Hatszor jobban nőttek az árak Pesten mint a falvakban

Egy beszédes ábrát hozott le a Portfolio.hu. E szerint 20 év alatt Pesten 6,5X-esére, vidéken csak 1-2X-esére nőttek az árak, de még a nyugat-magyarországi nagyvárosok is “csak” négyszeres emelkedést hoztak az ezredforduló óta!

A hazai lakásárak alakulásával nagyon gyakran foglalkozunk, az MNB, a KSH és a Takarék Csoport is negyedéves rendszerességgel közöl adatokat erről. Emellett az OTP Jelzálogbank is rendszeresen – féléves gyakorisággal – készíti el Lakóingatlan Értéktérképét, amiben a lakásárindex helyett az aktuális négyzetméterárakra helyezi a hangsúlyt. A kétféle megközelítést együtt vizsgálva ezúttal arra voltunk kíváncsiak, hogy az árindexek mögött milyen tényleges négyzetméterárak húzódtak meg az ezredforduló óta az ország különböző részein.

A fenti kérdés megválaszolásához az MNB árindexének kategóriáit, és a NAV adatait feldolgozó OTP Lakóingatlan Értéktérképet hívtuk segítségül. Bár a két intézmény módszertana nem teljesen azonos, az OTP adott területegységekre vonatkozó aktuális négyzetméterárait az MNB ugyanazon területegységekre vonatkozó árindexeivel visszaszámolva mind a négyzetméterárakról, mind a területi árkülönbségekről átfogó képet kaphatunk.

 

 

Toávvi részletek:

https://www.portfolio.hu/ingatlan/20201003/itt-a-nagy-lakasarkorkep-egyetlen-abran-20-ev-arvaltozasai-451292

 

A cikkből kiderül:

  • Mi jellemezte a hazai lakáspiacot a 2001-2008 közötti, a 2009-2013 közötti és 2014-2020 közötti időszakokban?
  • Hogyan alakultak a régiók városaiban a lakásárak az elmúlt 20 évben?
  • Hogyan szakadtak el a budapesti lakásárak az ország többi részétől?
  • Mennyire voltak drágák a lakások az elmúlt 20 évben a jövedelmekhez képest?
  • Az elmúlt 20 évben mikor érte meg legjobban lakást vásárolni?