Regionális iroda-nagyhatalom lesz a TriGránit
Egy év alatt 180 millió eurós beruházást valósított meg a TriGránit
Fejlesztési Rt. a lengyelországi Katowicében. A november közepén megnyitott Silesia City Center az ottani fejlesztés első üteme, hamarosan lakásokat és irodát építenek a Krakkó közeli bányászvárosban. A cégcsoport egyébként Varsóban, Prágában, Kolozsváron, Ljubljanában és Budapesten is tervez
irodaprojekteket.
Egy év alatt 180 millió eurós beruházást valósított meg a TriGránit
Fejlesztési Rt. a lengyelországi Katowicében. A november közepén megnyitott Silesia City Center az ottani fejlesztés első üteme, hamarosan lakásokat és irodát építenek a Krakkó közeli bányászvárosban. A cégcsoport egyébként Varsóban, Prágában, Kolozsváron, Ljubljanában és Budapesten is tervez
irodaprojekteket.
Lengyelország legnagyobb épületét avatta fel november közepén a Demján Sándor nevével fémjelzett TriGránit Fejlesztési Rt. a sziléziai Katowicében. A bruttó 115 ezer négyzetméteres létesítményben több mint 200 üzlet kapott helyet, de találhatók itt kávézók, éttermek, szórakoztató egységek, és nemsokára átadják a mozit is. A fejlesztési koncepció az volt, hogy az üzletek kétharmada kicsi legyen, és a terület egyharmadát foglalják el a nagyobb áruházak, szakboltok. Ennek magyarázata, hogy egészséges együttélésre van szükség a komplexumon belül, és az emberek szeretik a sokszínűséget – magyarázta a cég elnöke. Demján a Silesia City Center átadásakor úgy mutatta be a TriGránit legújabb fejlesztését, mint az új kereskedelmi generáció első példáját. A fejlesztők szándékai szerint ugyanis
a kereskedelmi központ több az eddig megszokott intézményeknél: “city
center”, a város centrumában elhelyezkedő központi hely, szabadidő töltésére alkalmas térség.
A Silesia City Center életre hívásába 180 millió eurót fektetett be a cég,
az épület egy év és egy nap alatt épült fel. A bérlők további 60 millió
eurót költöttek arra, hogy boltjaik kialakítása megfeleljen az elvárásoknak, a technológiára pedig összességében 80 millió eurót kellett áldozni. A félmilliós sziléziai városban hiánypótló létesítményt 97%-ban sikerült bérbe adni, a legalacsonyabb bérleti díj négyzetméterenként havi 14 euró, a legdrágább helyekért pedig négyzetméterenként 100 eurót kértek – tudtuk meg a projektvezetőtől, Simon Bayley-től. A kivitelezéssel egyébként a Strabagot bízták meg, amely számos alvállalkozó bevonásával látta el feladatát.
A city centerrel a katowicei fejlesztés első üteme készült el, amelyben a kereskedelmi funkciókra koncentráltak. A második ütemben
lakóingatlan-fejlesztés következik: az elképzelések szerint a központ
szomszédságában hamarosan 1000-1200 lakás kivitelezéséhez fognak hozzá. Az új építésű otthonok 12 házban kapnak helyet – a munka elkezdése elől minden akadály elhárult, a tervek készen állnak.
Később szállodát és irodákat építenek a kereskedelmi centrum köré, hogy teljessé tegyék az új városközpontot. A TriGránitnak egyébként hosszú távú tervei vannak Lengyelországban: a hozzávetőleg 40 millió lakosú országban további 10-12 hasonló city center megépítését határozta el a cégcsoport a következő öt esztendőben, és erre a kalkulációk szerint nagyjából 3-4 milliárd eurót költenek majd az elkövetkező időszakban. Azért épp Szilézia került először sorra, mert egy hasonló fejlesztés itt volt a legidőszerűbb- indokolta Demján -, de máris négy új projekt előkészítése folyik (köztük egy a lengyel fővárosban).
Bár Európa-szerte komplex fejlesztésekben gondolkodik a TriGránit, és
mindenütt a bevásárlóközpont képezi a beruházások gerincét, a cégcsoport az irodapiacon is terjeszkedik. Mivel Katowice nem főváros, itt sokkal óvatosabbnak kell lenni a tervek elkészítésekor, és alaposan fel kell mérni az igényeket – jelentette ki kérdésünkre Jordan L. Dermer, a TriGránit irodafejlesztési vezetője, hozzátéve: a dél-lengyelországi városban nincs olyan nagy kereslet, mint Varsóban. Ezzel együtt nem marad el itt sem az irodafejlesztés, bár nem elsöprő dinamizmussal fognak hozzá. Varsót illetően viszont már határozott a társaság vezetése: 100 ezer négyzetméternyi iroda életre hívásához fognak hozzá, a projekt a következő három-öt éven belül valósul meg. A tervek szerint erre 150 millió eurót szán a cégcsoport.
