XI. kerületben épülhet az új irodák negyede

A következő öt éven belül a budapesti újiroda-piac mintegy negyedét a XI. kerület biztosíthatja, megszorongatva a korábban a beruházók kedvencének számító XIII. kerületet.

A fejlesztő cégek piaci becslése szerint Budapest összességében évente (jobb és gyengébb esztendőktől függően) 140–240 ezer négyzetméternyi új irodahelyiséget képes „felvenni”. A XI. kerületben az elkövetkező négy-öt évben mintegy 300 ezer négyzetméternyi irodát adnak át, tehát évente átlagosan 60 ezer négyzetméternyi új területtel nő a kínálat.

Összehasonlítva a két kapacitást, jól látható, hogy a legszűkebben számolva is a jövőben a budapesti újiroda-piac mintegy negyedét a XI. kerület biztosítja, felzárkózva a XIII. kerület mellé. A budai kerület felfutása az irodapiacon nem új jelenség, azonban kétségtelen, hogy az utóbbi időben szembeötlők a változások, és alaposan felgyorsultak a fejlesztések – mondta el a NAPI Gazdaság megkeresésére Schreffel János, a XI. kerület főépítésze. A tendencia nyitányának tekinthető a Petőfi és a Lágymányosi híd közé beékelődött Infopark egyetemi városrész és irodáinak felépítése, ahol számos presztízscég – például az IBM, a Hewlett-Packard és a T-Com – bérel irodát, és további két ütem átadása várható. Az elmúlt években valósult meg a korábban meglévő ingatlanok (például a BHG telephelye) irodacélú átépítése és korszerűsítése.

A jelenleg legfelkapottabb részek a Lágymányosi-öböl térségében a Budafoki és Szerémi út környékén találhatók, itt az AIG Lincoln irodaházzal szemközt, a Dombóvári és Budafoki út sarkán épül újabb irodaház. A T-Mobile már korábban megvetette lábát a környéken, és komoly irodaház-birodalmat épített ki. Új beruházások indulnak az egykori BVEM területén a Budafoki és Szerémi út közötti területen, a Szerémi út Alberfalva felőli végén pedig a GTC elnevezésű angol befektető cég kapott irodaépítési engedélyt. A városrendezési koncepciónak megfelelően a befektetői csoportok fejlesztései egymást erősítve újabb és újabb beruházásokat indukálnak a kerületben. Ráadásul az igényes üzleti körökből kikerülő bérlői mix négyötöde már a tervezési fázisban lefoglalja irodáját az új épületekben – mutatott rá a főépítész.

A kerület egyéb részei közül az elkövetkező két-három évben az M7-es csomópont közelében, a Budaörsi út kijjebb eső részein, a Kelenföldi pályaudvar környékén, illetve a Kinizsi laktanya (Beregszászi út) mentén épülnek újabb irodák. A Tétényi út–Etele út sarkán lévő Olimpia mozi és bevásárlóközpont helyén is irodaházak megjelenése várható. A trendeknek egyértelmű lökést ad a metróberuházás, amellyel – úgy tűnik – a XI. kerület egyre inkább felzárkózik a korábban mintának számító XIII. kerület hasonló jellegű fejlesztéseihez.