Matolcsy: Európa keletről dinamizálható

Európának is újraiparosítási tervre van szüksége Matolcsy György szerint, meg kell találni azokat a réseket, ahol Európa versenyre kelhet a globális versenyben – mondta a nemzetgazdasági miniszter az Európa válaszúton című konferencián a Corvinus Egyetemen. Versenyre van szükség az unión belül és kívül, Matolcsy szerint ez teremthet könnyebb helyzetet a pénzügyi helyzet fenntartására, az Európai Uniót pedig jelenleg keletről lehet dinamizálni. A konferencián szintén megszólaló Wolfgang Schauble szerint az eurókötvény komoly erkölcsi kockázatot hordoz, a válság adta lehetőség viszont, amire a ’90-es években nem sikerült, a fiskális unió létrehozása.

Napról napra, hétről hétre ugyanazokkal a kihívásokkal szembesülünk az ecofinban – mondta a konferencián tartott beszédében Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. Az első kihívás az euró. Wolfgang Schauble-nak igaza van – mondta Matolcsy, hogy ezek még boldog idők ahhoz képest, amit Európa már átélt. Boldog idők, de az eurózónában bizony repedések, nehézségek mutatkoznak – tette hozzá. Az euró bevezetésével véget ért egy negyedszázados tripoláris korszak. Az új pénz életbe lépett és sikeres volt. Az euró békeidőben jött a világra, és nincs mögötte fiskális unió, nincs mögötte kríziskezelő mechanizmus – például olyan, mint a Valutaalapnak, nincs kiérlelt szabály az eurózónából való kilépésre – mondta Matolcsy, aki szerint nincs lehetőség áthidalni, hogy egy sikeres valutaunió létrehozásához jó, ha a részt vevő országok között nincs 20%-os különbség sem. Jelenleg ennél nagyobb különbség van az országok között – mondta.


Kollégáink az eurózónában megoldják a krízist, ám Angela Merkel is jelezte, ez akár 10 évet is igénybe vehet, de ne feledjük, tette hozzá Matolcsy, a dollárnak 100 éve volt a kiforrásra. A második kihívás szerinte politikai. Az egyetlen, közös állam nélküli közös valuta politikai menedzsmentet igényel. Ez időnként sikerül, időnként nem – fogalmazott a miniszter. Rendelkezünk egy független központi bankkal, de versenytársainknál ennél szorosabb a kormányzati koordináció. Az EU-ban nincs politikai akarat vagy inkább képesség egy közös költségvetés, pénzügyminisztérium és ezután egy közös európai kötvénypiac kiépítésére. Ez a sorrend nem borítható fel Matolcsy szerint. Magyarország talán 2020 után válhat az euróövezet tagjává Matolcsy szerint.

A harmadik kihívás Matolcsy szerint a növekedés. Az unióban jelenleg növekedési válság van. Erről kevésbé beszélünk. Az elmúlt 200 évre úgy emlékszünk, mint Európa sikerére, azonban valójában csak rövid ideig volt Európa vezető gazdasági hatalom. A technológiai előny korszaka elmúlt. Amellett, hogy persze szükség van az eurózónán belül fiskális unióra, az államadósság csökkentésére, az államháztartási deficitek 3% alá csökkentésére, valójában munkahelyekre, növekedésre volna szükség Matolcsy szerint. Meg kellene határozni, mik a növekedési helyek az unió számára a globális versenyben. Meg kell határozni, hogy a kontinensen belüli földrajzi sávok mire alkalmasak, hogyan veszi vissza az elmúlt száz év sikerét a huszonegyedik században Európa. Matolcsy szerint az Európai Unió ma keletről dinamizálható, természetesen a kontinentális hatalmakon keresztül. Európának egy újraiporítási koncepciót is meg kellene határoznia, délen és keleten, Matolcsy szerint nem engedheti meg magának Európa, amit az angolszász országok, hogy lemondjon az iparról. Mi sosem gondoltuk azt, hogy lemondhatnánk az iparról – tette hozzá. Az elmúlt húsz év sikereit is az ipar határozta meg. Matolcsy demográfiai fordulat szükségességét is hangsúlyozta. Őszülő halántékkal nem versenyezhet Ázsiával a kontinens – mondta. Matolcsy szerint versenyre van szükség, az unión belül és kívül, ez teremt könnyebb helyzetet a pénzügyi helyzet fenntartására.

Wolfgang Schauble szerint most kell megcsinálnia a közösségnek azt, amit a ’90-es években nem tudtunk, a válság adta esély, hogy fiskális uniót építsünk ki. Schauble szerint akik azt gondolják, hogy a megoldás a jegybank, a határtalan pénznyomtatás, azok elsikliklanak afelett, hogy az egyes országok addig nem oldják meg a problémáikat, amíg nem kényszerülnek rá, mi is ilyenek vagyunk, ilyenek a demokráciák. Amíg nincs fiskális unió, amíg nincs közös fiskális politika, addig a kedvezőbb kamatozású eladósodás, ahol mások is vállalják értünk a felelősséget, ellenállhatatlan kísértés.

A versenyképesség erősítése nélkül az euróra nehezedő nyomás megmarad. Schauble szerint az eurózóna tagok és nem tagok közötti különbséget nem szabad növelni, ezért minden uniós szerződés módosítását úgy kell végrehajtani, hogy az mind a jelenlegi 27 tagországra vonatkozzon.

A beszédes utáni panelbeszélgetésben a pénzügyminiszterek saját országuk lehetőségeiről beszéltek. Ivan Miklos szlovák pénzügyminiszter például arról beszélt, szigorú adósságplafont fognak bevezetni Szlovákiában, amelynek megszegése nagyon költséges lesz a politikusok számára. Gheorghe Ialomitianu helyettes román pénzügyminiszter pedig megismételte, hogy 2015-ben be szeretné vezetni az eurót.