Hova teheti az ember a millióit, ha ingatlant akar belőle venni?

Az Otthon Centrum szerint a 200 milliónál drágább villák kategóriájában a legjellemzőbb árfelhajtó tényező a telek területe, elhelyezkedése és panorámája.

Az ingatlancég adatai alapján a Portfolio.hu azt írta, hogy a 200 millió Ft-os vagy drágább ingatlanok elsősorban Pasaréten, az örökzöldnek számító Rózsadombon és a Hűvösvölgyben, valamint Virányoson, Kis-Svábhegyen, Farkasréten és Csatárkán kelendőek. Az Otthon Centrum szerint egyre több vevő fordul el a Hűvösvölgytől kijjebb eső területektől, a távolság és a reggeli-esti dugók miatt.

Ebben az árkategóriában a 3-4 férőhelyes garázs szinte alapkövetelménynek számít. Sok vevő igényli a cselédszobát vagy annak kialakítási lehetőségét, illetve portaszolgálatnak, biztonsági őrnek helyet adó külön épületet. Az úszómedence nem követelmény, de a kialakítás lehetősége igen sokat nyomhat a latban az áralku során. A házak stílusát illetően mostanában jellemzően két csoportra oszlanak a vevők. Vannak, akik kifejezetten az újabb építésű, minimalista ingatlanokat keresik, mások pedig a régi villákat vásárolják meg és alakítják át.

Bár ez alapvetően nem jellemző, a budai villák mellett lakásokat is találunk a 200 milliós értéket meghaladó ingatlanok közt. Ezekben az épületekben a lakásokhoz közös uszoda, wellnessrészleg tartozik, és a lakók kényelmét szolgálja a 24 órás portaszolgálat, a sofőrszolgálat, széf, mosoda és több más helyben nyújtott szolgáltatás. Kiemelkedik az új kivitelezésű projektek közül a volt SZOT-szálló átalakításával fejlesztett Excelsior Budapest Spa ház, ahol a lakások négyzetméterára elérheti a 2 millió Ft-ot. Az építkezést pereskedés és folyamatos jogviták hátráltatják, de az értékesítést már megkezdték.

Nem túl sikeres a Várban található Anjou Residence, ahol jellemzően 1 millió Ft-os négyzetméteráron kínálják a lakásokat, és több 200 négyzetméternél nagyobb ingatlan is van a projektben. Az átadás óta eltelt közel két és fél év alatt a lakásoknak a Portfolio.hu információi szerint mindössze a felét sikerül értékesíteni. Hasonló négyzetméterárakkal találkozhatunk az V. kerületi Palazzo Dorottyában, és a várhatóan idén átadandó Avenue Gardenben is.

Egyértelműen külföldi többséget mutatnak a pesti belvárosi luxusprojektek is. A Palazzo Dorottya projektben az V. kerületben, a Király utcai Central Passage-ban vagy az Andrássy úti Avenue Gardenben 90% fölött van a külföldieknek értékesített lakások aránya.

Dunai tornyok

A luxuskategóriánál nyilván jóval olcsóbban, de a bizonyára még így is messze a fővárosi átlag feletti árakon kerülnek piacra a Duna-parti új toronyházsor lakásai. Az egykori folyamikavics-kitermelő cégr ől elnevezett FOKA-öbölben gőzerővel folynak az építkezések, most már három cég versenyez egymás mellett a vársárlókért. A ReSource információi szerint egyébként éppen a luxuskategóriában a legsikeresebben, ugyanis az 1 millió Ft-os négyzetméter árú „penthouse”-ok gyorsan elkeltek, a Dunára, illetve a budai hegyekre nyíló kitűnő panorámájuk miatt.

A Napi Online írt arról, hogy az Autóker, a Fadesa és a Prestige fejlesztői csoport építi egymás közvetlen közelében a különböző készültségi fokon lévő toronyházait. Az Autóker csoport jelenleg mintegy 100 ezer négyzetméteren munkálkodik, a Marina Part első félezer lakását már tavaly átadták, míg a harmadik ütemben megvalósuló 350 új otthon várhatóan idén tavasszal készül el. A terület beépítése ráadásul nemrég komolyan felgyorsult, hiszen az Autóker értékesítette a Marina Part déli, 8 hektáros üres telkét a spanyol Fadesa ingatlanbefektetőnek, és a két cég most egymással párhuzamosan építi a lakóházakat, parkokat és közterületeket. Innen egy ugrásra, a Duna Plaza mögött építkezik a Prestige fejlesztői csoport, amely 5-7 éven belül, 100 milliárd Ft-os beruházással egy új városközpontot alakít ki a területen.

Felhőkarcolóra is lehet várni

Nyilván nem lesz alacsony a négyzetméterár abban a százhúsz méteres felhőkarcolóban sem, amelyet a Puskás Ferenc Stadion mellé építene az Európai Építő Zrt. (EÉ). A cég csak a magasház-építési moratórium feloldására vár. A főváros jelenleg legmagasabb épületénél jóval grandiózusabb toronyházat ne gyvenemeletesre tervezik, és a cég stadionok mögötti telkén épülhetne fel. Az EÉ szerint immár Budapesten is gazdaságosabb felfelé építkezni, mint oldalirányba.

Az építészetileg is kimagasló értékű, történelmi belső városrészek jellegét továbbra is óvni kell, de a külsőbb, még frekventált területeken látványos és modern magasházakkal lehetne színesíteni a város arculatát – áll a cég közleményében. Az építővállalkozás bízik abban, hogy ez a józan és kompromisszumos megközelítés hamarosan a fővárosi szabályozásban is teret kap. Akkor az EÉ nekilát a tulajdonában lévő, VIII. kerülethez tartozó, 27 ezer négyzetméteres telken, a stadionok szomszédságában, a Kerepesi út és a Stróbl Alajos utca határolta szakaszon egy felhőkarcoló építésének.

A teleknek a Józsefváros felé eső részén már zajlik egy szálloda építése. A toronyház mellette állna. A 40 emeletes, 120 méteres új épület tervezése hamarosan megkezdődik, és a moratórium eltörlése után a cég azonnal beadja az építési engedély iránti kérelmet. Az elképzelés szerint az alsó 20 emeleten irodák, míg a felső 20 emeleten lakások kapnának helyet, a garzontól a luxusig.