Rekord növekedés, a mutatók újra pozitívban

Kezd magára találni a londoni ingatlanpiac. Az elemzések adataiból, a második félévre vetítve, egyértelműen kimutatható a növekvő piaci optimizmus. A tavalyi év pedig meghozta az IPD számára történetének legnagyobb tőkenövekedését produkáló hónapját, 2009 decemberét, 3%-al.

A cég több mint két évtizede készít havi rendszerességgel, az Egyesült Királyságot vonatkoztatott, ingatlanpiaci indexet. Ez a növekedés pedig, a 16 évvel korábbi, 1993 decemberében, az utolsó nagy ingatlanválság végén mért 2.9%-os erősödést is meghaladja.

Az utolsó öt egymást követő hónap alatt, júliustól decemberig, összességében 8.8%-os emelkedése a teljes évre vetítve elegendő volt ahhoz, hogy visszaemelje az Egyesült Királyság befektetési ingatlanokba történő tőkeáramlását a pozitív tartományba. Az IPD 2009-es első előrejelzésében éves szinten 2.2%-os teljes bevétel, míg -5.6%-os tőkenövekedés szerepelt az Egyesült Királyság piacát tekintve.

Az első hat hónap után a hozamok mindhárom szektorban tovább növekedtek, jóllehet lassabb ütemben, ami a recesszió miatti bérleti szintek gyengülésével együtt, a tőkenövekedés további esését okozták. Túl az első féléven a hozamnyomás fokozatosan enyhült, míg a bérleti díjak csökkentek

A bérleti díjak csökkenésének enyhülése azonban elegendő volt ahhoz, hogy 0.2%-os mérsékelt növekedéssel, augusztus legyen az első, tőkenövekedés szempontjából is pozitív hónap. A hónapról-hónapra történő hozamesés pedig szerencsés fordulatokhoz vezetett, bár a 0.4%-os decemberi bérleti díj csökkenés csekély mértékben elmaradt a megelőző havitól.

Ágazati szinten, a leginkább a válságra érzékeny szektor az irodapiac  megkezdte a felépülést. Miután az év első nyolc hónapjában, óriási tőkecsökkenést produkált a szektor, a szeptembertől az év végéig tartó erősödésnek köszönhetően, a 2009-es esztendőt -8.4%-on zárta. A kiskereskedelmi ingatlanok szektorában is hasonlóan negatívan kezdődött az év, de hat szűk hónap után megfordult a trend, és az évet -4.3%-al zárta szegmens. Az ipari ingatlan beruházások alaptőke csökkenése a tavalyi évben volt a legalacsonyabb, az első hét hónapban mélyrepülése után, az utolsó öt hónapban jelentősen erősödött, így -4.5%-on zárt, alig rosszabban, mint a kiskereskedelmi szektor.