A jó, a rossz és a drága – Mire figyeljünk, ha házat vennénk?
Egy családi ház megvásárlása életünk egyik legnagyobb pénzügyi döntése, ezért érdemes alaposan megnéznünk, mit veszünk. Összegyűjtöttük, mire kell kiemelten figyelni.
Kompletten felújított kockaház tetőtér beépítési lehetőséggel Felsőrákoson
Még több képért kattintson a fotóra!
Érkezzünk felkészülten
Mivel interneten már láttuk az ingatlant, nagyjából képben vagyunk, de mindig vannak dolgok, amik egy hirdetésből nem derülnek ki, ezért írjuk össze előre a kérdéseinket, és semmire se felejtsünk el a helyszínen rákérdezni, amire csak kíváncsiak vagyunk.
Fontos tudnunk, hogy a házat jelenlegi tulajdonosa mióta birtokolja. Ha nem régóta, akkor kevés információval rendelkezhet az ingatlanról, így érdemes az épületet alaposabban átvizsgálni. Kivéve, ha pont azzal a céllal vette, hogy teljesen felújítsa, és nagy haszonnal eladja, ekkor ugyanis érdemes alaposan kikérdezni, hogy pontosan milyen felújításokat végeztek a házon. Egy régi tulajdonos is sok információval szolgálhat, ne felejtsünk el rákérdezni, milyen munkálatokra él még a garancia.
Újszerű családi ház a Helikopter lakóparkban
Még több képért kattintson a fotóra!
Ellenőrizzük a padlókat
A padlók egyenetlensége többféle problémára is utalhat. Lehet, hogy egyszerűen csak nem jól lett lerakva a burkolat, ez a kisebb probléma. De az is lehet, hogy a vízvezetékrendszerrel van baj, vagy statikai probléma miatt süllyedt meg a padló. Ha bizonytalanok vagyunk, mindenképp érdemes szakértőt hívni.
És a repedéseket is a falon
Ez persze nem jelenti azt, hogy egy kis repedéstől rögtön meg kell ijedni, a kisebb repedések ugyanis utalhatnak szimplán vakolási hibára. Hogy egy repedés nagyobb problémát takar-e, az függ a repedés vastagságától, elhelyezkedésétől és irányától is, erről korábban már itt írtunk részletesen. Tehát nem kell minden repedéstől megijedni, de szélesebb repedések esetén célszerű statikus szakértőt hívni.
2016-ban épült ikerfél Debrecenben
Még több képért kattintson a fotóra!
Soha ne bízzunk a friss festésben
Sok eladó festi ki a házát közvetlenül eladás előtt, hogy jobb színben tüntesse fel a vevők előtt. Ne bízzunk azonban a friss festésben, lehet, hogy az eladó tényleg csak esztétikai okokból festette ki most a házat, de az is lehet, hogy valamit takargatni akar. Különösen gyanús lehet, ha csak egyetlen helyiséget, vagy egy falat festettek újra. Ilyenkor kérdezzünk rá, miért kellett lefesteni.
Nézzük meg van e víz a pincében
Ha száraz időben is van víz a pincében, az komoly problémára utalhat, ellenben ha esős időben is száraz a pince, az jó jel. Azoknál a házaknál, ahol nincs pince, figyeljük meg a lábazatot. Ha vizesedik, pereg le róla a vakolat, minden bizonnyal nincs alá szigetelve. Bár az alászigetelést utólag is meg lehet oldani, ilyen házat csak akkor vegyünk, ha mélyen ár alatt kínálják, és nem szeretnénk azonnal költözni.
Ellenőrizzük az ablakokat
Ha a hirdetésben azt olvassuk, hogy a ház hőszigetelt ablakokat kapott, nézzük meg, hogy tényleg mindenütt kicserélték-e. Ha még régi ablakok vannak, mindegyiket ellenőrizzük, nyissuk ki és csukjuk be, a nem rendesen záródó ablakokon ugyanis még több hő távozhat.
Az egyik legfontosabb: a tető
Kérdezzünk rá, mikor került a tető a házra. Ha már nagyon régi, számíthatunk rá, hogy nemsokára felújításra szorul, és akár azbesztet is tartalmazhat, és nemcsak az újrarakása, de a bontása is sokba kerülhet. Akár régi a tető, akár viszonylag új, menjünk fel a padlásra és nézzük meg a gerendákat, nem találunk-e rothadásra, vagy élősködőkre utaló nyomokat. Ha bármi gyanúsat tapasztalunk, nézessük meg szakértővel is.
Az udvaron a fákat is nézzük meg
Nem egy olyan dolog, ami elsőre eszünkbe jut, de legtöbben valószínűleg csak azért nézzük meg, milyen fák állnak egy ház kertjében, hogy tudjuk, milyen gyümölcsöt ehetünk, vagy hogy melyik fa, melyik szobának vagy az udvar melyik részének nyújt egy kis árnyékot. Pedig ennél azért fontosabb szempontok is vannak. Ha egy nagyobb fa túl közel van a házhoz, gyökerei akár az alapot is veszélyeztethetik, míg ha beteg, korhad, a ház fölé nyúló ágai a házat is veszélyeztethetik egy nagyobb vihar esetén.
Fogós kérdés: vezetékek
A vezetékek állapotát a legnehezebb ellenőrizni, hiszen nem láthatunk át a falon, de villanyvezetékek esetén érdemes megnézni a villanyóraszekrényt és a biztosítéktáblát, valamint a konnektorokat, villanykapcsolókat is. Ha ezek régiek, minden bizonnyal a vezetékek is megértek a cserére, ez azonban nem jelenti azt, hogy a vadiúj kapcsolók, dugaljak mögött nem futhatnak régi vezetékek a falakban. Azonban, ha a vezetékek, a tulajdonos állítása szerint nemrég lettek cserélve, akkor ezt nyilván igazolni is tudja, a kivitelező által nyújtott garanciával.
A vízvezetékeket szintén nehéz ellenőrizni, de ha lakásnézőbe megyünk, mindenképp nyissunk meg minden csapot, folyassuk egy ideig, ellenőrizzük, hogy állandó-e a nyomás, elzárás után pedig figyeljünk, nem hallunk-e zörejt a lefolyókból. Ezenkívül a kivitelező által nyújtott garancia itt is biztosítékot jelenthet a nemrég cserélt vízvezetékek esetében.
Építésügyi szabályok, engedélyek
Érdemes megnézni, hogy az ingatlan a tulajdoni lapon is ugyanazokkal az adatokkal rendelkezik-e, mint a valóságban. Ha például négyzetméterben egy szobányi eltérés is mutatkozik, akkor lehet, hogy egy helyiséget utólag, mindenféle bejelentés és engedélyeztetés nélkül építettek hozzá a házhoz.
Ezen kívül járjunk utána a helyi építésügyi szabályoknak is, fontos tudnunk, hogy egy esetleges tervezett bővítés vagy egyszerűen csak egy garázsépítés megvalósítható-e a teleknek azon a részén, ahol elképzeltük.
A tulajdonostól pedig kérjünk el minden dokumentumot, ami az építést, bővítéseket, felújításokat igazolja.