4 egyszerű tipp a kert és a ház árnyékolására
Amikor a leendő vagy jelenlegi kertünkre gondolunk, talán eszünkbe sem jut, mitől olyan jó érzés, csak az összhatásra figyelünk. Előfordulhat azonban, hogy a nyáron valahogy mégsem olyan kellemes ücsörögni a teraszon, mert az időjárás csak nem akar olyan lenni, mint amilyenre mi vágyunk. Vagy túl napos, vagy csöpög az eső, arról nem is beszélve, ha zuhog; nekünk pedig nincs megfelelő védelmünk és árnyékolás a tűző nap vagy a kellemetlen eső elől. Pedig egy napellenző vagy napvitorla csodákat tud tenni a kertünkkel abból a szempontból, hogy egyszeriben élhetővé válik az, ami eddig túlságosan napos volt.
Nézzük, hogyan tudjuk élhetővé varázsolni a kertet a megfelelő árnyékolással.
1. Ismerjük meg a saját szokásainkat!
Tudjuk-e, mire fogjuk használni a kertet? Csöndesen ücsörgünk esténként? Hangos kerti partit rendezünk minden hónapban májustól szeptemberig? Esetleg a gyerekek fogják a legtöbb időt kint tölteni? Hobbink a kertészkedés?
Olyan sok minden függ attól, hogy hogyan alakítjuk ki a kert dolgozó, játszó és pihenő sarkát, hogy nem érdemes félvállról venni a feladatot. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy gondoljuk végig a kertünk funkcióit. Egész más típusú árnyékolásra van ugyanis szükségünk, ha a nyári reggeleket a kerti kiülőben töltjük, mint akkor, ha a gyermek egész nap a homokozót túrja.
Mielőtt bármilyen honlapot megnéznénk, vagy a közeli barkácsboltba elugranánk, érdemes leülni, és végiggondolni, hogy mi az, amit mi reálisan nézve fogunk csinálni a kertben. Ehhez nem árt némi önismeret sem. Hiába építünk egy komplett nyári konyhát, ha nem ott főzünk, és hiába a kerti pavilon, ha sosem ülünk oda sem egyedül, sem társaságban. Mérjük fel és írjuk össze, mi az, ami feltölt minket a kertben, és ahhoz rendeljük hozzá a helyeket.
Ha a terasz az, amit a legjobban kihasználunk étkezésekre, kávézásra, akkor terasztető építésében érdemes gondolkodni. Ha szeretjük a társaságot, és gyakran hívunk vendégeket, érdemes lehet lehet pergolában, kerti pavilonban gondolkodni. Mikor a gyermekünk a homokozóban tölti a nyarakat, akkor afölé lesz szükségünk napvitorlára, napellenzőre.
2. Figyeljünk a tájolásra, és vegyük figyelembe az árnyékolásnál!
Előttem van észak, hátam mögött dél… mindannyian ismerjük a mondókát, de tudjuk-e alkalmazni? Egyáltalán nem mindegy ugyanis, hogy északról vagy délről, keletről vagy nyugatról kapja a napot a kertünk. Az ideális tájolásnak sokan a keletit mondják, így ugyanis a reggeli nap enyheségét élvezzük, a déli nap erejét viszont már nem. Akkor sem érdemes azonban kétségbe esni, ha csak nyugatról vagy csak délről kapjuk a napot.
Északi tájolásnál talán nincs sok gondunk az árnyékolással, ez az oldal viszonylag hűvös és árnyékos marad a nyári hónapokban is. A déli és a nyugati oldal azonban erősen fel tudja melegíteni a teraszunkat, ide érdemes komolyan befektetni árnyékolásra.
3. Válasszunk hosszú távú megoldást!
Ha már egyszer időt, energiát és pénzt fektetünk az árnyékolásba, akkor arra költsük, amit ki is használunk. Ha már megismertük a saját és a családunk szokásait, ha már eldöntöttük, milyen technikával oldjuk meg az árnyékolás, ha már megállapítottuk, melyik évszakban honnan jön a fény és a meleg – egyszóval, ha már annyi energiát beletettünk – nem érdemes félvállról venni a továbbiakat sem.
