Fellendülés az irodabérlési tranzakciókban

A Cushman & Wakefield riportja szerint az Európai bankszektor egyre erősödik a tavalyi jelentős irodabérleti tranzakciók tekintetében. A 2010 áprilisától 2011 márciusáig tartó időszakban a bankok által bérbe vett irodaterületek aránya Európában 20 százalékkal haladta meg az elmúlt öt év átlagát.

A több mint 1 millió négyzetméternyi bérbeadott irodaterülettel a bérbeadás visszatért a 2009-2010-es mélypontról, amikor ennek csupán a fele került bérbeadásra. Az elmúlt hat hónapban több 5 000 négyzetméternél nagyobb bérbeadás történt, mint az ezt megelőző fél évben.

Az elmúlt évben továbbra is London, Párizs és Frankfurt jelentős banki központjai domináltak, az összes Európában a bankok által bérbevett irodaterület több, mint 55 százalékát tettél ki. London bizonyult a legaktívabbnak, összesen közel 300 000 négyzetméternyi bérbeadással, mely az európai bérbeadások 27 százaléka. Ezt az eredményt nagymértékben meghatározta az USB 65 000 négyzetméterre szóló előbérleti szerződése 2010 harmadik negyedévében.

Az irodabérlés mértéke Varsóban és Prágában kiemelkedően magas volt. Varsóban – mely város lassan Közép- Kelet Európa banki csomópontjává növi ki magát – az elmúlt időszakban bérbeadott területek mértéke 63 százalékkal volt magasabb az elmúlt öt év átlagánál.  Az elmúlt évben Prágában a bérbeadások mértéke 25 százalékkal volt az átlag fölött.

A minőségi ingatlanok hiánya miatt Európa szerte a saját tulajdon jellemző. Ez leginkább Londonra és Moszkvára igaz. Európában a prémium kategóriás bérleti díjak emelkedésével a bérlők nem tudnak előnyt szerezni az előbérleti tranzakciókkal, mint hat- kilenc hónappal ezelőtt. A 2010 októbere és 2011 márciusa között létrejött jelentős tranzakciók egyike sem volt előbérleti szerződés, ellentétben két 2010 közepén köttetett jelentős ügylettel.

A kinai bankok európai terjeszkedése tovább folytatódik, mivel jelentős lehetőségeket látnak a fejlődő, habár kínálati hiánnyal küzdő bérbeadási piacon, valamint próbálnak hasznot húzni a piac óvatos hazai versenyzőivel szemben. Az elsők között a Kínai Kereskedelmi Bank (ICBC) terjeszkedett, mely Londonban, Moszkvában, Luxemburgban és Frankfurtban nyitott irodákat. AZ ICBC a közelmúltban bejelentette, hogy a jövő évben további öt irodát nyit Párizsban, Amszterdamban, Brüsszelben, Madridban és Milánóban.

Ezzel ellentétes trend, hogy az európai és amerikai székhelyű bankok egyre inkább az ázsiai régió piacain növelik jelenlétüket. A JP Morgan Sydneybe terjeszkedett, a Lombard Odier és Spanyol BBVA Bank a közelmúltban Hong Kongban bérelt irodát, miközben a Barclays Capital, a BNP Paribas és a Bank of

America mind Szingapúrba terjeszkedtek. Emellett a Bank of America, az RBS és a HSBC jelentős területeket bérelt Indiában is. Oroszország legnagyobb bankja a Sberbank lett az első orosz bank mely Európán kívül terjeszkedett. Egy Indiában nyitott iroda után most Kínába tervezi a továbblépést.

Matthew Knight, a Cushman & Wakefield EMEA banki csoportjának főmunkatársa a következőket nyilatkozta: „Az európai bankszektor folytatja felemelkedését, ahogy ez a bérlői piacon történt szemléletváltásból is kitűnik. Ennek ellenére a bankok számos okból kifolyólag továbbra is bizonytalanságokkal küzdenek. A görögországi személyi hiteltartozás visszagyűrűzése jelentős dominóhtaást indíthat el a helyi és nemzetközi bankoknál egyaránt, főként a német bankoknál melyek 20 milliárd eurós kintlévőséggel bírnak. Ez a hatás Írországra és Portugáliára is kiterjedhet.”