Eladó honvédségi ingatlanok

A Magyar Honvédség másfél évtizede folyamatosan válik meg laktanyáitól, lőtereitől és üdülőitől, ingatlanvagyona azonban még mindig jelentős. Az érvényben lévő jogszabályoktól függően hol önkormányzati tulajdonba adja őket, hol pénzzé teszi, amit fejlesztésükre költ.

A vagyonvesztés ellenére napjainkban is kínálati pozícióban van a hadügy, és ha minden jól megy, idén saját értékesítésből 10 milliárdos, a kincstári eladásokból pedig 18 milliárdos bevétellel számolhat.

A tárca infrastrukturális ügynöksége szerint 2004 és 2006 között 11 objektumot értékesítettek 8 milliárd forintért. Közülük jelentősnek számít a budapesti Kinizsi laktanya, a főváros II. kerületében a Szalamandra utcai lakótelep, valamint a győri gyakorlótér egy része. A minisztérium és a Kincstár Vagyoni Igazgatóság (KVI) tavaly őszi megállapodása értelmében az utóbbi szervezet egyengeti 77 fölöslegesnek nyilvánított és értékesítésre kijelölt ingatlan sorsát, a bevételéből – amelyet 18 milliárd forintra kalkulálnak – pedig befejezik a Központi Honvédkórház építését. Az egyezségben szereplő objektumok közül eddig egyebek között a Centrál Mosodák Zrt. gyöngyösi, kalocsai, marcali és zalaegerszegi telephelyeit értékesítette a KVI. A KVI egyébként idén akarja eladni az ugyancsak fővárosi, Üllői úti Mária Terézia laktanyát, valamint a margitszigeti Európa-házat, amely szintén katonai ingatlan.

Mivel a jogszabályok lehetővé teszik, a tárca idei terveiben 11 saját hatáskörben értékesítendő ingatlan is szerepel. Az ezekből származó bevételt 10 milliárd forintra prognosztizálták. A legjelentősebb Budapesten, a Hűvösvölgyi úton található, a HM III-ként ismert óriási épület és park ingatlanegyüttes, valamint az ercsi Rákóczi Ferenc laktanya. Mind két objektumra nyílt pályázatot írnak ki. (Úgy tudjuk, hogy a HM III-at 1999-ban 7 milliárdra értékelték.)

Nagy kereslet mutatkozik a hírek szerint a taszári légibázis iránt is. Spanyol, orosz és angol érdeklődők mellett kínai gyáriparosok is megjelentek a befektetni szándékozók között; utóbbiak állítólag egy uniós logisztikai ipari bázis helyét keresik. A tárca infrastrukturális ügynöksége erről annyit közölt: a taszári bázis ingatlanjait 2004-ben, illetve 2006-ban katonai szempontból feleslegessé nyilvánították, így sorsa már nem az ő dolguk.