PHPP, a passzívházak méretezési eljárása

Harmadik hétvégén kerül megrendezésre Budapesten a Nemzetközi Minősített Passzívház Tervező tanfolyam, amelynek keretében építészek, épületgépészek, energetikusok szerezhetik meg a passzívházak „féltve őrzött titkait”. Ezen harmadik alkalommal a passzívházak tervezési módszertana, a PHPP kerül terítékre, mindjárt egymást követő két napon.

Az eddigi rendezvényeken (modulokon) ismertetésre kerültek az általános passzívház ismérvek, az épületszerkezeti megoldások, az energiaellátás lehetséges koncepciói és a szellőzőrendszer kialakításának lehetőségei.

A PHPP modul az eddigi rendezvényekhez képest legalább 30 %-kal nagyobb érdeklődésnek örvend, legalább is a jelentkezők számát illetően ez mutatkozik. Azok a már korábban ezen a területen dolgozó szakemberek, akik a kellő szaktudást megszerezve esetleg már publiká-cióikban hírt adtak a passzívházak tervezésének rejtelmeiről, több helyen is hangsúlyosan megfogalmazták, mennyire kulcs-szerep hárul a tervezési folyamatban a PHPP-re.

PHPP nélkül nem létezik passzívház !

De mi is a PHPP ? Passivhaus Prjoketierungs Paket, amely a Magyar fordításban a Passzívház Tervezői Csomag nevet kapta, az a program és a kezelését segítő magyar nyelvű kézikönyv, amely segítve a tervezőt a munkájában, az első perctől széleskörű információkat biztosít, hogy a megrendelővel kialakított koncepciók milyen módon érvényesítik a hatásukat az energiamérlegben, érvényesülnek-e a passzívház követelmények.

Az MS Excel alapokon kidolgozott 39 „munkalap” minimális adatbeviteli igénnyel képes meghatározni a tervezés alatt álló épület fontos paramétereit, amelyeket a tervezés során figyelemmel kell kísérnie a tervezőnek.

A hazai gyakorlattal ellentétben, ahol általában az építészeti feladatok elvégzése után kerül az épületgépészekhez az adott épület feladatainak folytatása, jóesetben energetikai ellenőrzése, a passzívház standardoknak már az építészeti tervezési feladatok megoldása során érvényesülnie kell. Utólag vagy nagyon nehéz, vagy időt és költséget igénylő feladat, vagy lehetetlen már megoldani az energetikai szempontból felmerülő változtatási igényeket. Ebből adódóan azok az építész tervezők lesznek lépéselőnyben, akik felismerve ezt az új lehetőséget, úgy készítik el a PHPP segítségével a tervdokumentációikat, hogy azok mind energetikai, mind a passzívház standardok érvényesülése szempontjából hibátlanok, véglegesíthetők. Természetesen az épületgépészekre továbbra is nagy szükség lesz, hiszen sem csőtervek, sem nyomvonal tervek, hőellátási koncepciók nélkülük nem készülhetnek, így  építész és épületgépész szoros együttműködésével, hatékony munkavégézést követően az építtető igényeinek mindenben megfelelő passzívházak készülhetnek.

2006. szeptemberi bevezetése óta a honi rendelet és annak alkalmazása lassan lassan bekerül a mindennapos tervezési gyakorlatba. Ez dícséretes, és figyelemre méltó folyamat. Sajnos azonban a hazai mérnöki tevékenység során idehaza is beigazolódott dr. Wolfgang Feist, a passzívház elmélet megalkotója és útjára bocsátója részéről már a ’90-es években megfogalmazott megállapítása, miszerint a DIN szabványokon alapuló energetikai számítások nem adnak pontos eredményeket a passzív- és alacsonyenergiájú épületek esetében. Ezért több száz épületen végzett mérések, és számítógépes szimulációk összevetését követően a PHPP programot úgy alakították ki, hogy ugyan a DIN szabvány gondolatmenetét követi, (transzmissziós hőveszteségek számítása, stb) de a passzívházak specialitásait maximálisan figyelembe veszi, kezdve a klímatikus adatoktól, egészen a vonalmenti hőhidakig, kitérve minden „apróságra”.

A május 13-14-én megrendezésre kerülő kétnapos programra még lehet jelentkezni, de mivel konkrét feladatmegoldásokra is sor kerül, ezért csak korlátozott létszámban megtartott rendezvény lehet hatékony, így a jelentkezés limitált. Azok részére, aki esetleg kimaradnának hely hiányában a rendezvényről, ez év szeptemberében újabb tanfolyamot indítunk Budapesten és Pécsett. További információkat az oktatás portálján találhatnak: www.passzivhaztervezo-oktatas.com.