2010-ben hiány lesz modern irodákból?

Az Eston International ingatlan-tanácsadó cég 2008 végén felmérést készített a budapesti irodapiacon tevékenykedő irodaház-fejlesztők rövid- és hosszú távú terveiről, stratégiájáról. A kérdőívre adott válaszok egyértelműen a megkérdezésben részt vevők piaci bizonytalanságát mutatják, de az azóta elhatalmasodott “világvége-hangulat” a kérdőív kitöltésekor még nem volt annyira érzékelhető, mint ma.

AZ Eston kutatásában az irodapiaci üresedési ráta alakulására vonatkozó válaszok rendre a piaci egyensúly várhatóan 2010-es helyreállásáról árulkodnak. Az idei év végére a megkérdezettek többsége azonban még 20%-os üresedési rátát prognosztizál, így az átlag 19% körül alakul.

Optimizmus?

A 2010-es várakozásokat illetően már erőteljesen megoszlik a válaszadók véleménye: a fejlesztők negyede igen optimistán vélekedik, 10-15% körüli kihasználatlansági rátát feltételezve az elkövetkező év végére. Pesszimistább vélekedések szerint a jövő évi mutató nem, vagy csak kismértékben változik az ideihez képest, és 20% körül marad 2010-ben is. Abban azonban valamennyi fejlesztő egyetértett, hogy 2010 végére a kihasználatlanság mintegy 4-5 százalékpontos csökkenésére lehet majd számítani. A kissé lecsökkent új kínálat szép lassan, de biztosan felszívásra kerül, és jelenlegi erősen keresleti piacon a jövő év végére akár hiány is kialakulhat.

Az irodabérleti díjak alakulását illetően a fejlesztők közül csupán kevesen (mintegy 9%) spekulálnak a bérleti díjak enyhe emelkedésére. A válaszadók fennmaradó többsége között közel egyenlő arányban oszlik meg a bérleti díjak stagnálásának, vagy enyhe csökkenésének lehetősége.

Túl drágán vásároltak?

A megkérdezett cégek beszámoltak a projektjeik vagy azok indítási időpontjának a halasztásáról, ám akadt köztük két fejlesztő, akik még a jelenlegi helyzetben is indítanának 5-15 ezer négyzetméter nagyságú projektet, vagy vásárolna telket. Ennél is érdekesebb azonban az, hogy a megkérdezett fejlesztők több mint fele megvásárolná ugyan a telket, amelyet legutóbb vásárolt, ám csak jóval – átlagban 21%-kal – alacsonyabb áron.

Fapados irodát nem!

A felmérés egyik legérdekesebb kérdése – mellyel az ingatlan-tanácsadó feltételezése szerint néhány fejlesztő most találkozott először, a fapados irodák bevezetésére vonatkozik. Mindössze egyetlen válaszadó építene ilyen házat; közel 40%-uk sosem adná fel a minőségi fejlesztést, még a megváltozott piaci körülmények hatására sem. A többség pedig még soha nem gondolkodott el a kérdésen, így a távoli jövőben még az is elképzelhető, hogy felbukkan egy-két “low-cost” irodaház.

(A kutatás 29 Budapesten aktív ingatlanfejlesztő megkérdezésén alapuló, nem reprezentatív felmérés. Az összesített adatok az Eston International konszenzusára épülnek.)