Alkotmánybírósághoz fordultak a vagyonadó miatt az adószakértők

A vagyonadó kapcsán Alkotmánybírósághoz fordul a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesülete. Nem magát az adóztatást kifogásolják azonban, hanem azt ahogyan a szabályozás megadóztatná a vagyonelemeket – írja a Napi Gazdaság.

Az Alkotmánybírósághoz fordult a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesülete a vagyonadó törvény kapcsán. Szerintük ugyanis problémát jelent, hogy nehezen meghatározható adott esetben a forgalmi érték, ami után az adót önbevallás során meg kellene fizetni. Bár erre a problémára elvileg könnyen lehetnek megoldást találni. Véleményük szerint a magánszemélyeknek február 15-éig adatott kellene szolgáltatniuk a 30 millió forint feletti ingatlanjaikról, s az adatok ezt követően összehasonlíthatók lennének az illetékadatokkal. Két alatt így egy megbízható, egzakt adatbázis állna össze. Nagyobb problémát jelent ugyanakkor, hogy az adófizetés nem arányos. Ha egy magánszemély 29 millió forintos lakást tulajdonol, akkor nem kell fizetnie, míg egy házaspárnak közös 31 millió forintos ingatlanuk után igen. A különbség pedig még nagyobb a tulajdonost és a vagyoni jogot terhelő adófizetés között, míg a tulajdoni hányad arányában osztódik az adó is, a vagyoni jogok esetében nem.

Kifogásolják továbbá, hogy a szabályozás az ingatlanadóval kapcsolatos ellenőrzéseket az egyéb, jövedelemadózással kapcsolatos ellenőrzések körébe vonja. Ami azt jelenti, hogy az ellenőrzés alkalmával az ellenőrök beléphetnek a magánszemélyek lakásába, amit jelenleg még a vagyonosodási vizsgálatok során sem követelhet meg a hatóság. A magánszemélyek szféráját ugyanis csak kivételes esetekben lehet megsérteni jogszabály szerint akkor is kellő indokkal, s egy vagyontörvény az egyesület szerint nem ilyen.