Habzik az év botránya! Nyomoznak az MSZP-s mutyi után
A tárca belső vizsgálatának anyaga megállapítja: számos, az értékesítésről szóló dokumentum hiányzik a minisztérium irattárából.
A Központi Nyomozó Főügyészség a Heti Válasz a Moszkvai Magyar Kereskedelmi Kirendeltség eladásáról szóló cikke nyomán különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt rendelt el nyomozást – tudta meg a Magyar Nemzet és a Magyar Hírlap.
Emlékezetes: egy ismeretlen hátterű offshore cégnek 3,5 milliárd forintért értékesített ingatlan sorsáról jelentettünk meg cikket lapunk november 9-i számában.
Leközöltük az ügyben közvetítőként eljáró orosz cég birtokunkba került levelét, mely szerint az ajánlatok 30 és 50 millió euró közötti sávban, azaz 8 és 13,5 milliárd forint között mozogtak. A dokumentumot eljutattuk a hatósághoz, s Kovács Tamás legfőbb ügyész az ügyről érdeklődő Gruber Attila fideszes országgyűlési képviselőt arról tájékoztatta: a nyomozás az orosz nyelvű levél alapján indult el. A Heti Válaszban megjelentetett szöveg említést tesz arról, hogy a magasabb ajánlatokról tudott Székely Árpád akkori moszkvai magyar nagykövet. Ezt a diplomata határozottan cáfolta, s azzal védekezett: az ingatlan vevőjét az oroszok jelölték ki.
Korábban a Fővárosi Főügyészség rendelt el nyomozást a képviselet értékesítése körüli visszásságok ügyében számvitel rendjének megsértése és hivatali visszaélés bűntette miatt. A Központi Nyomozó Főügyészség eljárásával egy szinttel magasabbra került az ügy.
Az eladást számos furcsaság övezte: a 2005-ben egyszer már értékesített, de megfelelő kormány felhatalmazás nélkül eladott épületre 2008 júliusában újabb pályázatot írtak ki.
Ám a később győztes offshore cég, az Air Diamond már az év tavaszán – azaz még a pályázat kihirdetése lőtt – átutalta a vételárat. Az ingatlan értékesítése ügyében elvben eljáró Külügyminisztérium az akkoriban Veres János felügyelte Magyar Nemzeti Vagyonkezelőre (MNV) és Pénzügyminisztériumra mutogat, Veres azonban azt közölte: a tízmilliárd alatti ügyletekkel hivatalból nem foglalkozott. Ez azért is furcsa, mert az eladás technikai részleteit bonyolító Székely Árpád az origónak és a Magyar Nemzetnek is azt nyilatkozta: a moszkvai magyar ingatlanok felmérésére, az értékesítésére személyesen Gyurcsány Ferenc miniszterelnöktől kapott utasítást. Azaz a legfelsőbb szinten is foglalkoztak az elvben “tízmilliárd alatti” üggyel.
Az origo birtokába jutott a külügyi tárca belső vizsgálatának anyaga, amely megállapítja: számos, az ingatlan értékesítéséről szóló dokumentum hiányzik a Külügyminisztérium irattárából. Bár a szöveg személyi felelősséget nem állapít meg, leszögezi: Székely Árpád az MNV-től kapta utasításait, a Bem rakpart és az MNV között nem volt érdemi kommunikáció – azaz a belső vizsgálat is a Veres felügyelte vagyonkezelőre igyekszik hárítani a felelősséget