Már az albérletek iránt sem érdeklődik senki
A kollégiumi ellátottság javulása és a kínálat bővülése miatt nincs roham az egyetemi városokban az albérletekért.
A Napi.hu beszámolója szerint Veszprémben az egy-másfél szobás panellakások havi bérleti díja 25−40 ezer forint, míg az ugyanekkora téglalakásoké 30−45 ezer, a kétszobásaké pedig 40−50 ezer forint között mozog. Drágábban kínálják a sorházi lakásokat, a viszonylag jól karbantartottak havi díja 60 ezer forint körül alakul. Természetesen a rezsit minden esetben még ezen felül kell megfizetni. Az albérleti szobák iránt nincs túl nagy érdeklődés, mivel a diákok inkább közösen bérelnek nagyobb lakást, megosztva egymás közt a költségeket. A szobabérletekért a rezsin kívül havi 8−10 ezer forintot kérnek.
Miskolcon sem érzik a kereslet erősödését. Demeter Tibor, a helyi Demeter Ingatlanközpont vezetője ezt a jó kollégiumi ellátottság mellett azzal magyarázza, hogy sok a helyi és az agglomerációból érkező diák. Az Avas jobb negyedében a garzonokat már havi 20 ezer, az egy plusz két félszobás lakásokat pedig 25 ezer forintért ki lehet venni. A belvárosi panelek és a kedvelt Győri kapu garzonjait havi 25 ezerért, míg a hasonló méretű belvárosi és belváros közeli Selyemrét gázfűtéses téglalakásait 30−40 ezer forint között kínálják, rezsi nélkül, egyhavi kaucióval.
Pécsett − mint azt Coboly István, a Dél-dunántúli Igazságügyi Szakértő Iroda ingatlanforgalmazási szakembere kifejti − csökkentette a piaci keresletet a több mint négyezer korszerű kollégiumi férőhely. Persze azért vannak érdeklődők, a kínálat is színes, a díjak hasonlóak a tavalyihoz. Az egy-másfél szobás lakások bérleti díja az egyetemek körül 40−50 ezer forint, távolabb ennél alacsonyabb. Egy-egy szobáért 15−20 ezer forintot, plusz rezsit kérnek.
Szegeden már június elején megélénkült a diákok érdeklődése, augusztusra pedig felerősödött − mondta a Napi.hu-nak Bátyiné Mester Zsuzsa, a Limit Ingatlaniroda ingatlanszakértője. Bár itt is vannak kollégiumok, de a férőhely kevés. A diákok körében a 2-3 fős bérlemény maximuma havi 60 ezer forint. Számukra is fontos a könnyű megközelíthetőség, a külön bejáratú szoba, valamint a legalapvetőbb bútor és technikai felszereltség. A Tisza-parti városban egy egy-másfél szobás panelt már 30−35 ezerért, belvárosi lakást pedig − helytől, mérettől, állapottól, berendezéstől függően − 80−150 ezer forint közötti díjért lehet bérbe venni. A szobabérletek díja 10−20 ezer forint között szóródik. Az eredeti kaució kéthavi díj, amiből általában egyhavit lealkudnak.
Debrecenben a jó kollégiumi ellátottság mellett is felpezsdült a kereslet. Mint Kovács Rajmund, a helyi Ingatlan Stúdió tulajdonosa mondja, bár a külföldiek is jelen vannak, zömmel magyar diákok az ügyfeleik, akiknél a legfőbb kritérium az egyetemhez való közelség, a tömegközlekedés, a bútorozottság, a gépesítettség és az alacsony rezsi. Minderre havi 50−60 ezer forintot szánnak. A külföldi diákok emellett igénylik a környékbeli nívós szolgáltatásokat és igényesebbek a lakással szemben is, így a havi díjkategória a körükben 100−180 ezer forint között mozog. A választék 30 ezer forintról indul, és például a kedvelt Nagyerdőn felmehet 180−200 ezer forintra is az újabb építésű, nívósabb, jól felszerelt, gázfűtéses és legalább háromszobás bérleményeknél.