SziMeTour: a jövő közlekedése jelen időben

Az Új Széchenyi Terv Gazdaságfejlesztési Operatív Programja keretében támogatott, 620 millió forintos összköltségű SziMeTour projekt legújabb eredményeit ismertették a fejlesztésben résztvevő szakemberek. A debreceni Szilícium Mező Regionális Informatikai Klaszterhez tartozó SziMeTour Kft. munkatársai által kidolgozott rendszer aze-közlekedést forradalmasítja. Az elkészülő rendszer intelligens szállítmányozási szolgáltatást nyújt majd
a teherfuvarozással foglalkozó cégek számára.

Az elkészülő rendszer intelligens szállítmányozási szolgáltatást nyújt majd a teherfuvarozással foglalkozó cégek számára. A járatoptimalizáló fejlesztés használata az üzemeltetési költségek jelentős csökkenését eredményezi, ráadásul a környezeti terhelés mértéke is alacsonyabb lesz. Az elkészülő járatoptimalizáló motor adaptív algoritmusa képes a járatok hatékonysági adatait fogadni és felhasználni. A rendszer további egyedisége, hogy a jármű haladása közben a program térkép-adatbázis felhasználásával elemzi az útvonal domborzati viszonyait is.  A tökéletes működés érdekében a rendszert működtető számítógépek biztonságos felhő technológia segítségével kommunikálnak egymással. A fejlesztő szakemberek szerint magát a járatoptimalizáló motort önálló szolgáltatásként kliensalkalmazásokból is el lehet majd érni; a szolgáltatás számítógépes és mobil felülettel is rendelkezik, vállalati információs rendszerekkel (ERP) is kompatibilis. A működés során a járattervező alkalmazás az ERP rendszerből kapja a szállítási igényeket, valamint az egyéb fontos logisztikai információkat.  A mobilkliensek gyűjtik és elemzik a járművek legfontosabb adatait: fogyasztás, tartózkodási hely, megtett távolság.  Az automatikus adatgyűjtést egy olyan hardverelem végzi, amely a jármű fedélzeti számítógépével állandó kapcsolatban van, a kért adatokat Bluetooth – kapcsolattal juttatja el a járműben elhelyezett mobilkliens programhoz. A program pedig mobiltelefon hálózaton keresztül küldi el a szükséges adatokat a járattervező alkalmazás központi adatbázisába. A kész rendszer nemzetközi környezetben is kiválóan használható majd a külföldi térképészeti adatbázisok, illetve a rendszer nyelvi lokalizációja megléte mellett.

 

A rendszer használata mérhető előnyökkel jár, többek között csökken az élő környezet terhelése, jelentősen nő a szállítási szolgáltatás nívója, csökken az üzemanyag- és munkaidő ráfordítás mértéke, – nyilatkoztaTóth Gábor a SziMeTour Kft. szakmai vezetője. A fejlesztés alkalmazása a kis- és középvállalkozások számára lehetővé teszi, hogy hatékonyabban kihasználják erőforrásaikat, az így megszerzett előnyüket az üzleti terjeszkedés szolgálatába tudják állítani – mondta elKurtán Zoltán, a projekt menedzselését klasztertagként segítő DBH Group vezérigazgató-helyettese.

 

A Szilícium Mező Programról és a Szilícium Mező Regionális Informatikai Klaszterről:

 

A Szilícium Mező Program a Debreceni Egyetem irányításával, 12 évvel ezelőtt indult útjára. A program a Debreceni Egyetem, Debrecen város, Hajdú-Bihar megye és a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara által 2001-ben aláírt közös nyilatkozatán alapszik, miszerint Debrecenben létre kell hozni egy az egyetem Informatikai Karának meglévő tapasztalatain nyugvó tudásbázist. A Szilícium Mező Program megalapítása óta élen jár az információtechnológiai fejlesztések kidolgozásában és megvalósításában, a kelet-magyarországi régióban.  A 2008-ban alapított, 43 taggal rendelkező Szilícium Mező Klaszter az ország második – a Szilícium-völgy mintájára létrehozott – informatikai pólusa. A klaszter, amelynek a Debreceni Egyetem a gesztora, jellemzően tudományos kutatások és ipari együttműködések koordinálásával, tudás-intenzív tevékenységek infrastruktúrájának megteremtésével foglalkozik.