Sajnos vége lehet az olcsó hitelek korának…

Eléggé kemény címmel sokkolta a minap a szakmát a Portfolio.hu, de sajnos a nem fix törlesztésű hiteleket fizető átlagembereknek is fájni fog a következőpár évben a hitelek drágulása. A szalagícím szerint: Elszabadul a pokol a lakáshiteleknél? Lélegzet-visszafojtva figyelik százezrek, mi jön most…

A Portfolio.hu a minap írta meg, hogy az öt évvel ezelőtti szintre emelkedtek a rövid lejáratú bankközi kamatlábak az utóbbi hónapokban!

Az MNB alelnökének múlt hétfői nyilatkozata pedig további lendületet adott a jelenségnek -írja a portál.

Mert hát minél inkább elköteleződik az MNB a monetáris szigorítás mellett, annál több jelzáloghiteles szembesülhet törlesztőrészlete növekedésével (részben a moratórium után), hiszen majdnem minden második adós még mindig változó kamatozású hitelben ül. 411 ezer darab, 1969 milliárd forintnyi jelzáloghitel-tartozást érinthet rövid távon probléma. Utoljára a devizahiteles válság idején tapasztalt érdemi törlesztőrészlet-emelkedést a jelzáloghitelesek többsége, a portfolio.hu szakértői pedig megnézték, ezúttal mekkora sokkra lehet számítani.

(Meglepte a piacot múlt héten, hétfőn reggel, hogy Virág Barnabás, az MNB alelnöke a Reutersnek arról beszélt, hogy akár az alapkamat emelésére is fel kell készülnie a jegybanknak, sőt már a júniusi ülésen mérlegelhetik ennek lehetőségét. Ez éles fordulatot jelent az eddigi állásponthoz képest, hiszen az MNB ugyan az utóbbi hónapokban már hangsúlyozta azt, hogy kiemelten figyelik az inflációs kockázatokat, azonban ennyire erős üzenetre senki nem számított.)

2016 vége óta stabilan 4,5-5% között mozog a meglévő lakáshitelek átlagkamata Magyarországon, érdemi sokk több mint hat éve nem érte e téren a magyar háztartásokat. A bankközi kamatok már 2021 márciusában is magasabban álltak az előző évek átlagához képest, azóta azonban tovább emelkedtek.

(Tehát ebből az következik, hogy akinek kölcsönre, hitelre lehet szüksége a következő egy-két évben, akkor valószínűleg úgy jár jól, ha mielőbb felveszi, és egyúttal fixálja a törlesztőt minimum 5, de inkább 10 évre – a szerk.)


A jegybank az emelkedő infláció miatt kezdett el erősebben célozgatni a monetáris szigorítás (esetleges) szükségességére, ami megtette hatását a bankközi piacon. A változó kamatozású hiteleknél mérvadó budapesti bankközi kamatláb, a BUBOR a tavaly március végi szintről:

3 hónapos lejáraton 44 bázisponttal 0,89%-ra,
6 hónapos lejáraton 50 bázisponttal 0,97%-ra,
12 hónapos lejáraton pedig 60 bázisponttal 1,07%-ra emelkedett.

A fenti értékek a legtöbb esetben 5 éves csúcsok!

Még nagyobb hozamemelkedés következett be az éven túli kamatperiódussal rendelkező lakáshitelek esetében mérvadó hosszabb lejáratokon (BIRS, ÁKK-hozamok). A BUBOR hosszú lejáratú megfelelője, a BIRS például:

5 éves lejáraton 161 bázisponttal 2,28%-ra,
10 éves lejáraton 145 bázisponttal 2,71%-ra,
15 éves lejáraton 131 bázisponttal 2,99%-ra

emelkedett a járvány eleji, tavaly március végi szinthez képest.

 

További részletek itt:

https://www.portfolio.hu/bank/20210521/elszabadul-a-pokol-a-lakashiteleknel-lelegzet-visszafojtva-figyelik-szazezrek-mi-jon-most-484156