Kérdezzünk körbe, nézzünk ötleteket, nézzünk ajánlásokat és alapanyagokat. Számoljunk, vessünk össze, és döntsünk a minőség mellett. Azt nem fogjuk megköszönni magunknak, ha már a második vagy a harmadik nyáron pótolni, javítani kell. Mikor azonban minőségi napellenzőt, terasztetőt, pergolát választunk, akkor jó pár évre letudjuk az árnyékolás gondját.
4. Válasszunk okosan a lehetőségekből!
Íme, néhány lehetséges megoldás a kerti árnyékolásra:
Napernyő és napvitorla
A napernyő és a napvitorla a legegyszerűbb megoldások közé tartozik. Ideiglenesebb, mint a fából és polikarbonátból készült árnyékoló megoldások, de sok esetben mobilabbak is. Az esőt még az impregnált vászon sem bírja olyan sokáig, ez mondjuk hátrány lehet. A távirányítós, tokos napernyőknél ez könnyebb, hiszen egy gombnyomással be lehet húzni, ha elered az eső.
Az egyszerű strand napernyők előnye viszont, hogy egyetlen mozdulattal odébb lehet tenni, ha kell: ha medencét állítunk fel, ha a homokozó fölé kell árnyék, vagy ha egyszerűen odébb vándorolt a fény.
A napvitorla sokszor elegánsabb megoldás, hiszen ezek általában fehér vásznak, reklámok és zavaró, színes minták nélkül, ráadásul szögben is be lehet állítani, nem teljesen vízszintesen. Ez utóbbi tulajdonsága különösen akkor előnyös, ha mondjuk a délutáni nap erősen oldalról sütne be a teraszra.
Pergola
A pergola vagy pavilon tulajdonképpen egy kicsi, nyitott falú kiülő, amelynek a tetejét oszlopok tartják. Az oszlopokra futtatni is lehet kúszónövényt, ha az ember több zöldet szeretne maga körül. A pergolának az is nagy előnye, hogy bárhová el lehet helyezni, akár a kert egy eldugott sarkába, ha magányos térre vágyunk. Vagy ha inkább egy kerti parti központi helyének gondoljuk, akkor a tér közepére is kitehetjük: máris lesz egy fedett kiülő a kert közepén.
Terasztető
Sokaknál, különösen nyaralóknál előfordul, hogy ha csak nincsen nagyon hideg, az ember a teraszon éli a közösségi életét, itt étkezik, itt pihen, itt beszélget a barátokkal, a családdal. Amikor a terasz ilyen központi helyet lát el, mindenképpen érdemes egy komolyabb árnyékolást választani fölé.
Megoldás lehet a hagyományos cseréptető, melyet a tetőhöz csatlakoztatunk, de a polikarbonát terasztető acél lábbakkal is jó megoldás lehet. Ez utóbbi különösen akkor, ha némi fényre is szükségünk van, hiszen a polikarbonát a fényt átereszti valamennyire, a meleget viszont – ha jól választunk – kevésbé.
Faültetés
Természetesen a fa az egyik legorganikusabb megoldás az árnyékolásra, különösen, ha még hűvöset is szeretnénk a nyári hónapokra. Ha szerencsénk van, egy fa már ott áll a teraszunk előtt, ha nincs, akkor viszont érdemes lehet elgondolkodni az ültetésében. A lombhullató fák, mivel ősszel lehullatják a leveleiket, télen nem árnyékolják be a nappalit, nyáron viszont hűvöset és árnyékot egyaránt adnak.
Ha nincsen sok időnk, akkor a kúszónövények még gyorsabban elvégzik az árnyékolást, csak vázat kell nekik építeni, amelyre mászhatnak. A vadszőlő, a szőlő, a trombitafolyondár vagy a kivi mind hasznos és árnyékot ad, nem beszélve az ehető termésről, vagy a nyári-őszi szép színekről.