Mit hoz az új adónem, ha bevezetik?

Az értékalapú adó megállapítása nem egyszerű feladat. Maga az ingatlanos szakma sem egyöntetű ebben. Ennek egyik oka, hogy több tényezőt is figyelembe kell venni az adó nagyságának megállapításánál. Pl: a piaci viszonyokat, az ingatlanon elvégzett felújításokat, a megtérülési mutatókat, az elérhető bérleti díjakat, a beruházási hiteleket stb.

Sok elemzés szerint: vitákra adhat majd okot, például az olyan ingatlanok értékmeghatározása, ahol a Dunára néző lakások többet érnek, mint az ellenkező oldalon lévők, miközben mindkettő ugyanabban az övezetben van. A Sasad Resort beruházói mindezek ellenére úgy vélik, az ingatlanpiacon nem okoz majd különösebb megrázkódtatást az új adónem.

Az új adófajta nem tántorítja el azokat, akik a következő években is feltétlenül jó minőségű lakásban szeretnének élni. Nem rettenti vissza befektetési szándékuktól azokat a magyarokat sem, akik bérbeadási szándékkal vásároltak lakást. – nyilatkozta Dömötör Mónika, a Sasad Resort marketingért felelős igazgatója.

Mindezekhez hozzátette: A külföldről érkező befektetőket pláne nem lepte meg a dolog. Már csak azért sem, az nálunk új adófajtával, külföldön már sok helyütt találkozhattak. Az Egyesült Államokban a XVIII. század óta létezik ez az adónem, de a Magyarországhoz közelebb eső területeken is (mint például Lengyel-, Csehország és Szlovákia) bevezették az ingatlanadót..

Gerő András, a GTC tanácsadója, a Gestor Consulting vezetője szerint: enyhe élénkülést is hozhat a piacon az új adófajta. Ennek egyik oka, hogy az eddig nem használt, “parlagon heverő” lakásaikat tulajdonosaik eladják/kiadják majd. (Ilyen nem használt lakással például azok rendelkeznek, akik azt korábban megörökölték, ám még nem döntöttek annak hasznosításáról.) A szakember hozzátette: mint minden adó, ennek bevezetése is egyszeri sokk lesz majd, utána beépül az árakba. Az adóterheket minden ingatlanpiaci szereplő igyekszik majd érvényesíteni az árakban. Ennek következménye árnövekedés lehet az új lakások piacán. Gerő András kiemelte: árat megállapítani és azt folyamatosan frissíteni csakis egy dinamikus adatbázis segítségével lehet megoldani, amely naprakészen tükrözi az ingatlanok piaci értéket, amely alapján az adóérték kiszámításra kerül. Az adatbázisnak nyilvánosnak, folyamatosan frissítettnek, megbízhatónak kellene lennie. Magyarországon ma még ilyen nem létezik!