Hatalmas kedvezmények az A kategóriában

Bár a válságnak az irodabérleti piacra gyakorolt hatásai közül a legjelentősebb a bérleti díjak általános csökkenése és a kihasználatlansági mutató növekedése volt, a bérlőket érintő recessziós hatások egy további hozadékkal is szolgáltak a piac szereplői számára.

 A nagyszámú bedőlésnek és jelentős leépítéseknek köszönhetően sokan kényszerültek létszámcsökkentésre vagy összevonásokra, ám a hátra maradt irodaterületek után járó bérleti díjakat a szerződésüknek megfelelően tovább kell fizetniük, így hamar kialakult az elsődleges irodabérleti piac mellett egy albérleti “sublease” piac is, melybe jelenleg a szakértő szerint úgy 25,000 nm-nyi irodaterület tartozhat a piacon.

A korábban megszokott 5 évre szóló bérleti szerződéseket a megváltozott piaci körülmények miatt mára 3 évre szorították vissza, de még így is akadnak olyanok, akik nem tudják, vagy nem akarják kitölteni szerződéses idejüket, és a sublease konstrukcióhoz fordulnak. Az okok szerteágazóak lehetnek, de jellemzően vagy egy csőd, vagy egy nagy ügyfél elvesztése, esetleg egy szervezeti átalakítás az, ami arra készteti a cégeket, hogy tovább adják bérleményüket, vagy annak egy részét. Pintér Dániel az Eston International Ingatlantanácsadó Zrt. iroda-bérbeadási és -értékesítési csapatának divízióvezetője ismertette lapunknak a tapasztalatait.

A cikket tovább olvashatja itt.