400-500 milliárdot vállalnak át a bankok a devizahitelesektől
A bankok 400-500 milliárdos terhet vállalnának a következő évekre a devizahiteles probléma megoldása érdekében, ezt tartalmazza a kormánynak benyújtott átfogó javaslatcsomagjuk – mondta Kovács Levente, a Bankszövetség főtitkára egy tegnapi konferencián. A 7,5 millióig adómentes végtörlesztési támogatás lehetőségét továbbra is határozottan ellenzik.
A LeitnerLeitner adótanácsadó vállalat és a budapesti osztrák nagykövetség kereskedelmi osztálya által szervezett konferencián a Reuters jelentése szerint Kovács Levente arról beszélt, hogy 400-500 milliárd forintos pótlólagos terhet vállalnak a bankok a kormánynak benyújtott csomagjukban a következő évekre, hogy megoldják a deviza jelzáloghitelek problémáit. Hozzátette: ez az a pont, ameddig még el tudnak menni, tovább azonban nem, hisz Európa legmagasabb pénzügyi különadóját fizetik a bankok, és ezen túl a jelenleg zajló végtörlesztés is sújtja őket. A Kovács Levente által említett 400-500 milliárd forint 250 forintos jövőbeni frankárfolyam mellett megfelel annak a becslésnek, melyet a Portfolio.hu végzett a sajtóhírekben szereplő “kedvezményes árfolyamrögzítés” bankokra gyakorolt negatív hatásaival kapcsolatban, amennyiben a devizahitelesek döntő többsége él a lehetőséggel:
A Bloomberg szerint Kovács Levente a bankok által vállalt terhet példamutatónak nevezte, és szerinte a szektort majdnem “kiüti” majd az a teher, amelyet visel. Kovács szerint a munkáltatók által munkavállalóiknak 7,5 millióig adómentesen nyújtható végtörlesztési támogatás lehetőségét el kell törölni. A főtitkár úgy vélte, ez a végtörlesztési program kiterjesztését jelenti, márpedig a program szakmailag és jogilag is hibás. A végtörlesztés bármilyen kiterjesztése Kovács szerint kárt okoz a magyar gazdaságnak és az ország megítélésének. Az MTI jelentése szerint Kovács Levente elmondta: a magyarországi pénzintézetek az elmúlt éveken eredményük nagy részét visszatartották és visszaforgatták a gazdaságba. Az elmúlt években összesen 1386 milliárd forint tőkenövekedést eredményezett ez, ami a bankok 12-szeres tőkeáttételével számolva jelentős forrást jelentett a gazdaságnak.
Kovács Levente kérdésre válaszolva elmondta: az IMF-megállapodás során nem valószínű, hogy eltörölhető a banki különadó, de a bankok már korábban alkalmazkodtak az adónemhez. A devizahitelek végtörlesztésének kérdésében már más állásponton vannak a magyar pénzintézetek, mivel ezt a lépést szakmailag tartják elfogadhatatlannak; erről folytatnak majd tárgyalásokat, de a megállapodás vélhetően áthúzódik a jövő évre – tette hozzá.