő tagállama, mely a régióban megjelent dominóhatás újabb áldozatává válik. Felmerül a kérdés, hogy amennyiben ez bekövetkezik, úgy vajon magával ránt-e további közép-európai államokat, vagy inkább jelentős nyomást gyakorol majd a nyugati piacokra, mint például Ausztriára, esetleg kihat Görögországra, ahol a bankok jelentősen kitettek a régióban uralkodó viszonyoknak. A magyar kormány nem nyerte el az Unió támogatását válságkezelési politikáját illetően, azonban az IMF bevonásával újra éledt a remény, hogy hamarosan egy megbízható, megszorításokat és pénzügyi megoldásokat magában foglaló tervezet lát napvilágot – mely hozzásegítené a magyar ingatlanpiacot ahhoz, hogy ismét a helyi kínálat és kereslet kérdéseire fókuszáljon, így lehetőséget biztosítva annak, hogy bevételhez jusson a szomszédos országokhoz képest kínált magas hozamprémiumból.

Charles Taylor, Partner, a Cushman & Wakefield magyarországi irodájának ügyvezető igazgatója a következő megállapításokat tette a 2011-es kilátások tekintetében: „A legtöbb közép-európai piacra megélénkült aktivitás volt jellemző a 2011-es év folyamán, a javuló befektetői kedv, valamint a megfelelő volumenű minőségi kínálatnak köszönhetően. 2012-ben várhatóan a régióban jelentős eltérések lesznek megfigyelhetőek az ingatlanpiaci alapelvek és főként a befektetői bizalom vonatkozásában. A jóval nehezebb finanszírozási környezetet figyelembe véve nem várható, hogy a 2012-ben megvalósuló befektetési volumenek elérik az előző évek mértékét; előrejelzésünk szerint ebben az éven 5 milliárd euró kerül majd befektetésre.”