4 milliárd euró hitelt kérnénk az IMF-től
A magyar kormány az IMF új elővigyázatossági hitelvonaláról folytat tárgyalásokat a Nemzetközi Valutaalappal – erősítették meg a Népszabadságnak. A lap úgy tudja, hogy a hitelkeret várhatóan 4 milliárd euró körüli összeg lehet és Orbán Viktor miniszterelnök jegyzi azt a hivatalos levelet, melyet a magyar kormány elküld a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) és várhatóan az Európai Uniónak is egy új megállapodás megkötéséről.
Az IMF új típusú rugalmas hitelvonalára (Flexible Credit Line, FCL) nem lennénk jogosultak annak szigorú makrogazdasági feltételei miatt. A magyar kormány ezért az IMF másik új hitelvonaláról, az elővigyázatossági hitelvonalról (Precautionary Credit Line, PCL) kezdi meg a tárgyalásokat. A lap információi szerint azért tartalmazta az IMF-tárgyalásokat bejelentő nemzetgazdasági minisztériumi közlemény a biztosítás típusú megállapodás kifejezést és azért használta ezt Orbán Viktor miniszterelnök is tegnap a közrádióban, mert a PCL-ből rendelkezésre álló pénzt valóban nem kell lehívni, csak szükség esetén. Kissé furcsa, hogy a hitelkeret kérését nem a nemzetgazdasági miniszter és a jegybankelnök közösen aláírt levélben kéri, hanem Orbán Viktor miniszterelnök jegyzi.
Arra, hogy milyen “nagyságrendről” szólhat az IMF-megállapodás, egy befolyásos kormánypárti politikus azt tartotta a legvalószínűbbnek a lap kérdésére, hogy “az összeg Magyarország éves költségvetési szükségletének a szintjén fog mozogni”, azaz a magyar kormányzati elképzelések szerint “nem lesz sokkal magasabb 4 milliárd eurónál”. A lap megjegyezte: valószínűbb azonban, hogy az államadósság jövőre esedékes kifizetéseire gondolt a forrás, ennek van ekkora nagyságrendje ugyanis. A kormányzati forrás fenti, erősen pontatlan megfogalmazása a hitelkeret várható nagyságáról eleve zavaró, ahogy az is, hogy nem világos: ez az IMF-től és az Európai Bizottságtól együttesen, vagy csak az IMF-től kért hitelkeretre vonatkozik. A 4,7 milliárd euró körüli jövő évi devizatörlesztési kötelezettség alapján valószínűbb, hogy ez csak az IMF-től kért hitelkeret lenne, amelyet kisebb mértékben kiegészítene az Európai Bizottság. A forrás a lapnak azt hangsúlyozta: természetesen minden a tárgyalóasztal mellett fog eldőlni (tényleges hitelfajta, feltételek, méret, stb.), és jelezte: arról nincs tudomása, hogy a hitelkeret ellentételezéseként Magyarországnak éves szinten “rendelkezésre állási” díjat kellene fizetnie az IMF-nek. Amint azonban tegnapi anyagunkban rámutattunk: a PCL esetén van ilyen díj, igaz annak mértéke alacsony. A forrás a lapnak a feltételek kapcsán annyit mondott: a magyar kormánynak azt kell elfogadnia, hogy az IMF figyelemmel kíséri Magyarország költségvetési fegyelmének szilárdságát és azt is jelezte: a magyar kormánynak a hitelmegállapodás megkötéséhez nem kell lényegesen módosítania a büdzsé tervezetét, a hiánycélt (2,5% a GDP arányában) természetesen tartani kell.