Már az arabok is az IMF pénzére szorulnak

A közel-keleti és észak-afrikai kőolaj importáló államoknak mintegy 160 milliárd dollár nemzetközi hitelre lehet szükségük a következő három évben – közölte a Nemzetközi Valutaalap a világ legfejlettebb gazdasági hatalmát tömörítő G8-akhoz intézett jelentésében.

Az IMF szerint az észak-afrikai és közel-keleti régió alapvető gazdasági irányváltásának lehetünk tanúi. A világ fejlett országainak ebben komoly részt kell vállalniuk, elsősorban azzal, hogy gazdasági partnerségre lépnek ezekkel az országokkal.

Az olyan államoknak, mint Egyiptom és Tunézia komoly gazdasági nyomás alatt állnak a zavargások következtében, amellyel a diktatórikus hatalmaikat döntötték meg. Hasonló folyamat zajlik Jemenben, Jordániában, Marokkóban és Szíriában; Líbiában a kormányerők továbbra is küzdenek a hatalmon maradásért.

Az IMF képviselője a G8 franciaországi tanácskozásán az is közölte, hogy az alap halandó 35 milliárd dollár kölcsönt nyújtani ahhoz, hogy ezek az országok stabilizálják gazdaságukat. Jelentése szerint az említett államok a következő 18 hónapban kizárólag külföldi finanszírozásból lesznek képesek fennmaradni, mivel a befektetők számára egyelőre mind gazdaságilag mind politikailag bizonytalan terepnek minősülnek.

Az észak-afrikai és közel-keleti országoknak mintegy 55-70 millió új munkahelyet kell teremteniük, elsősorban a fiatalok számára, s inkább a magántulajdonú vállalatokat kell ösztönözniük, mivel az elmúlt években az állami vállalatok túlontúl nagy szerepet kaptak a gazdaságban.

Mindemellett Egyiptomban, Jordániában, Libanonban, Szíriában, Marokkóban és Tunéziában komoly inflációs nyomással is szembesülniük kell a döntéshozóknak, elsősorban a magas energia- és élelmiszerárak miatt.

Az IMF becslése szerint Egyiptom április végével záruló négy hónapos periódus alatt 15 milliárd veszteséget könyvelhetett el a valutatartalékából. Az ország külső finanszírozási hiánya a 2011/2012-es pénzügyi évben pedig 9-12 milliárd dollár között alakulhat. Az IMF szerint egy lehetséges, Egyiptomnak nyújtandó kölcsönről heteken belül döntés születhet. Az ország májusban folyamodott segítségért a nemzetközi szervezethez.

Ami Tunéziát illeti, a Valutaalap becslése szerint az ország költségvetése mintegy 3,7 milliárd dollár nemzetközi hitelre szorul 2011-ben, ez hozzávetőleg az ország GDP-jének 8 százalékára rúg.