A garzon nagyobb, a nagy lakás kisebb alapterületű lett

Az épülő új lakások 15 százaléka ma is garzon, igaz hogy az alapterületük a korábbi 30 helyett 35-36 négyzetméteres – olvasható az Elephant Holding elemzésében.

Sokan kongatták a vészharangot a garzonlakások felett, mára azonban megszűnt a túlkínálatuk, az egyszemélyes otthonok aránya – fejlesztésenként – legalább 15 százalék – írja az elemzés. A jelenleg keresett garzonlakásokban megjelenő, ajtóval leválasztott hálófülke 5-6 négyzetméterrel megnöveli a klasszikus 30 négyzetméteres garzon alapterületét. Az így kibővített lakáshoz gyakran kisméretű erkély is csatlakozik. A 40 négyzetméteres, másfél szobás lakás “eltűnése” a piacról éppen a kibővített – jellemzően 10-15 millió forintért kapható – garzon sikerének tudható be.

A legkeresettebb lakástípus változatlanul a szociálpolitikai támogatás igénybevételéhez megfelelő méretben épülő, 45 négyzetméter alapterületű, kétszobás lakás. Egy fejlesztésnél a lakások akár 65 százalékát is kitehetik ezek, de akad olyan lakópark, amelyben szinte kizárólag ilyen, 14 és 18 millió forint között kapható lakás készül.

A változás azonban ebben a kategóriában is tetten érhető: a két lakóhelyiséget kínáló lakások között megjelentek a tágasabb, 55 négyzetméteren két nagyobb méretű szobát nyújtó otthonok. A mára külön csoportot alkotó nagyobb, kétszobás lakások jellemzői, hogy bőséges tárlóhellyel, általában nagyobb terasszal vagy kertkapcsolattal és vendégvécével épülnek. A jellemzően 17-21 millió forintba kerülő, bővített kétszobás lakások – elsősorban az egyedülállóknak, a gyermek nélküli házaspároknak és a befektetési célból vásárlóknak köszönhetően – az új fejlesztésű lakások 5 százalékát adják.

Továbbra is a 75-80 négyzetméter alapterületű, három hálószobával és két fürdőszobával épülő lakások testesítik meg a lakóparki családi otthon alaptípusát. Ezek adják az új lakások 10-13 százalékát.

A főváros pesti oldalán, sőt még a budai XI. kerületi új fejlesztésekben is eltűnőben van a 120 négyzetméteres négyszobás lakás. Ezeken a területeken ugyanis a 100 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakások ára már közel jár a jó minőségű családi házak vételárához. Miután a legtöbb lakópark építő nem kíván versenyre kelni az önálló ingatlanokkal, így a 120 négyzetméteres kategóriát inkább 27-35 millió forint értékű, 95-100 négyzetméteres lakásokkal helyettesítik – továbbra is négy szobával és dupla komfortos változatban.

A budai hegyvidéken azonban változatlanul megmarad és jól eladható a 120 négyzetméteres lakástípus, hiszen az elit kerületekben a családi házak jóval magasabb áron találnak gazdára, mint egy nagy alapterületű lakóparki ingatlan.