Teljes a bizonytalanság – még silányabb lakások jöhetnek

Az építőanyagok piacán továbbra is borongós a hangulat, árat emelni kereslet híján nem lehet – vélik szakértők, akik szerint a jövő teljesen bizonytalan.
Az építőanyagok piacán továbbra sincs komoly változás, nem lehet számottevő javulásról beszélni. A korábban dinamikusan bővülő export visszaesett, ennek eredményeként a kivitel miatt kialakult hiány megszűnni látszik.

Ez részben azzal magyarázható, hogy a lengyel piac egyensúlyba került, a kiugró bővülést mérsékeltebb fejlődés váltotta fel. Így a lengyel gyártók könnyebben ki tudják elégíteni az igényeket.

A németországi piac gyengélkedik – említett egy másik okot lapunknak Antoni Péter, a francia Saint-Gobain-csoporthoz tartozó Raab Karcher igazgatósági tagja. Az országos hálózatában tavaly 22 milliárd forintos forgalmat bonyolító cég belföldi partnerei óvatosabbak lettek. Több beruházásuk is előkészületi fázisban van, de még nem vágnak bele, jelenleg ugyanis megjósolhatatlan, hogy milyen változások várhatóak a piacon. Bármit is mutat a statisztika, elég jelentős a rendelésállomány-csökkenés, s ebben szerepet játszik, hogy a közbeszerzések is szembetűnően visszaestek – emelte ki a szakember. A téglák esetében végbement mintegy 20 százalékos drágulást sok piaci szereplő például úgy próbálja kompenzálni, hogy a 38-as méretű elemeket 30-as téglával helyettesíti, a különbséget pedig vakolattal pótolja, ami finoman szólva sem elfogadható megoldás – sorolta tovább a kedvezőtlen piaci tapasztalatokat a szakember, aki az árak alakulásáról szólva azt is elmondta, hogy kereslet híján a forgalmazók nem tudják áthárítani a vevőkre a gyártók által az energiaköltségek növekedése miatt véghezvitt áremelkedést.

Az alapvetően borús piaci képet valamelyest javítja, hogy a felújítások esetében jelentős bővülés tapasztalható. Ennek hátterében főként az áll, hogy azok a háztartások, amelyek nem tudják vagy nem is akarják vállalni egy új lakás építésével járó terheket, az élhetőbb környezet kialakítása érdekében inkább renoválják otthonaikat. Ebben a piaci szegmensben nagyjából 20-25 százalékos a növekedés – számszerűsítette a tapasztalatokat Antoni Péter. Hozzátette ugyanakkor, hogy a korszerűsítési beruházások volumene jóval elmarad attól, mint amire a gázár- és távhődíjemelések kapcsán vártak.

A Raab Karcher tapasztalatait megerősítette Kató Aladár, a Tondach Magyarország Zrt. vezérigazgatója. A Magyar Téglás Szövetség elnöki tisztét is ellátó cégvezető a jövőt illetően a bizonytalanságot emelte ki, mint mondta, botorság lenne bármi konkrét prognózist adni. A tetőfedő piac májusi adatai már egyértelműen visszaesést jeleznek. A korábbi hónapokban, főként a múlt év végén a lakáshitelezés kapcsán még jókora többletértékesítést lehetett elkönyvelni, de az utóbbi hónapokban ez a tendencia már nem volt érzékelhető. A piacot rossz irányba viszi az „eszméletlen árverseny” is, amely odáig vezetett, hogy egyes piaci szereplők az alacsonyabb kínálati ár elérése érdekében fedezeti pont alatt árulják a portékát – mondta a vezérigazgató, hozzátéve, hogy ezt egy megfelelő üzletpolitikát követő cég nem engedheti meg magának. Az energiaköltségek növekedése egyébként 15 százalékos áremelést diktálna, ám ezt – miként a többi építőanyag esetében – nem lehet érvényesíteni. Ha nincs vevő, nincs, aki kifizesse a magasabb árat – érzékeltette a helyzetet a vezérigazgató.