Milliárdokkal érkeztek a befektetők

A befektetők szerint sem változtatta meg alapvetően a hetekkel ezelőtti dubaji bejelentés a feltörekvő piacok megítélését, ennek köszönhetően pedig újra erős tőkebeáramlást láthattunk a részvényalapoknál.

Az összességében 2.3 milliárd dolláros friss tőke mindegyik alapkategóriát megtalálta, a legnépszerűbbek viszont a szokásos GEM és ázsiai alapok voltak. Külön öröm lehet számunkra, hogy az EMEA régió másfél hónap után tudott magára találni, ez pedig azért lehet bíztató, mivel a befektetőknek itt lett volna meg a legtöbb esélyük arra, hogy pánikba essenek.

November végén lett nyilvános, hogy a Dubai World állami holding hitel-visszafizetési nehézségekkel küszködik, átmenetileg pánik lett úrrá a befektetőkön a világ tőkepiacain, azonban ezt gyors felgyógyulás követte.

A feltörekvő piaci részvényalapok tőkeáramlására elhanyagolható hatása volt Dubajnak, az EPFR Global legfrissebb adataiból pedig az derül ki, hogy a befektetők optimistán ítélik meg a helyzetet. 2.3 milliárd dollárt toltak be a részvényalapokba a befektetők, ez pedig azt jelenti, hogy sikerült visszatérni a korábbi, impresszív trendhez.

Vélhetően azért nem hatotta meg a befektetők szívét Dubaj, mert számos guru úgy nyilatkozott, hogy a Dubai World problémája nem terjeszthető ki a feltörekvő piacokra, a fundamentumok pedig kielégítőek ahhoz, hogy a következő években egyes fejlődő országok részvénypiacai felülteljesítsék a fejletteket. A Templeton 30 milliárd dolláros portfóliójáért felelős Mark Möbius, sőt a világ legnagyobb kötvény alapkezelőjének, a Pimco-nak a szakértője is ezen a véleményen van. Persze az is hozzájárulhatott a befektetők kedvező hangulatához, hogy éppen a korlátozott hatások miatt nem zuhantak be a tőzsdék.

A Bloomberg-nek nyilatkozó Paul Chan, az Invesco ázsiai régióért felelős befektetési igazgatója szerint a kockázatvállalási hajlandóság meglehetősen erős, a feltörekvő piacokra pedig visszatért a likviditás. Az elmúlt hónapokban megfigyelhető jelenség volt, hogy a korábban a fejlett piacokon befektetők fokozatosan eladták a befektetési jegyeiket, és helyette a feltörekvő piaci kitettségüket növelték.

A tőkeáramlási adatok alapján az látszik, hogy körülbelül akkor volt kumuláltan a feltörekvő piacok tőkebeáramlása 2009-ben, mint az amerikai részvényalapok tőkekiáramlása. Chan szerint a fejlett piacon befektető szereplők rájöttek, hogy potenciálisan nagyobb nyereséget zsebelhetnek be a fejlődő piacokon, a hihetetlen mélységbe csökkenő alapkamatok miatt pedig újra feléledt a carry trade.

Az egyes alapkategóriákat megnézve nehéz volt győztest választani, hiszen mindössze a hajszálnyi kerekítési különbség miatt kerültek az élre az ázsiai alapok.

A 851 millió dolláros tőkebeáramlás azért is lehetett jó hír, mivel az előző héten egyedül ennél az alapkategóriánál láthattunk tőkekiáramlást (300 millió dollár értékben). A friss tőkebeáramlásnak köszönhetően a hosszú távú gördülő mutató is emelkedésbe váltott át, az pedig különösen kellemes hír, hogy az MSCI EM index leértékelődése ellenére lehetett pozitív tőkeáramlásról beszélni.

A képzeletbeli dobogó második fokára a nem egy kifejezett régióban, hanem globálisan befektető alapok fértek fel, a 849 millió dolláros plusz azonban inkább azt jelenti, hogy megosztva kellett volna az első helyet kiosztani.

Ha visszanézzük a rali időszakára jellemző tőkeáramlási adatokat, akkor azt láthatjuk, hogy a heti tőkebeáramlás átlagos értéket ütött meg, pontosan ezért tudott is megállni a hosszú távú gördülő mutató csökkenése.

Sorrendben a harmadik helyen a latin-amerikai alapok végeztek, az alapkategóriák között pedig utolsó helyre szorultak vissza az EMEA (Európa, Közel-Kelet, Afrika) alapok, azonban a 210 milliós tőkebeáramlás így is kiváló volt.

Az elmúlt egy hónapban a kivárást választották a befektetők, hiszen a korábban olyan nagy plusz erőt adó olaj árfolyama megroppant, emiatt láthattuk a kiugró tőkebeáramlási és tőkekiáramlási adatokat október végén és november elején. Különösen érdekes, hogy a befektetők nem ijedtek meg a dubaji eseményektől, pedig minden okuk meg lett volna rá. Érdemes azonban megjegyezni, hogy még a régiót mindig az orosz piac dominálja, a befektetők pedig nyugodtan megvárhatták, hogy mi fog történni, hiszen már alapos nyerőben vannak a jó időben kapcsolók.