Megéri-e átstrukturáltatni a hiteleket?

Több mint negyedével növekedett tavaly a bankoknál az átstrukturált hitelek állománya, az átstrukturálás azonban sok ügyfélnél csak elodázza a problémát – írja a Világgazdaság.

A lap keddi számában a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének adatai alapján ismerteti: a hitelintézeteknél több mint 2100 milliárd forintra növekedett 2012 végére az átstrukturált hitelek állománya, 26,3 százalékkal bővült 2011-hez képest. A jelentős növekedés mögött két szektor – a lakossági és az önkormányzati áll -, a vállalatoknál kis mértékben ugyan, de csökkent tavaly az állomány.

 

A lakossági ügyfeleknek már 1371,8 milliárd forintnyi kölcsönét tartották nyilván átsrukturáltként a bankok, amely bő másfélszerese az egy évvel korábbinak. Az önkormányzati ügyfeleknél az átütemezett állomány 7,6 milliárdról 35 milliárd forint fölé ugrott egy év alatt. Az átütemezett hitelek 85 százalékát idegen fizetőeszközben tartották nyilván.

 

Bár az átstrukturálás elvben a hitelszerződés – és az adós – megmentését szolgálná, a jelek szerint nagyon sok esetben csak időnyerésre elég. Az átütemezett kölcsönöknél ugyanis meglehetősen fegyelmezetlenek az ügyfelek, és nagyon magas a késve teljesítő adósok aránya.

 

A vállalati hiteleknél például a kimutatott állomány csaknem egyharmada 90 napon túli csúszásban van, és a 90 napon belüli késedelemben lévő aránya is közelíti a 10 százalékot, míg a lakossági ügyfeleknél az állomány 21,4 százaléka volt 90 napon túli késésben, valamivel több mint egy negyedének késedelme pedig még nem érte el a három hónapot.