Közép-Európában egyébként már terjeszkedik az irodapiacon a TriGránit, hiszen a cseh fővárosban előrehaladott munka folyik. Prágában 2006 áprilisára készül el a társaság fejlesztése, és hogy ez jó választás volt, azt mutatja, hogy a terület 40-50%-ára már találtak bérlőt. Pozsonyban már most bérelhetnek irodát a cégek, hiszen két irodatorony már áll a bevásárlóközpont mellett. Az egyenként 20 ezer négyzetméternyi kiadható területű tornyokat fő bérlőikről nevezték el: az egyikben a T-Mobile, a másikban pedig az IBM töltötte meg a helyiségek nagy részét. A két torony pillanatnyilag 100%-osan bérbe van adva, és épp ez az egyik fő oka annak, hogy további terjeszkedésre szánta el magát a társaság. Ennek érdekében már meg is vásároltak egy 3 hektáros területet, és Varsóhoz hasonlóan itt is 100 ezer négyzetméternyi iroda kivitelezése kezdődhet meg hamarosan. A Lakeside projekt keretében további négy torony épül meg
Pozsonyban, a már álló két társuknál valamivel nagyobb méretben, egyenként 25 ezer négyzetméternyi területet kínálva az ide költözni vágyó cégeknek. Az elképzelések szerint jövő májusban vagy júniusban fognak hozzá a munkálatokhoz, de egyelőre nem tudják, hogy mely vállalkozások jöhetnek szóba potenciális bérlőként.
A cég filozófiája ugyanis az, hogy nem kötnek túlságosan korán
előszerződéseket a még el nem készült irodaházakban majdan rendelkezésre álló területekre, hanem vállalják annak kockázatát, hogy esetleg nem úgy és nem olyan ütemben jönnek a bérlők – mondta Dermer. Az irodafejlesztésekért felelős vezető gyorsan hozzátette: eddig ez a taktika valamennyi fejlesztésük esetében bevált, és nem okozott problémát a bérleti szerződések megkötése akkor, amikor időszerűnek látták. Olyannyira nem, hogy mire elkészültek a fejlesztések, már valamennyi emelet és helyiség bérlőre talált.
Valamelyest más a helyzet a budapesti beruházás esetében. A Millenniumi Városrész elemeként épülő Duna-parti Irodák esetében már megköttetett a megállapodás a társaság és a Vodafone között, ez azonban az irodafejlesztések vezetője szerint azzal magyarázható, hogy a távközlési társaság már korábban is megbízható partnerük volt, és egy másik projektjükben foglaltak helyet, amelyet azóta kinőttek. Így esetükben most kivételt tettek, és az igényeiket figyelembe véve építik ki a Soroksári úti épületet. A Duna-parti Irodák esetében egyébként újszerű a homlokzat kialakítása, amelynek korszerű technológiája rendkívül energiatakarékos fűtést tesz lehetővé, ráadásul a 8 ezer négyzetméternyi üvegfelület nem csupán dizájnelem, hanem teljes mértékben átengedi majd a természetes fényt is.
Nem fejeződik be azonban a budapesti projekt a Duna-parti Irodák már
szerkezetkész épületének átadását követően. További 80 ezer négyzetméternyi irodát terveznek a IX. kerületi területre, méghozzá a hamarosan elkészülő épület és a Nemzeti Színház közötti részre.
Tervek egyébként vannak Magyarországtól délre is. A társaság elhatározta, hogy jelentős irodaterületet alakítanak ki a jövőbeli bukaresti projektben is. Az Esplanada City Center nevű beruházás a várakozások szerint 2007-ben kezdődhet meg, és jól mutatja azt, hogy mennyire bízik a cégcsoport a romániai piacban, hogy már az első ütemben sor került irodafejlesztésre hazánk dél-keleti szomszédjában. Az összesen 800 ezer négyzetméternyi alapterületű komplexumhoz egyébként rendkívül ismert építész adta a nevét: a román főváros gigantikus beruházását a német-amerikai Helmuth Jahn tervezi.
A projekt része – hagyományosan – bevásárlóközpont, de kialakítanak egy kulturális funkciókkal rendelkező részt, számos parkolóhelyet és
természetesen irodákat is. Utóbbi a területnek nagyjából negyedét foglalja majd el, összesen 220 ezer négyzetméteren. Hasonlóan a szlovák fővároshoz, itt is tornyokban helyezik el a cégeknek székhelyül szolgáló helyiségeket.
Nemcsak a délkeleti régiót szeretné azonban meghódítani a TriGránit, hanem megvizsgálta a lehetőségeket Szlovéniában is, és úgy találta, az európai fővárosok között kicsinek számító Ljubljana megfelelő célpont a fejlesztéshez. Néhány héttel ezelőtt hirdették ki a központi pályaudvar hasznosítására kiírt tender győztesét. A döntnökök úgy ítélték meg, Demján cége adta be a legjobb ajánlatot. Így egy öthektáros terület került a társaság birtokába, amelynek megújítására összesen 250 millió Ft-ot költ majd a beruházó. Ezúttal a kulturális funkció kicsit háttérbe szorul. A hotelről azonban, valamint a kereskedelmi létesítményekről nem kell lemondani, és a tervezők szerint helye lesz a szlovén piacon az irodafejlesztésnek is.