Ezek ösztönözhetik a beruházásokat
Domokos László szerint az idei költségvetést módosító, múlt pénteken benyújtott javaslatok ösztönözhetik a beruházásokat, céljuknak van közgazdasági racionalitása, de a kiadások növelése kockázatot jelent.
A kormány által benyújtott előterjesztés – az idei hiány változatlanul hagyásával – egyebek mellett forrást biztosít az európai uniós támogatású projektek finanszírozásának javítására. A Költségvetési Tanács (KT) arra hívta fel a figyelmet, hogy kockázatos minden kiadásnövelés, mert az idei makrogazdasági folyamatok kedvezőtlenebbül alakulnak a korábbi prognózisoknál. A tanács megítélése szerint a javaslat elfogadásával nőne az eredményszemléletű hiány „túllövésének kockázata”.
Domokos László, a Költségvetési Tanács tagja, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke hétfőn egy balatonlellei tábornyitáson elmondta: az ÁSZ ebben az ügyben nem foglal állást, csak a KT. Utóbbi tagjaként hangsúlyozta, hogy az idei költségvetési egyenlegcélokat csak nagyon szoros gazdálkodással lehet megőrizni. A Széll Kálmán terv első ütemét 100 százalékban végre kell hajtani, és ha ehhez képest további kötelezettséget vállal a kormány, azzal veszélyezteti a költségvetés tervezett egyenlegét. Ez nem jelenti azt, hogy az uniós elvárás szerinti maximum, a GDP 3 százaléka fölé megy a hiány, de prognosztizálható, hogy a módosításokkal magasabb lesz, mint a tervezett. Erre a kockázatra hívta fel a kormány figyelmét a Költségvetési Tanács.
Az EU/IMF-megállapodásról
Egyelőre azEU/IMF – megállapodás hatásaival nem lehet számolni, de akár kedvezőbbé is válhat a költségvetési helyzet a megállapodás megszületésével – jegyzete meg Domokos László.
Ismertette: az idei költségvetésben egy olyan többlet-áfabevétel szerepel, aminek a hátterében áfaszabály-módosítás áll, vagyis nincs mögötte gazdasági többletteljesítmény, így javarészt pénzforgalmilag jelent többletbevételt. Az így keletkezett pénzforgalmi többlet az, amely forrása a kiadást növelő módosítási javaslatoknak. A kockázatvállalás ugyanakkor a törvényhozók felelőssége, erre figyelmeztetett a tanács – tette hozzá.
A beruházásösztönzés legfőbb forrásai az uniós pénzek
Kifejtette, a beruházásösztönzés legfőbb forrásai az uniós pénzek, ezek felvételének viszont akadályává vált az önkormányzatok hiányzó önereje. Ezen a helyzeten kíván javítani a kormány a módosítások egy részével, amiben benne rejlik a pozitív változás lehetősége is arra, hogy az elérhetetlen uniós források elérhetővé tételével élénkül a gazdaság.
A kormány-előterjesztés indokolása rögzíti, hogy amennyiben a gazdasági folyamatok veszélyeztetik a 2,5 százalékos, uniós módszertan szerint számított hiánycél teljesülését, a kormány megteszi a szükséges intézkedéseket.