Rossz hírek Amerikából – Esik az üzleti ingatlanok ára is!

A másodlagos hitelpiaci válság a lakáspiac után látványosan elérte az üzleti célú ingatlanok piacát is. A Moody’s adatai szerint szeptemberben csökkenz a kereskedelmi ingatlanok értéke az Egyesült Államokban.

A Moody’s az értékcsökkenést egyértelműen a hitelpiaci válság következményének tulajdonítja, szerintük a finanszírozás drágulása és a likviditás csökkenése elérte a kereskdelmi ingatlanszektort is és egyre több bedőlt hitelt prognosztizáltak. Vészjósló hírek az USA-ból…

A Moody’s legfrissebb tanulmánya szerint szeptemberben az üzleti célú ingatlanok (commerical real estate) értéke 1.2%-ot csökkent az előző hónaphoz képest. A legkomolyabb esést a kaliforniai irodapiacon tapasztalták a tényleges tranzakciókat alapul vevő tanulmány szerzői. A hír azért is igencsak érdekes, mert a hitelpiaci válság ilyen hatást csak a lakáspiacon eredményezett, az árcsökkenést a piac a kereskedelmi ingatlanpiacon elképzelhetetlennek tartotta. Az üzleti célú ingatlanok értéke az USA-ban az elmúlt hét év során mintegy megduplázódott. De hasonló felérékelődés ment végbe az elmúlt években Nyugat-Európában és Közép-Kelet Európában is.

Tad Philipp, a Moody’s ügyvezető igazgatója a Wall Street Journal-nak kifejtette, hogy a tranzakciós árak csökkenése miatt egyre több hitel bedőlését várják a kereskedelmi ingatlanok piacán is. Philipp elmondta, hogy nem lenne meglepve, ha a bedőlt hitelek aránya megduplázódna, vagy akár megháromszorozódna. Hozzátette ugyanakkor, hogy a bedőlések aránya még így sem lenne drámai mértékű, hiszen jelenleg ez az arány 0.4%-on áll az összes özleti célú hitelezés arányában. Csak összehasonlításképpen: a lakóingatlanok esetében a másodlagos (subprime) szegmensben ez az arány 20%-ra rúg.

A helyzet tehát még közel sem drámai, ám a Moody’s adatait mindenképpen figyelmeztetésként kell értékelni. Figyelmeztetésként arra nézve, hogy az elmúlt években végbement értéknövekedésnek a mostani hitelpiaci válság vethet véget. A kereskedelmi ingatlanok piacán ugyanis az elmúlt évek felértékelődésének, a hatalmas likvisditásnak és általában az általános és globális ingatlanpiaci boom-nak köszönhetően drasztikusan megemelkedett a magas tőkeáttétellel finanszírozott fejlesztések és tranzakciók száma.

A hitelválság a finanszírozás drágulásán és elérhetőségének megnehezülésén keresztül így jelentős hatást gyakorolhat a kereskedelmi ingatlanpiacra is, jelentősebbet mint azt a piac korábban várta. A helyzetet csak tovább súlyosbítja, hogy az Egyesült Államokban a második negyedévben mért 73 millió négyzetlábnyi üresen álló irodaterület a harmadik negyedévre már 77 millióre emelkedett. A kihasználatlanság megugrása – mely a gazdaság általános lassulásával magyarázható – nyomást gyakorolhat a bérleti díjakra is, ami pedig tovább nehezítheti az átlagnál jobban eladósodott ingatlantulajdonosokat.

Nem vonhatjuk meg a vállunkat

Bár talán egy negatív hír hallatán korai lenne még megkongatni a vészharangokat, ám a hír mindenképpen figyelemre méltó az európai és a hazai ingatlanpiac szereplői számára. Az üzleti célú ingatlanpiac ugyanis – a tőkepiacokhoz hasonló utat bejárva – hihetetlen módon globalizálódott az elmúlt néhány évben. A határokon átívelő befektetések mértéke évről évre dinamikusan nő, így nem kétséges, hogy egy esetleges amerikai hozamnövekedés hatással lenne az európai és azon belül is a közép-kelet európai ingatlanpiacra is. Ez pedig különösen annak fényében érdekes, hogy régiónkban az elmúlt egy-két év során rendkívűl dinamikus hozamcsökkenés volt megfigyelhető és már olyan fejletlen piacokon is, mint a bukaresti, valósult meg tranzakció 6%-os hozam alatt…

A december 4-én megrendezésre kerülő Portfolio Property Forum részletesen foglalkozik majd a hozamcsökkenés megállásával, a megváltozott piaci körülményekkel. Részletek, jelentkezés: