Jelentősen emelkedett az európai ingatlanok értéke 2010-ben

Az európai ingatlanpiac 2,6 százalékos emelkedést mutatott értékalapon 2010-ben. – derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb kutatásából. 2008 és 2009 jelentős értékvesztése után (11,7%, illetve 9,6%) a CBRE pozitív elmozdulást mért az európai ingatlanpiacon 2010-ben.

Ez a teljesítmény meglehetősen kiegyensúlyozatlan Európában, az emelkedés arra az érdeklődésre támaszkodik, amelyet a befektetők az erős gazdasági fundamentumokkal és bérlői piaccal rendelkező nyugat-európai országok iránt tanúsítanak.

Az Egyesült Királyságban, amely 2009 közepe óta a fellendülési ciklust vezeti Európában, a legjelentősebb értéknövekedés volt tapasztalható ( 8,9%), majd Franciaország ( 4,4%), a Skandinávia ( 3,4%) és Németország ( 1,4%) következik. Ezen piacokra áramlott az ingatlanbefektetések zöme a 2010 negyedik negyedében és az egész évben egyaránt. Pozitív tőkenövekedés volt megfigyelhető a közép- és kelet-európai ingatlanpiacon is, habár ez elsősorban Lengyelországnak köszönhető, ami egyébként a negyedik legerősebb ország volt a vizsgáltak közül.

A szektorokat vizsgálva, a kiskereskedelem volt a legerősebb ( 3,5), amely az első szektor volt 2009 negyedik negyedében, ahol pozitív változás volt tapasztalható. Második hely az irodapiacé ( 3,2%), míg az ipari ingatlanok növekedése volt a leggyengébb: a relatíve gyenge hozamok és bérleti díjak nulla elmozdulást hoztak a szektorban, így a növekedés zéró.

Richard Holberton a CB Richard Ellis (CBRE) európai kutatásért felelős igazgatója így nyilatkozott: „Két lejtmenettel teli év után a 2010-re jellemző pozitív számok egyértelműen a javulás jellemzői és főleg az erősödő befektetői aktvitást jelzik. A változás azonban meglehetősen vegyes, már ami a földrajzi elhelyezkedést és az eszköztípust illeti. Most értük el azt a pontot, ahol a befektetők annak az együttes hatását becsülik meg, amit a már elért érték-növekedés hoz majd a jövőben, illetve milyen lesz a kormányzati megszorító csomagok hatása a bérleti díjak változására. Mi továbbra is látunk némi kiegyenlítődést az első osztályú hozamok esetében az európai piacokon, de a változás mértéke már csekély. Míg ma már nincs hiány az ingatlan-piacokat célba vevő tőkéből, az továbbra is kockázatkerülő, csak első osztályú eszközöket vásárol a leginkább likvid piacokon. Arra számítunk, hogy az első és másodosztályú ingatlanok szembeállítása mind a befektetők, mind az érték-változás szempontjából 2011 meghatározó jellemzője lesz.”

Míg a negyedéves adatok Európa és „Európa Egyesült Királyság nélkül” esetében hasonlóak voltak, az irodapiacra vonatkozó hasonló felosztásban (3,2%, illetve 0,9%), a londoni irodapiac teljesítménye annyira kiugró, hogy az eredményekben nem is szerepel. – forrás: CBRE

Tim O’Sullivan, a CBRE tőkepiacokért felelős budapesti vezetője a magyarországi lakó-ingatlanpiacról azt nyilatkozta, hogy „Meglátásaink szerint 2011-ben Magyarországon vélhetően már nem zuhannak tovább a lakásárak, ám egyedül a prémium szegmens az, ami a válság alatt is értékállónak bizonyult és ma, az egyelőre még pangó piacon fejlesztésre érdemes piacot jelent. Jó példa erre a Chayton Capital tulajdonában álló Naphegy utcai  fejlesztés, ami 37 prémium kategóriás lakás építésére rendelkezik jogerős építési engedéllyel, és azokat a vevőket célozza meg, akik infrastruktúrával jól ellátott területen, de még a budai zöldövezet előnyeit kihasználva szeretnének lakást vásárolni. Tapasztalataink szerint piaci fordulópontot sejteti, hogy a  fejlesztők egyre inkább keresik az új lehetőségeket, új telkek megvásárlását fontolgatják, ami mindenképpen a jövőbe (és a piacba) vetett bizalmat jelzi.”