Tökéletes nyugalom, csodás panoráma! Mennyiért vásárolhatsz ingatlant népszerű borvidékeinken?
Semmi sem lehet jobb érzés, mint a friss levegőt élvezni a pincéből felhozott borral, kellemes társaságban, olyan környezetben, amely nyugalmat, gyönyörű panorámát kínál. Vajon mibe kerül itthon az idilli hangulat megteremtése? A Portfolio.hu ezúttal néhány népszerű borvidék ingatlanpiacát járta körbe, a megszokott módon helyi szakértők interpretálásában.
Idegenforgalmi szempontból Badacsony valamelyest frekventált, de a legnagyobb csúcsforgalomban sem kell tolongani a sétányon, a hajók alig hoznak embereket, ami szignifikánsan érződik az ingatlanpiacon. A balatoni ingatlanpiac két-három éve pang, ez az év pedig kriminálisan rossz – pedig a vendéglátóhelyek árai normalizálódtak, megszűntek a nagy különbségek. A 2000-es év előtt 90%-ban külföldiek tették ki a vevőket (főleg németek, hollandok), az euró bevezetésével azonban mindenki eltűnt. Már amiatt sem vesznek ingatlanokat, hogy kiadják azokat, az idegenforgalom visszaesésével a bérleti piac nyomottá vált. Némi reményt az ír diszkont-légitársaság, a Ryanair sármelléki megjelenése adhat – fogalmazott Dr. Benda Ferencné, a Badacsony Ingatlaniroda tulajdonosa.
Az ingatlanpiacon nagyon szétszakadt a potenciális vevők köre, aránylag a középkategóriát a legnehezebb, a drágább luxus- és a nagyon olcsó ingatlant még jobban el lehet adni. Az évekkel korábban vásárló külföldiek most már inkább eladnának, arra azonban elég sokáig kell várniuk, hogy megfelelő vevőt találjanak.
A présházak a 90-es években elfogytak, általában nagyok a hozzájuk tartozó területek, 5-15 hektár között mozognak a közepes birtokok. A szőlőtermesztést nagyon kevesen merik felvállalni, mert drága a művelése (alkalmazottakat foglalkoztatva már nagyon magas a művelési költség). 6 hektáros területtel, rossz állapotú grófi kúriára is van érdeklődő, de azt is inkább lovas panziónak keresnék. Sokkal olcsóbb a bort megvenni, előállítása azoknak éri meg, akik már valóban nagyüzemi gazdálkodónak számítanak. Varga István és Szeremley Huba mellett egy-két nagygazda van, akik rengeteg szőlőt vásárolnak fel, nem csupán termelnek. Pincét, présházat azért nagyon nehéz eladni, mert magas a fenntartási költsége (víz, energiaár, útiköltség), a megtermeltekből pedig alig származik haszon. A szőlő speciális dolog, ha megengedik, hogy Badacsonyban kiirtsák, akkor az egész terület jellege veszik el.
Badacsonyban csak a panorámás telek az, ami értékes a mai viszonyok között, és tartja az árát forgalomképesen, akik érdeklődnek és van pénzük, azok szinte kizárólag ilyen jellegű ingatlant vesznek. A jó telkek ára 10 és 20 millió Ft között mozog, akinek kevesebb pénze van, 5-8 millió Ft körül már jóval szerényebbet tud venni. Ha valakinek tetszik a telek, romos vagy felújítandó épületekkel együtt is megveszi.
Badacsonytomajon nehezebb eladni a családi házakat, de 20-22 millió Ft közötti piaci áron ott is eladhatóak, ha tetszetősek, állapotuk, a telek mérete megfelel az igényeknek. A panorámás családi házak ára pedig 25 millió Ft és a csillagos ég között mozog.
Szekszárdon ingatlanpiaci élénkülés, kereslet inkább a nem túl magasan fekvő, jó infrastruktúrával rendelkező városrészeken van. Ezen kívül egyre nagyobb szerepe van a tanyáknak, hétvégi házaknak, mert sokan megélhetési problémák miatt állandó lakhellyé alakítják át ezeket. Hivatalosan persze továbbra is bel- vagy külterületi zárt kertek maradnak, a szennyvízakna, elektromos áram azonban bevezetésre kerülnek a víz mellett – közölte Lengyel Zoltán, a Legátor Ingatlanforgalmazó Kft. tulajdonosa.
A szőlő művelésére azonban egyre kevesebben vállalkoznak, hiszen a kisebb, mindössze néhány hektáros területen csak hobbikertészkedni lehet, amelyre se ideje, se energiája az embereknek. Nincs is igazán kereslet ezekre a présházakra és borospincékre, pedig többen szívesen szabadulnának tőle. Egyre több szőlőt ki is vágnak, hiszen támogatást lehet kapni rá.
