Állásokat teremt az irodapiac
Jótékony hatással van a foglalkoztatásra az amerikai irodapiac: az elmúlt évtizedekben sok millió új állás volt köszönhető az egészségesen fejlődő irodai beruházásoknak, s az idén további 1,7-2 millióan találhatnak munkát ebben a szektorban, illetve az ezt kiszolgáló ágazatokban – derül ki a Cushman & Wakefield globális ingatlan-tanácsadó felméréséből.
Utóbbi mutató megegyezik az elmúlt három év átlagos értékével. Az irodai elhelyezést igénylő gazdasági ágazatokban a cégek az átlagosnál jóval gyorsabban növekednek, és ez a trend várhatóan nem változik meg a jövőben sem.
Az ötvenes évek elején az öszszes alkalmazott 14 százaléka dolgozott ilyen ágazatokban, jelenleg 21, a városokban ez az arány még magasabb. Ha az átlagosan elfogadott 20 négyzetméter/fős adatot és az irodákban újonnan állásba kerülő közvetlen alkalmazotti létszámot (500-600 ezer fő) vesszük, látható, hogy 10-12 millió négyzetméternyi új irodaterületre lesz szükség ez évben az igények kiszolgálásához. Ha a fejlesztők nem tartják ezt a tempót, akkor tovább csökken a kihasználatlansági mutató, és értelemszerűen emelkedik a bérleti díj, ez pedig nem jó a bérlő vállalatoknak.
Szakértők rámutatnak, hogy az irodai fejlesztések lassulnak az Egyesült Államokban. Az évtized első néhány évében még viszonylag stabil, folyamatos fejlődést tapasztalhattunk, de tavalyelőtt és tavaly is visszaesett az ütem. Becslések szerint – ugyan 2006 második felében növekedés volt, és várhatóan az idén is az lesz, méghozzá 15-20 százalék körüli – a beruházások volumene jóval elmarad a 80-as, 90-es évekhez képest.
Az egész amerikai gazdaság lassabb tempót vett fel 2006 második felében, s ez a lassulás ebben az évben is folytatódik. A kereskedelmi ingatlanok piaca természetesen nem egységes, hiszen nem minden része változik ugyanakkora mértékben, és nem minden városban azonosak a kiugrások vagy a csökkenések. Az viszont igaz, hogy a kereslet eltérő lesz, és bár a vállalatok sokkal alaposabban megnézik, milyen költségszerkezettel dolgoznak (beleértve az iroda-, illetve a raktárbérleti díjakat is), a globális verseny mégis inkább arra készteti őket, hogy korszerűsítsék az elhelyezésüket és a berendezéseiket.
Az ipari ingatlanok piaca jobban megérzi a lakossági fogyasztás visszaesését. A napi szükségleti cikkek és a tartós fogyasztási cikkek is kevésbé fogynak, mint eddig, a nagykereskedők, illetve az őket kiszolgáló logisztikai cégek kénytelenek visszafogni beruházásaikat, s ez meg is látszik az alágazaton. Tavaly a gyártók már csak 3,4 százalékkal növelték a termelést, 2005-ben még 4,6 százalékkal. Ez az apadás 2007 első felében folytatódhat, s ezáltal tovább csökkennek a készletek. Az év vége felé ennek hatására növekedhet a kereslet a raktárak iránt. A tanácsadó cég szakértői úgy látják, az amerikai kereskedelmi ingatlanok piaca most felfelé ívelő ciklusban van, s ez még több évig biztosan így lesz. Mivel a gazdaság egésze viszonylag stabil növekedési pályát mutat, az irodai kereslet erősödőben van, növelve a bérleti díjakat és újabb beruházásokra ösztönözve a fejlesztőket – állapítja meg a Cushman & Wakefield.