Az átlagos szőlőskertek ára 1,000-1,500 nm-es földterülettel, a rajta fekvő présházakkal vagy egyéb tanyajellegű épületekkel ennek megfelelően legfeljebb 2-2.5 millió Ft. Ennél többet csak külföldi vásárlók hajlandóak fizetni ezekért az ingatlanokért (Angol vevők egy kétszintes épületet a főút mellett, jó infrastruktúrával 2,500 nm-es területtel pincével, vezetékes vízzel, villannyal 4.8 millió Ft-ért vettek meg). A korábban Spanyolországban vagy Portugáliában vásárló külföldiek most már keletebbre keresnek olcsóbb ingatlanokat befektetési, ill. nyaralási céllal, a szekszárdi borvidék neve pedig egyre jobban cseng Európa-szerte.
A borral komolyan foglalkozó gazdák legalább 30-40 hektáros területen gazdálkodnak. A legismertebbek, Vesztergombi, Fritz, Takler saját termésük mellett szerződés alapján vásárolják fel a minőségi termést a kisebb termelőktől, alkalmanként pedig vásárlással növelik területüket.
A belváros továbbra is frekventált, felújításra szoruló családi házakat 20 millió Ft-ért lehet értékesíteni. Szép nagy, 300 nm-es családi ház, parkosított udvarral, extrákkal, abszolút belvárosban 55 millió Ft-ért kínálnak. A távfűtéses lakások átlagosan 130, a gázfűtéses lakások 150 ezer Ft/nm áron cserélnek gazdát.
Egerben a kínálat túlsúlya jellemzi a borospincék, borházas pincék piacát. Jellemzően 5 millió Ft alatti borospincék cserélnek gazdát, az alacsonyabb árkategória keresettebb, hiszen ezt több vásárló tudja elérni, szélesebb a megcélzott vevőkör – mondta el Árvai Márton, a Komfort 2005 Bt. ingatlanközvetítő és tanácsadó iroda tulajdonosa.
5-7 millió Ft-ért hagyományos, tufába vájt tipikus egri borospince kapható, ahol a borházban van szőlő erjesztésére és préselésére alkalmas betonkád, mögötte pedig 20-50 méteres kiépített pince. 10-15 millió Ft-ért már lehet olyat kapni, aminek a Szépasszonyvölgyben vendégfogadásra alkalmas előtere van, a pincében pedig elférnek asztalok, lócák, és mögülük indul a hosszú pince acéltartályokkal vagy tölgyfahordókkal.
Aki esetleg ennél is komolyabb befektetésre vágyik, annak 25 millió Ft-ért olyan borházas pince ajánlható a Szépasszonyvölgyben, amelyhez már kétszoba-összkomfortos lakrész tartozik a borház fölött.
Nem minden borosgazdának van saját telke, van, aki csak felvásárlóként veszi a szőlőt vagy palackozással foglalkozik. Az ismert termelők közé tartozik Thummerer Vilmos vagy a néhai Gál Tibor családjának borgazdasága.
Nem nagyon van kereslet szőlővel művelt területre, a termőföldek iránt is inkább a földalapú támogatások miatt érdeklődnek, alkalmi vételeket keresve. A külföldiek részéről sem figyelhető meg nagyobb aktivitás, az interneten ugyan rendszeresen felbukkannak angolok, belgák – jellemzően 1-5 millió Ft-os nyaralóknak alkalmas kisparasztházat, vályogházat, nádfedeles házat vagy kúria-jellegű ingatlant keresve.
Eger barokk város, a hagyományos értelemben vett belváros műemlékjellegű épületekben polgári lakásokat tartalmaz, illetve néhány társasházat, ahol 300 ezer Ft-os nm-ár jellemző az átlagos 200-250 ezer Ft/nm-hez képest, ide már nem nagyon lehet építeni családi ház jellegű épületet.
A lakáspiacon 10-15 millió Ft közötti ingatlanok találnak gazdára, ott is jellemzően az újépítésű kategória keresettebb – részben a banki konstrukciók, támogatott hitelek, ÁFA visszatérítések és a kevesebb önrész miatt, részben pedig az emberek többsége ezt biztosabb befektetésnek érzi, mint a használt ingatlanokat.
Családi házakat 20-60 millió Ft között kínálnak, itt is az olcsóbbak piacán van nagyobb mozgás. 25-30 millió Ft-nál kezdődik az olyan ház, amelyre kevesebbet kell költeni, hiszen Egerben egy összközműves, 400-800 nm-es építési telek piaci ára 10-15 millió Ft.